banner350

En iyi 14 egzersiz önerisi

SPOR, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı. Peki ama sporun da bazı incelikleri yok mu? Gerek spora hazırlanırken gerek spor esnasında düşünmeniz gereken bazı kuralları, nasıl motive olacağınızı öğrenin.

MOTİVASYON
Sizi egzersize teşvik edecek biri olmalı yanınızda. Çünkü herkesin malumu, belli bir zaman sonra spora devam etmemek için kendinize bahane yaratmanız kaçınılmaz. Oysa hangi sporu yapıyorsanız; koşu, yüzme, yürüyüş, bisiklete binme ya da başka bir şey, size eşlik edecek birinin olması, bahane yaratmanızın önüne geçer.

MUTLU OLMAK
Kendinizi mutsuz hissettiğinizde ve stresli olduğunuzda bu durumun üstesinden sporla gelebileceğinizi unutmayın. Egzersiz, karışık bir ruh hali içindeyken mutlu hissetme kabiliyetinizi geliştirir. Vücut kaslarının yanı sıra sporla zihinsel gevşeme de gerçekleşir. Vücuttaki stres hormonlarının üretimi yavaşlar ve böylece, depresyon ve anksiyete belirtileri azalır. Egzersiz yaparken beyin ayrıca mutluluk hormonu olan seratonin salgılar.

DOĞRU AYAKKABI
Spor yapacağınız ayakkabıyı alırken şıklıktan ziyade rahatlık ve uyumu gözetmelisiniz. Ayak parmağıyla ayakkabının burnu arasında yaklaşık 1 cm boşluk olması gerekiyor. Çünkü koşu anında ayakkabı içindeki ayak öne doğru gitmek ister. Ayaklar birbirinden farklı olduğundan her iki ayakkabı tekini de ayrı ayrı denemelisiniz. Denemeyi oturarak değil ayakta yapmalısınız. Ayakkabıyı spor esnasında giyeceğiniz çorapla denemelisiniz.

DOĞRU SUTYEN
Spor esnasında kullandığınız sutyenin doğru olması da önemli. Çünkü doğru spor sutyeni göğüslerinizi destekleyerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca spor yaptıkça göğüsleriniz yavaş yavaş sarkabilir; oysa spor sutyeni kullanmak, bu sarkmayı minimalize etmenizi sağlar.

MAKYAJ YOK
Spor esnasında vücut ısısının artmasıyla yüzünüzdeki makyaj terle birleşerek cildinize zarar verebilir. Bu nedenle makyajınızı temizledikten sonra spora başlayın.

ISINMA ÖNEMLİ
Spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapın. Koşu bandının üzerinde geçireceğiniz 10 dakika ve ardından birkaç aktif esneme hareketi sizin için hayati önem taşır. Isınma hareketleri yapmamanız halinde sakatlıklar kaçınılmaz olur.

NEFESİNİ TUTMA
Ağırlık kaldırmak, dayanıklılık egzersizi yapmak ya da yoga hareketleri ile dengede durmak, çok zorlayıcıdır ve çok fazla dikkat gerektirir. Bu durumda nefesinizi tuttuğunuzu fark etmezsiniz bile. Kaslarınızın en iyi performansını sergilemek için oksijene ihtiyacı varken nefesinizi tutmak, baş ağrısına ya da mide bulantısına yol açar. Dolayısıyla nefesinizi durdurmadan, soluk alıp vermeye odaklanın.

MÜZİK ŞART
Spor yaparken kulağınızda müzik olması en az spor ayakkabı kadar önemli diyebiliriz. Çünkü müzikle motive olup kendinizi ritmin kollarına bırakmak kolaylaşır. Spor salonunda çalınan müziği tercih etmiyorsanız kendi müziğinizi spor çantanıza koyun. Ya da açık havada koşuya çıkıyorsanız zaten mini müzikçalarınızı yanınıza alacaksınızdır. Spor yaparken size hangi şarkılar eşlik edebilir? Bunun için koşu yaparken dinlenebilecek şarkılar listemizden fikir alabilirsiniz.

ALDIĞINIZ GIDALARA DİKKAT EDİN
Dehidrasyonu (su kaybı) önlemek için egzersiz sırasında su içmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde kas krampları yaşayabilirsiniz. Üç ana öğün ve üç ara öğün şeklinde beslenme planı oluşturmanız gerekir. Protein kas gelişimini ve yenilenmesini destekler. Proteini genelde kırmızı et, beyaz et, yumurta ve balıktan almanız gerekir.

NE AZ NE ÇOK SPOR
Haftanın bir günü spor salonuna giderek fit bir vücut elde edemezsiniz. Minimum haftada üç kez spor yapmalısınız. Ancak haftanın yedi günü spor salonuna gitme hatasına da düşmeyin. Çünkü kaslarınızın dinlenmeye ihtiyacı var. Kaslarınıza toparlanması için süre tanımazsanız sakatlıklar yaşayabilirsiniz. Spor günlerini en fazla haftada beşe çıkarmalısınız. Yine de beş günden fazla spor yapmak istiyorsanız dışarıda bisiklete binmeyi, koşu ya da yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

ÇANTANIZI DOĞRU HAZIRLAYIN
Spor salonuna giderken çanta hazırlamak için sadece spor kıyafetleri ve ayakkabıları yeterli değildir. Yedek kıyafet, kirliler için naylon poşet, havlu ve diğer eşyalar spor yaparken hayat kurtarıcıdır.

KOŞU VEYA DİĞERLERİ
Koşu, başlangıç için çok kolay bir egzersizdir ve bu sporu açık havada yapabilme avantajına sahipsiniz. Ancak hedefiniz kas kütlenizi artırmaksa, spor eğitmenleri koşu önermiyor. Profesyonel uzun mesafe koşucuları zayıftırlar. Dolayısıyla yağ yakma ya da kas kütlesi edinme arasında karar sizin.

EGZERSİZE ODAKLANIN
Koşu bandı üzerinde yürürken ya da koşarken cep telefonuyla konuşmak veya mesaj yazmak, yanınızdaki biriyle konuşmak üzere başınızı çevirmek gibi hareketler sizi koşu bandını dışına uçurabilir. Egzersiz yaparken dikkatinizi başka yere vermek, vücudunuzun yara almasına yol açabilir. O an yapmakta olduğunuz işe odaklanın. Koşu bandının üzerine çıkmanda önce sizden önceki kişinin bandı hızlı ayarda çalışır halde bırakmadığından emin olun.

KENDİNİZİ ZORLAMAYIN
Kendinizi zorladığınız sürece kas yapacağınız fikrine kapılmayın. Bu şekilde vücudunuza hasar vermeniz, spor yaralanmalarına yol açmanız olasıdır. Elbette gelişmeniz açısından egzersizlerinizin zorluk seviyesi artacaktır. Ama bırakın, bunu spor eğitmeniniz belirlesin, siz de onun hazırladığı zorluk derecesinden yukarı çıkmayın.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner346

banner345

banner339

English Russian

banner344

banner294

banner349

banner220

banner138

banner347