‘Benim bile muhtar olasım var
 Maşallah, köylerimiz bundan sonra yıllık ve kısmi sözleşmelerle mühendis, teknisyen ve işçi bile çalıştıracak. Ben de emekli olursam bundan sonra muhtarlığa aday olabilirim” dedi. Yunus Emre Spor Kompleksi'nde Muhtarlar Birliği Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği kahvaltılı toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaz saati uygulamasıyla ilgili olarak, "Bir kanun tasarısı var. Bundan sonra yaz saati uygulaması değişmeden devam edecek. Bununla ilgili teknik çalışmalar sürüyor. 6 ayda bir ileri gelir al. Bundan kurtulmuş olacağız. Türkiye'nin bütününü kapsayan bir konu! Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı çalışıyor. Bundan sonra kalıcı hale gelecek" dedi.
‘BİZDEN ÖNCEKİLER KÖYLÜYÜ UNUTTU’
Arınç, muhtarların kendisine ilettiği problemleriyle ilgilendiğini ifade ederek, "Muhtarlar da önemli bir görev ifa ediyorlar. Demokrasinin çekirdeği muhtarlardır. Toplumda ve sosyal hayatımızda muhtarların görevleri, fonksiyonları, temsil ettiği misyon, halk ile iç içe olmasıdır. Elbette muhtarlıkların, devletin en küçük sosyal hizmet birimi olduğunu biliyoruz. Geçmişten bu yana zor şartlarda çalışan muhtarlıklara bir külfet olarak bakıldı. Köyde muhtarlık yapacak insan eskiden bulunmazdı. Ne siyasetçiler, ne valilikler, ne kırsal kalkınma ile ilgili birimler 'Elimizden bu kadar geliyor' diyerek muhtarlar da bu külfeti çekmeyi tercih etmediler. Son 10 yıldır ülkemizdeki istikrarlı yönetim muhtarların şahsiyet kazanmasını sağladı. Devlet yöneticileri muhtarları başları dik gezer hale getirdi. Muhtarlar artık kendilerinde emin. Herkesten taleplerini isteyebiliyor" diye konuştu.
‘KÖY BÜTÇELERİ GENİŞLETİLECEK’
Köy Kanunu’nun değişmesi konusunda değiştirilmesi gayretlerinde olduklarını ifade eden Arınç, şöyle devam etti: "Geçen yasama döneminde Köy Kanunu Taslağı hazırlandı. Üzerinde çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar mecliste sonuçlanmak üzereyken araya seçimler girdi. Sonra öncelik başka kanunlara geldi. Köy Kanunu Tasarısı konusunda görüşmeler başlamadı. Bu taslak ile ilgili önemli bilgilerimiz var. Köy Kanunu Tasarısı içinde 442 sayılı kanun çok eski bir kanun. Eski düzenlemeler içeriyor. Artık yetersiz kalıyor. Bunun güncel olması lazım. Köyün ekonomik ve sosyal yapısında da değişmeler oldu. Bu değişmeler hususunda da yeni bir kanunun ihtiyacı var. Köylerimin kırsal kalkınmada gelişmişliğin sağlanması, köylerdeki ölçek probleminin ortadan kaldırılması gibi amaçlarla 1924 yılına dayanan 442 sayılı kanunun değiştirilmesi ve güncellenmesi bir ihtiyaç hale geldi. Bu 2010 yılından bu yana süren çalışmadır. Köy kuruluşları yetki ve görevlerinin yeniden tanımlanması, köylerin bütçelendirilmesi, köylerin mali denetimi gibi hususlar düzenlenecektir."
‘ALLH’IM VERDİKÇE VERİYOR’
Köylerin 3 kategoride değerlendirildiğini kaydeden Arınç, "Nüfusu 250, 250 ile bin arasında ve binden daha fazla olanlar 3 kategoride değerlendiriliyor. O kadar görevleri var ki adeta bakan gibi. Maşallah köylerimiz bundan sonra yıllık ve kısmi sözleşmelerle mühendis, teknisyen ve işçi bile çalıştıracak. Ben de emekli olursam bundan sonra muhtarlığa aday olabilirim. Taşınmaz kira gelirleri onların hepsini düzenliyoruz. Muhtarların SGK primlerinin İl Özel İdaresi tarafından doğrudan yatırılmasını istiyoruz. Kurban olduğum Allah verdikçe veriyor. Bütün bunların hepsini köy kanunu içinde 4+4+4 ve 2/B'yi çıkaralım, daha sonra sıra köy kanununa gelsin inşallah" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

English Russian

banner322

banner323

banner321

banner294

banner220

banner138