Omuz eklemi karmaşık bir yapıya sahiptir. Ellerimizi çeşitli pozisyonlarda kullanmamıza imkan veren bir eklemdir. Omuz eklemi geniş bir hareket aralığına sahip olmasına rağmen çok sabit bir eklem değildir. Bu da eklemi oluşturan anatomik yapıların herhangi birinde sorun olması, eklem fonksiyonlarının problemli olmasına yol açar.
Omuz ekleminin sağlıklı fonksiyon görmesinde anahtar yapılar omuz manşeti (rotator kılıf) tendonlarıdır. Kolumuzu kullanmaya devam ettiğimiz sürece yıpranmaya aşınmaya maruz kalırlar. Rotator kılıf yırtıkları ciddi ağrı oluşturan bir yaralanmadır. Rotator kılıf yırtılınca omuzda güçsüzlüğe yol açar. Hastaları genellikle orta-ileri yaş grubundadır. Ancak özellikle travma sonrası rotator kılıf yaralanmaları her yaşta oluşabilir.
OMUZ ANATOMİSİ
Omuz ekleminde 3 kemik yer alır: kürek kemiği (skapula), kol kemiği( humerus) ve köprücük kemiği. (Klavikula). Kol kemiğini kürek kemiğine bağlayan yapı rotator kılıftır. Bu kılıf 4 kas kirişinden oluşur: supraspinatus, infraspinatus, teres minör ve subscapularis. Kirişler, kasları kemiğe bağlayan yapılardır. Kaslar, kemikleri bu kirişleri çekerek hareket ettirirler. Rotator manşet kolumuzu kaldırmada ve rotasyon hareketinde yardımcıdır. Rotator manşet kolumuzu kaldırırken kol kemiğini kürek kemiği yuvasında sıkı bir şekilde durmasını sağlar. Akromion ile rotator manşet arasında bursa adlı kese şeklinde bir yapı yer alır. Bu yapı, kayganlaştırıcı bir sıvı ile kemik ve kas arasında sürtünmeyi azaltır. Hareket açıklığının devamı için yumuşak bir bölge sağlar.
SEBEPLERİ
Rotator manşet zayıf kan akımına sahip bölgeler içerir. Kan dolaşımı iyi olan dokular, kendilerini tamir etmede daha başarılı ve hızlıdırlar. Rotator manşet içindeki kan akımı zayıf bölgeler; yaşlanmayla birlikte dejenere olmaya hassas bölgelerdir. Yaş ile artan dejenerasyon; orta yaş üzeri nüfusta rotator manşet yırtığının fazla olmasını açıklar. Sürekli bazı hareketlerin tekrarlanması dejenerasyon problemini hızlandırır. Baş üstü hareketleri sık yapan sporcularda oluşabilir. Fakat rutin olarak cam silmek, araba yıkamak, boya yapmak gibi omuz eklemini fazla kullandığımızda rotator manşet yırtığı oluşabilir. Aşırı güç kullanma veya yüklenme; zayıf rotator manşet kaslarını yırtabilir. Düşen ağır bir nesneyi yakalamaya çalışmak, kollar açıkken ağır bir cismi kaldırmak rotator manşet yaralanmasına neden olabilir. Yine omuz üzerine düşmek bu kas grubunda yırtığa yol açabilir. Yırtığa neden olan yaralanmalar her zaman hastada ağrı oluşturmayabilir. Yapılan araştırmalar; hafif derece rotator manşet yırtığı olan hastaların % 40’ının yırtık anını fark etmediğini ortaya koymuştur.
Tipik rotator manşet yırtıklı hasta grubu; orta yaş üzeri ve ara sıra omuz ağrısı problemi olan hastalardır. Bu hastalar ağır bir yük kaldırdıktan veya omuzlarını zorladıktan sonra kollarını kaldıramamak ve ağrı şikayeti ile başvururlar. Genç nüfusta da rotator manşet yırtıkları gelişebilir. Aşırı kullanma veya sportif aktivite ile yaralanma en sık görülen nedenlerdir.
BELİRTİLER
Rotator manşet yırtıkları; etkilenen omuzda ağrı ve güçsüzlüğe neden olur. Çoğu hasta ağrı nedeniyle o taraf omuz üzerine yatamadıklarından şikayetçi olur.
Bazı vakalarda rotator manşet kısmi olarak yırtılır. Omuzda ağrı olabilir ancak yine de hareketleriniz yeterli olabilir. Yırtık ne kadar genişse omzunuzdaki güçsüzlük o kadar fazla olur.
Rotator manşetin tam kat olarak yırtıldığı vakalarda; hareketlerde sınırlılık ortaya çıkar. Kolunuzu tam olarak yukarı kaldırmak mümkün değildir.
Parsiyel (Kısmi) kas yırtığı nedir?
Parsiyel (kısmi) kas yırtığı maksimum kasılma veya gerilme sonucunda oluşur. Kas kasıldığında ağrı, belirgin kanama ve şişlik (hematom) mevcuttur.
Tam kas yırtılması nedir?
Kas yırtılması birdenbire olur ve buna ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder. Kas bütünlüğü bozulmuş, ileri derecede kanama, şişlik (hematom), ağrı, kuvvet ve hareket kaybı mevcuttur. Kas yırtılmasının nedenleri iki tanedir:
a. Maksimal kasılmada hareket koordinasyonsuzluğu.
b. Sert (uzama yeteneğini yitirmiş) bir kasın şiddetli bir dirence karşı ani hareketi.
TEDAVİ
Cerrahi dışı tedavi: Ağrının ve inflamasyonun azaltılması tedavinin ilk amacıdır ve bunun için istirahat tavsiye edilmektedir. Rehabilitasyon için fizyoterapistiniz size bir program çizer. Soğuk ve sıcak uygulama ağrı ve enflamasyonun azaltılmasında yardımcıdır. Kolu başın üzerine kaldırma ve diğer omuz hareket aralığını arttırıcı egzersizler verilir. Daha sonra; omuz çevresi kasların kuvvetini arttırmak için güçlendirici egzersiz programına geçilir. Fizik tedavi süreci 6-8 hafta devam edebilir. Hastaların bir bölümü; bu süre sonrasında kollarını tam olarak kullanarak aktivitelerine dönebilirler. Cerrahi gerektirmeyen bir yırtığınız bile olsa uygulamanız gereken bir egzersiz programınız olacaktır. Fizyoterapistiniz; normal omuz fonksiyonlarınızı geri kazanmanız için size özel bir program belirleyecektir. Postür ve omuz dizilimi için egzersizler verecektir. Rotator manşet grubunun gücünün arttırılması ve omuz çevresi diğer kaslar arası dengenin sağlanması çok önemlidir. Ayrıca omzunuzdaki problemlerin ilerlememesi için günlük aktivitelerinizde yapmanız gereken değişiklikler hakkında bilgi verilecektir.
Omuz bölgesi problemlerinde sıklıkla başvurduğumuz yöntemlerden birisi de bantlama (taping) yöntemidir. Omuz ve çevresine uygun gerginlik ve yönlerde yapıştırıldığında omuz çevresi kaslarını destekler, travmalara karşı korur ve omuz kaslarının güçlenmesini sağlar. Son yıllarda profesyonel voleybolcular bu yönteme sıklıkla başvurarak spor hayatlarının ömrünü uzatmaya başlamışlardır.
Cerrahi tedavi: Tam kat rotator manşet yırtığı kendiliğinden iyileşmez. Omuz eklemi fonksiyonlarını sağlamak için bu yırtıklarda cerrahi tedavi gereklidir. Yaşlı hastalar ve cerrahi riski yüksek olan hastalar bu grup dışında tutulabilir. Cerrahi tedavinin; yaralanma sonrası 3 ay içinde yapılması daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar.
Kısmi yırtıklar cerrahi müdahale gerektirmeyebilir. Eğer kısmi bir yırtığa sahipseniz ortopedistiniz öncelikle kendiliğinden iyileşme için bir fırsat tanıyacaktır. Takiplerde ağrınız azalmıyorsa veya hareketlerde sınırlılık olursa cerrahi tedaviye karar verilebilir.
CERRAHİ TEDAVİ SONRASI REHABİLİTASYON
Rotator manşet cerrahisi sonrası rehabilitasyon yavaş bir süreçtir. Terapi periyodu 2-3 ay sürebilir. Tam düzelme ise 6 ayı bulabilir. Omuzda erken dönemde hareketi sağlamak ve arttırmak önemlidir fakat iyileşmekte olan dokuları koruma açısından dengeli bir rehabilitasyon programı uygulamak gerekir.
Cerrahi sonrası bir süre omuzu korumak için kol-gövde askısı takılır. Cerrahi sonrası erken dönemde ağrı ve şişliği azaltmak için soğuk uygulama ve elektrik stimulasyon kullanılabilir.
Artroskopik prosedürlerden sonraki rehabilitasyon hızlı ilerler. Hareket genişliğini sağlayan egzersizler ile başlanılır ve germe - güçlendirme egzersizleri ile devam edilir. Çok kısa zamanda çok fazla egzersiz yapmama konusunda dikkatli olmanız gerekir.
Omuzun ön kısmındaki kasların kesildiği ameliyatlar sonrası rehabilitasyon yavaş seyreder. Pasif egzersizler ile başlanır. Pasif egzersizler sırasında omzunuz hareket ettirilir fakat kaslarınız aktif olarak kasılmaz. Terapistiniz omzunuzu kontrollü bir şekilde hareket ettirir ve kolunuz gerer. Bu pasif hareketleri evde nasıl yapacağınız anlatılır.
Aktif tedavi dönemi 3-4. Haftada başlar. Bütün hareket aralığında kendi kas gücünüzü kullanmaya başlarsınız. Hafif izometrik güçlendirici egzersizler ile başlanır. 6.haftada daha aktif güçlendirici egzersizlere başlanır. Egzersizler; rotator manşet ve omuz çevresi kaslarının kuvvetini arttırmaya odaklanır.
İş yaşamınızda veya spor aktiviteleriniz esnasında yaptığınız hareketlere benzer egzersizler gösterilecektir. İşiniz sırasında omzunuza çok fazla yük binmeyecek şekilde bir rehabilitasyon programı uygulanacaktır. İleride herhangi bir problem yaşamamanız için tedavi bitiminden önce hareketlerinizle ilgili tedbirler anlatılacaktır.
UYURKEN DİKKAT
Uykuda kollarınızı başınızın veya yastığın altına koyduğunuz zaman, buna bağlı olarak şiddetli ağrı ve uyuşmalar olabilir. Benzer şekilde uyurken kollarınızı geride tutarsanız bu tarz bir uyku pozisyonu da omuzlarda ağrı yapacaktır.
Günlük işleri sırasında devamlı kollarını kullanan ev hanımlarında, omuz bölgesi çok fazla kronik darbeye maruz kalmaktadır.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
- Antrenman öncesi buzlu içecek içen sporcuların içmeyenlere oranla 10 dk fazla koşabildiği görülmüştür.
- Bisiklet sürmek sigara içme isteğinizi %29 azaltır.
- Felç geçirenlerin %7 si 45 yaş altındadır.
- Ön çapraz bağ sakatlıklarının %65 i spor kaynaklıdır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
misafir 3 hafta önce

benim omzum ağrımıyor ama bazı hareketlerde omzumda bir yırtılma olduğu hissediyormuş gibi oluyorum. bunun sebebi nedir. her harekette olmuyor ama bazen birşey kaldırmaya çalıştığımda da oluyor.bu nedir?

Misafir Avatar
Burak Konuksever 3 ay önce

Benim yaklaşık 5 ay önce yatınca şiddetli bi ağrı oluşuyordu kipirdatamiyordum doğru düzgün sonra 3 hafta yaklaşık 6 gün aralıklı ağrıdı şu an hala güçsüzlük var tam olarak kaldıramiyirum kollarımı

Misafir Avatar
alkan çelebi 5 ay önce

susraspinatus tendonunda distal kesimde parsiyel yırtık tedavisi nasıldır

Misafir Avatar
Kuzey Baştaş 6 ay önce

Merhaba Omuzlarım öne doğru eğri sürekli omuzlarımı geriye doğru esnetmek Orunda kalıyorum ve cok ağrı yapıyor omuzlarımı düzeltmek için tedavi varmı hocam.

Misafir Avatar
Huriye Gocmen 9 ay önce

Merhaba Doktor Bey
Eşim 20 gün önce sag omzundan kas yırtıgi ameliyati oldu.surec guzel ilerliyor.evde egzersizleri var onlari yapiyor ,doktor Araba kullanma dediği halde son bir haftadır gun icinde bir iki kez yakın mesafe araç kullanıyor.
Şimdi şehir dışına çıkması gerekiyor 4 5 saatlik bir yer ve araba ile gidecek.doktordan da onay almadı.
Lütfen bize bir cevap yazın araba kullanması bu süreçte otomatik fites araba kullanırsa sonrasında sıkıntı yaşar mı? Ben ikna edemedim size sormayı uygun gördük lütfen ivedi cevap verebilir misiniz?
Mail adresim :huriyeg@bursertekstil.com.tr
Teşekkürler

Misafir Avatar
sevim çınar 9 ay önce

hocam merhaba benimde omzum yırtılma var amaliyattan kokuyorum araarrıyor sabahakadar yatata yüzkere dönüyorum bana yardımcıolursanız neyapmam lazım saygılarımla hocam

Misafir Avatar
ömer 11 ay önce

merhabalar hocam kol kası yırtık olunca disekte ve kolda uyuşma olurmu

Misafir Avatar
Asiye Yıldırım 11 ay önce

6aydan beri sağ kolum çok ağrıyor doktora gittim emar istedi ve emar sonucu supraspinatus ön bölümdeinsesiyon seviyesinde artiküler yüzle iştirakli parsiyel yırtık iLenmektedir tuberkulum majus ve minusta dejeneratif kistik rezorbsiyon alanları saptanmıstır ilaçla tedavi olunurmu

Misafir Avatar
aynur B 12 ay önce

sag omuzumda i̇ki̇ yildir agrim vardi yeni̇ emar çeki̇ldi̇m supraspi̇natus tendonu li̇fleri̇ arasida tam kat yirtik görüldü ve klavi̇külaya komşu alanda15*18çapinda ki̇sti̇k saptandi ameli̇yat olmak zorunlumu si̇zce ne yapmaliyim

Misafir Avatar
ibrahim 13 ay önce

Sol omzumda kas yırtılması olduğu söylendi çalışırken herhangi bir ağrı olmuyor ama izin kullandigimda kolumu yeterli derecede kullanamiyorum kasiliyor ağrıyor hareketlerin kısıtlı sizce tedavi ne olmalı

Misafir Avatar
Özkan 1 yıl önce

selamlar doktor bey:
omuz kapsülünden başlamak üzere koluma ve biceps denilen bölgeye kadar inen bir ağrı mevcut. 1.5 yıldır üzerine düşmedim ve halen devam etmekte şiddeti artarak. ameliyat gerektirirmi ve %100 iyileşme sağlarmıyım. teşekkürler

Misafir Avatar
fevzi dincel 1 yıl önce

omuzdan aşağı doğru sürekli bir ağrı var. kolumu istediğim kadar sıkabiliyorum ağrı olmuyor ama küçük bir ağırlığı kaldırırken ağrı oluşuyor dayanılacak gibi değil ameliyatmı olmam gerekiyor yoksa kendiliğinden geçecek bir yaralanmamı tedavi şekli nasıldır lütfen cevaplayınız teşekkür ederim.

Misafir Avatar
fatih gökrem 1 yıl önce

meraba doktor bey. benim sağ omzumdan koluma kadar bi ağrı var. hastaneye gittim ilaç verdi ağrımı hiç geçirmedi iğne yaptı hatta 4 tane yine ağrısı geçmedi sonra film çekindim omzumda yırtık olduğunu söyledi ameliyattan başka ne öneriirsiniz

Misafir Avatar
Ender alev 1 yıl önce

Sağ omzunda kas yırtılma si Mr de çıktı ne tafsiye edersiniz, hangi branjda Dr gerekir fizik mi ortopedik mi?

Misafir Avatar
Muzaffer Metin 1 yıl önce

Hocam merhaba ben 16 yasinda bir guresciyim idmana kolumda bi sakatlk olustu emar cekilde 2 bas parmak buyuklgunde yirtik saptandi sonra kolum biraz iyilesti ardndn bi daha sakatlk cikti ordn ve bu 3-4 defa oldu ve kolm artk cidden kotulesti ne yapmam gerek ?

Misafir Avatar
Hasan ekinci 1 yıl önce

Sol omuzumda ağrılar oluştu doktora gittim yirtık var dediler tariben dört hafta ilaç kullandım faydası olmadı yırmı günde bır ığne kullandım onunda faydasını gürmedim ne yapmam lazım teşekkür ederim.

Misafir Avatar
fatma türkmen 1 yıl önce

slm doktor bey ben sol kolumu çarpıp yere düştüm çıkıkçı omzun dönmüş dedi düzetti ama hala ağrılarım geçmedi hastaneye gittim sargıya aldır 3 durdu çıkardım ama hla ağrım var bu cuma 2 hafta olacak

Misafir Avatar
burak yoldas 1 yıl önce

hocam babamın omzunda sıddetlı agrı var kolunu kafa hızasında kaldıramıyo ve kolunu belıne dogru uzattıgında sıddetlı agrıyo doktorlara da gıttık kırıkcı cıkıkcılarada gıttık ama hıcbırınden fayda yok bunun dermanı nedır hocam allah rızası ıcın soyleyın ne ıyı gelır ne yapmak lazım et yırtılması dıyorlarmıs dogrumudur sımdıden tesekkurler

Misafir Avatar
meral buyukkaya @cemil yahşi 2 yıl önce

esimin kolunda yırtık var doktor fizik tedavi verdi ameliyatı zor dedi cok agrısı var ne yapmamızı önerirsiniz

Misafir Avatar
cemil yahşi 2 yıl önce

slm doktor bey benım sol kolum omuzumda berı yukarı düz sekılde kaldırdığımda aşırı ağrıma yapıyor ve sol kolum dış kısmı aşırı ağrı yapıyor güç kayıbı oluyor sbebı nedır normalde uyuşma yok ağrı cok hareket kısıtlıgı varr

Misafir Avatar
sıdıka selçukoğlu 3 yıl önce

sol omuzumdz yırtık varmış 3 aydan beri çekiyorum fizik tedavisi aldım ama hiç faydasını görmedim ağrılarım daha çok fazlalaştı cerrahi müdahalemi görmem lazım bilgilendiirseniz memnun olurum......ii

Misafir Avatar
Abdullah Oral 3 yıl önce

eşimin kolunda yırtık var ilaç tedavisine cevap vermiyor. cerrahi tedavi de çok ağır geçiyor ameliyat olmadan yapılacak başka bir işlen varmı ?

Misafir Avatar
mesut kaya 3 yıl önce

iki yıla yaklındır sag omuz başında agrım var bazen agrı kollarıma kadar vuruyor gittigim doktorlar röntgen agrı kesici ve jellerle beni oyaladılar en sonunda adam gibi doktora rastladım emar istedi ve teşhisi koydu maalesef omuz yırtıgı spor aktivitelerime ara verdim ameliyat gününü bekliyorum siz siz olun iyibir doktor secin ve mutlaka emar isteyin,ankara olanlara tavsiyem gazi ünüversitesi op.dr.ulunay kanatlı,bu acıyı yaşayan bilir

Misafir Avatar
Erkan Demiral 4 yıl önce

fıtığın şiddetine göre ameliyattan kurtulabilirsiniz.Yüzüstü yüzmek uygun değildir, ancak sırtüstü yüzmek daha faydalıdır. Egzersizle güçlenen eklem, travma ve ters hareketlere karşı daha dirençlidir.

Misafir Avatar
zeynep tokac 4 yıl önce

boyun fıtıgı dan ameliyatsız kurtulabilirmiyız?
boyun fıtıgına sırt üstü yüzmenin faydaları nelerdir?
boyun fıtıgını egzersizle nötürleştirebilirmiyiz?

banner346

banner345

banner339

English Russian

banner344

banner294

banner220

banner138

banner347