banner391
banner405

CHP'de yeni dönem

CHP'nin Alanya'daki yeni patronu Ali Takavüt oldu. CHP İlçe Kongresi'nde 230 oy alan Takavüt CHP'nin yeni İlçe Başkanı olurken, "gençlerin adayı" olarak sahaya çıkan rakibi Sefa Çorbacı ise 117 oyda kaldı

CHP'de yeni dönem

banner404
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Teşkilatı'nın kongresi, dün Alanya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Delegelerin yeterli sayıya ulaşması ve davetlilerin gelmesi beklendiği için saat 10.00'da başlaması gereken kongre, 1,5 saat geç başladı. Başkan Adayı olan Ali Takavüt ve Sefa Çorbacı, kongre öncesi yönetim kurulu listelerini delegelerle paylaştı. Kongreye eski İlçe Başkanı Şengül Yeşildal'ın yanı sıra Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Şevki Türktaş, İl Başkanı Semih Esen, Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın ve Niyazi Nefi Kara, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim ile çok sayıda partili katıldı. 20 Aralık 2014 ile 4 Aralık 2015 tarihleri arasında CHP İlçe Başkanı olan Şengül Yeşildal, kongrenin açılış konuşması öncesi, başkanlık görevini yürüttüğü süreçte yanında yer alan yönetici ve meclis üyelerine plaket verdi.
SEÇİME BLOK LİSTE İLE GİDİLDİ
Ömer Zavlak'ın önerisi ve 227 delegeden 159'unun onayıyla "Blok Liste" kararıyla başlayan genel kurulda divana CHP'nin Alanya'daki efsane isimlerinden Raif Karagöz başkanlık etti. Kongrede adeta zehir zemberek bir konuşma yapan Şengül Yeşildal, başkan olduğu süreçte helal süt emmiş hiç bir insan evladının 'Şengül Yeşildal seçimlerde çalışmadı' diyemeyeceğini söyledi. Genel seçim öncesi yapılan önseçimde Alanya'dan hiçbir aday adayını 14 kişilik milletvekili listesine sokamadıklarını söyleyen Yeşildal, "Hem adayımız hem de paramız yoktu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen genel seçimlerden başarılı çıktığımıza inanıyorum. Seçimi Türkiye'de iktidar olan AKP'nin arkasında, Alanya'da iktidar olan MHP'nin ise önünde tamamladık. Gönül isterdi ki birinci olalım ama ne yazık ki Türkiye genelinde de durum farklı olmadı" dedi.
'SABAHLARA KADAR ÇALIŞTIM'
Eğer bir başarısızlık varsa ilçe başkanı olarak bu sorumluluğu üstlendiğini belirten Yeşildal, "Eğer bir başarı varsa da tamamen yönetimim sayesindedir. Her gün partiye uğradım, gece yarılarına kadar çalıştım. Sabaha karşı eve girdiğim oldu. Benim listemden olmayıp çarşaf liste ile benim yönetimime giren Mehmet Can Karagöz'ü İlçe Sekreteri, Mehmet Okyanus'u ise Bilişim Sorumlusu yaptım. Ayrımcı olmadım, herkese eşit davrandım. Ama bazı arkadaşlarım bir türlü kongre havasından çıkamadı. Beni bu süreçte asla yalnız bırakmayan Hatice Toksöz ve Pınar Vural'a, ayrıca tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Tecrübesiz bazı arkadaşlarım ise benim başkan olmamı hazmedemedi. Siyasi partilere muhalefet edeceklerine bana muhalefet ettiler. İstedikleri vekille çalışıp istemediklerinin yüzlerine dahi bakmadılar" diye konuştu.
'HİZİPÇİLER RAHAT BIRAKMADI'
Hepsini sineye çektiğini ve kamuoyuna yansıtmadığını dile getiren Yeşildal, "Hakkımda sarf edilen sözler halen aklımda. Seçim zamanında birlik olmak gerekiyor. Gruplar ve hizipler unutulmalı, yalnızca parti için çalışılmalı. Kırıcı olmamak için bu konulara değinmek istemiyorum. Bizler 'Bir oy daha fazla nasıl alırız?' diye çalışırken, parti içindeki hizipçiler kongre için uğraştılar. Seçimlerde yardım etselerdi farklı bir sonuç alabilirdik. Bunlar gün olur Hasan Sipahioğlu'na, gün olur başka partilere oy verirler. Bunlar içimizdeki İrlandalılardır. Ey tatlı su siyasetçileri, hanları hamamları olan kirli eller, bırakın bu pis işleri. Dürüst siyasetçilere buradan selam olsun" dedi.
'TAZE KANA İHTİYAÇ VAR'
Sosyal demokrasiyi kitaplardan değil, yaşayarak öğrendiğini vurgulayan Yeşildal, "Yoksulluğu çektim, neden yoksul olduğumuzu kitaplardan öğrendim. Beni yeniden başkan görmek isteyenler bağışlasın. Bu bir bayrak değişimidir. Yaşadığım onca şeylere rağmen kırgın değilim. Artık yoruldum, partimizin taze kana ve heyecana ihtiyacı var. 17 yaşında oğlum var, beni yanında istiyor. Ailemi ihmal ettiğimi düşünüp bu sese kulak veriyorum. Sizlerden helallik istiyorum. Bu bir veda konuşması değil. Her zaman partime hizmet edeceğim" diye konuştu.
CHP'DE '80 YAŞ' POLEMİĞİ
CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın ise Şengül Yeşildal'ın çalışmalarını takdirle karşıladıklarını söyledi. 1973 yılından beri CHP'ye oy verdiğini belirten Akaydın, "Özellikle son iki senede 'AKP'ye veya MHP'ye oy verdim' diyen CHP'liler gördüm. Bu çok büyük bir siyasi ayıptır. Bir parti zafere ulaşmak istiyorsa önce iç hiziplerinden kurtulmalıdır. 80 yaşına kadar siyasette kalıp siyasetten emekli olmaya niyetim yok" dedi. Akaydın'ın ardından bir konuşma da CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yaptı. "80 yaşına kadar siyasette kalıp siyasetten emekli olmaya niyetim yok" diyen Akaydın'a isim vermeden yanıt veren Baykal, "CHP'nin derlenip toparlanmaya ihtiyacı var. Kongredeki konuşmalar gösteriyor ki CHP'de her şeyi konuşmaya ihtiyaç var. Öyle dokundurmalarla değil, açık ve mert şekilde her şeyi ortaya koymalıyız" diye konuştu.
'ÜYE SAYIMIZI ARTIRACAĞIZ'
CHP İlçe Başkanı seçilen Ali Takavüt ise yaptığı konuşmada, CHP'nin Alanya'daki oy oranının düşük olduğunu, ilk hedeflerinin bunu yükseltmek olduğunu söyledi. Takavüt, "Kongreler partiyi daha iyi noktaya getirmek için bir dönüm noktasıdır. Planlı programlı çalışıp başarıya ulaşacağız. Bu hedef ve inançla aday oldum. Ne gerekiyorsa yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Alanya'nın sorunlarını gidermekte bizlere çok büyük görevler düşüyor. Bizim yönetim anlayışımızda 'Ben' yok, 'Biz' olacak. Kadrolarımızla birlikte yürüyeceğiz. İlçe başkanı olmaya sabah kalkıp karar vermedim. Bir yıldır düşünüyordum. Bizim arkamızda kimse yok. Tek güç CHP, sizler varsınız. Daha önceki konuşmacılar üye sıkıntısından bahsettiler. Biz 2002 yılında Alanya merkezde birinci partiydik" dedi.
'PARTİ İLE ALAKALARI YOK'
Takavüt, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün üçüncü konuma düşüyorsak bunu sorgulamak bizim hakkımız. Şu an 3 bin 220 kayıtlı üyemiz var. 'Neden bir vekili Ankara'ya gönderemiyoruz?' diye yakınıyoruz. Bu dar üye yapısı ile olmaz. İlk işimiz üye yapısını değiştirmek olacak. Parti ile alakası olmayan kişiler üye yapılmış. Göreve gelince bunu ikiye katlayacağız. Oy oranımızı Türkiye ortalamasının üstüne çıkaracağıma söz veriyorum. Parti, okul gibi olacak. Dedikodu yuvası olmayacak. Parti içi eğitime önem vereceğiz. Yapacaklarımızı ve hedeflerimizi anlattım. Sefa kardeşim kazanırsa elini kaldırıp 'Emrindeyim Başkanım' diyeceğim. Aynı davranışı ondan da bekliyorum. Kazanan CHP olsun. Gençliğin, emekçinin ve kadınların tecrübesini birleştirmek için aday oldum. Alanya'nın 102 mahallesi var. Ben bunların 65'ini gezmiş biriyim."
KAZANAN TARAF TAKAVÜT OLDU
CHP Alanya İlçe Başkan Adayı Sefa Çorbacı da yaptığı konuşmada,  yönetimdeki küskünleri barıştırmak için başkanlığa talip olduğunu söyledi. Yapılan konuşmaların ardından oy verme işlemine geçildi ancak başlangıçta küçük bir kargaşa çıktı. Geçmişte AKP karşıtı eylemleri ile tanınan emekli Ferhat Gedikli, oy kullanma işlemi başlamadan önce konuşma yapmak istedi. Delegeler oy kullanmak isterken Gedikli'nin konuşmayı uzatması üzerine mikrofonun fişi çekildi. Bu duruma öfkelenen Gedikli, yüksek sesle bağırmaya başlayınca polis tarafından salon dışına davet edildi. Bu nedenle oy verme işlemi gecikti. Saat 16.00'da başlayan oy verme ve sayım işlemleri saat 19.00'da sona erdi.
230 DELEGE 'TAKAVÜT' DEDİ
Buna göre, CHP'nin Alanya'daki yeni patronu Ali Takavüt oldu. CHP İlçe Kongresi'nde 230 oy alan Ali Takavüt CHP'nin yeni İlçe Başkanı olurken, "gençlerin adayı" olarak sahaya çıkan rakibi Sefa Çorbacı ise 117 oyda kaldı, 5 oy da geçersiz sayıldı. Kongrede iki sandık kuruldu. 1001 numaralı sandıkta Ali Takavüt'e 107, Sefa Çorbacı'ya 75 oy çıkarken, 1 oy da geçersiz sayıldı. 1002 numaralı sandıkta ise Ali Takavüt'e 123, Sefa Çorbacı'ya 42 oy çıktı, 4 oy da geçersiz sayıldı. İlçe Seçim Kurulu'nun, 4 günlük yasal itiraz sürecinin ardından 10 Aralık Perşembe günü Ali Takavüt'e ilçe başkanlığı mazbatasını vermesi bekleniyor.
İŞTE CHP'NİN YENİ KADROSU
Takavüt'ün listesinde şu isimler görev yapacak: Mustafa Kaptanoğlu, Mehmet Okyanus, Mehmet Can Karagöz, Perihan Tığlı, Halime Ceylan, Levent Benal, Mustafa Yılmaz, Yekta Fırat, Devrim Arslan, İbrahim Sayar, Gökçe Aydoğan Ergün, Süleyman Küçüktürk, Mustafa Şeran, Şebnem Çelik, Cengiz Tok ve Ufuk Aras Solmaz. Sefa Çorbacı'nın listesinde ise şu isimler yer alıyordu: Engin Alataş, Ramazan Burhan, Devrim Çamkerten, Belinda Çapur, Mehmet Turan Çelik, Şakir Çintaş, Mustafa Eroğlu, Şengül Elidoğan, Ali Rıza Meral, Okan Mercan, Funda Mülazzımoğlu, Ali Sönmez, Metin Tilkioğlu, Erdoğan Toktaş, Bülent Tok ve Ayşe Yılmaz Uygun.

banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.