Bazen kişiler ödem ve şişlik durumunu “kilo aldım”, “elim, ayağım şişiyor” gibi yorumlarla geçiştirirken bazen de bu durum hastalık habercisi olabilir. 

Ödem nedir?
İnsan bedeninde damar içerisinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi sonucunda ödem durumu gelişir. Alınan su ve tuz miktarı vücutta şişme ve ödem gelişiminde çok önemlidir. Gözle görülür bir ödem, yani vücutta su toplaması olduğunda 3 litre kadar fazla sıvı vücutta birikmiş demektir. Ödemin oluşumunda böbrekten su ve tuz tutulumu önem taşır.
İnsan vücudunda sıvı birikimi, bölgesel ya da tüm vücudu içerecek şekilde genel olabilir, bunların nedenleri farklıdır. Ödemin bölgesel dağılımı, nedeni hakkında önemli fikirler verir.
Ödem hangi hastalıkların habercisi olabilir?
Ödemin olduğu bölgede lenf akımının aksaması önemlidir. Tıkayıcı bir kitle, enfeksiyon ya da damar tıkanıklığı buna yol açabilir. Her iki bacak şişmesi, aşırı varisler, kalp yetersizliği, lenfatik tıkanıklık, sürekli oturma ve hareketsizliğe bağlı olabilir. Yüz, dudak ve gözde oluşan ödemlerin de en sık nedeni, alerjik reaksiyonlar ya da kanda protein düşüklüğü olabilir. Kalp ve karaciğer gibi organ yetersizliklerinde de karın zar ve akciğer zarında sıvı birikimi olur; ayrıca bazı kanserlerin yayılması sonucunda karın ve akciğer zarlarında sıvı birikimi sıkça gözlenir. Ödemin süresi yaygınlığı ve kişide ek bir rahatsızlık olup olmaması tanıda ve tedavide büyük önem taşır.
1 gram tuz 200 ml sıvı birikmesine neden olur
İnsan vücudunun büyük bir bölümünü içine alan ya da tüm vücudu kaplayan yumuşak doku şişmesine yol açan, sıvı birikimleridir. Her iki bacakta oluşan ödem uzun süre ayakta kalmaya bağlı olabilir. Bunda fazla tuz tüketimi çok önemlidir, fazladan alınan 1 gr tuz vücutta 200 ml sıvı birikmesine yol açar. Kalp yetersizliğinde de her iki ayakta şişme erken bir bulgudur. Kalp yetersizliğinde akciğerlerde de sıvı birikerek nefes darlığına yol açabilir.
Sabah kalktığımızda oluşan göz çevresi şişmesinde özellikle böbrek hastalıkları ve azalmış tuz atılımı düşünülmelidir. Böbrek rahatsızlığı dışında ileri derecede karaciğer yetersizliği de bu tip ödeme neden olabilir. 
Aşırı hareketsizlik de lenf dolaşımını ve toplardamar dolaşımını azaltacağı için özellikle kollarda ve bacakta şişme yapar. Hep aynı pozisyonda kalan yaşlılarda yerçekiminin etkisi ile sıvı altta kalan bölümlerde toplanır, bu yalancı bir ödem görüntüsü verebilir.
Başlıca tedavi ödeme neden olan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin fazla tuz alımının engellenmesi, alkol alınmaması, hazır besin ve soslardan uzak durulması, sigara ve kafeinli içeceklerin azaltılması en önemli hususlardır. Eğer kişide hareket eksikliği ve aşırı durağanlık var ise mobilizasyon, lenf ve kan dolaşımını artıracağı için ödemin azalmasına yardımcı olur.
Vücudumuzda ödem olduğunu nasıl anlarız?
Deri altı dokusunda şişlik belirginse, bastırdığımız zaman içine çökme ve çukurlaşma gözleniyorsa vücutta ödem olduğu düşünebilir. 
Ödem riskini azaltmak için:
1.İdeal kiloya inmek
2. Düzenli su tüketmek 
3. Tuzu azaltmak
4. Karbonhidrattan uzak durmak
5. Posalı beslenmek
6. Alkol ve asitten uzak durmak 
Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi Nedir?
Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi yönteminde, hastalara tamamen elle yapılan özel bir ödem drenajı, tedavi sonrası yine sadece ödeme özel bandajlarla yapılan kompresyon tedavisi uygulanmaktadır. Ödem tedavinin ilk 10 seansında belirgin olarak azalmaktadır. Hastanın durumuna göre 20-30 seans tedavi uygulanmaktadır. Tedavi bitiminde hastaya uygun basınçta bası giysisi verilmektedir. Bu tedavi tutulu kol veya bacağın hacmini azaltır, lenf dolaşımını sağlar.
 Lenfödem Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lenf sisteminin elle manipule edilerek, bloke olmuş lenf sıvısının serbest akışının sağlanması tekniğidir. Elle uygulanan özel bir teknik olup amacı; ödemli bölgeden lenf sıvısını alıp vücudun diğer bölgelerine akışını sağlamaktır. Manuel lenf drenajı derinin tam altındaki yüzeyel lenf damarlarına hafif basınç uygulaması ile yapılır. Her hasta için manuel tekniğin tipi ve sırası farklı bir prensip ile fizyoterapist tarafından belirlenir ki bu; ödemin aşaması ve alanına bağlıdır. Manuel lenf drenajı lenf dolaşımına etkisi olmayan diğer tekniklerle karıştırılmamalıdır
Bu diğer teknikler lenfödem için faydalı olmadığı gibi zararlı da olabilmektedirler. 
Kompresyon Tedavisi Nedir?
Kompresyon tedavisi dışarıdan ödemli alana basınç sağlamak amacı ile iki şekilde uygulanır: Kompresyon Bandajları ve Kompresyon Giysileri. Ödem tedavisinde kullanılan bandajların özelliği; kas aktivitesi sırasında yüksek basınç ve kas istirahati sırasında düşük basınç uygulaması ile lenf sıvısının etkilenmiş uzuvda tekrar birikmesini önlemesidir. Diğer bandaj şekilleri ise ödem için zararlı olabilir, kullanılmamalıdır. Kompresyon (Bası) Çorapları ise tedavi bitiminde takip sürecinde giyilmesi gereken materyallerdir ve kişiye özel yapılmalıdır.
Ödem Hastaları Egzersiz Yapmalı mı?
Lenfatik sıvının akış hızı, iskelet kasları tarafından sağlanan aralıklı dış basınca bağlıdır. Bu nedenle sıvı drenajına yardım etmek için kas aktivitesi de gereklidir. Egzersizler bandaj veya çorap kullanımı eşliğinde yapılmalıdır. Dirençli egzersizlerden ve ağırlık egzersizlerinden kaçınılmalıdır. Egzersiz programı hastaya özel olarak tedaviyi yürüten fizyoterapist tarafından hazırlanmalıdır. Egzersizler 3 başlık altında toplanabilir:
Isınma ve pompalama egzersizleri
Solunum egzersizleri
Germe egzersizleri
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
- Bir yürüyüşün egzersiz sayılabilmesi için dakikada ortalama 100 adım atmalısınız.
- Gülmek ve öksürmek, omurganıza yürümek veya ayakta durmaktan daha fazla yük bindirir.
-Uyurken, televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori harcıyoruz. 
-Gözlerimiz hiçbir zaman büyümez. Ancak burnumuz ve kulaklarımızın büyümesi asla sona ermez. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Nilay 1 hafta önce

Benimde alnımda şişlik oluştu ne olabilir herhangi bir darbe yok birden bire şişti

Misafir Avatar
Nejla yurt 2 hafta önce

Kasima dövme yaptım ve ödem oldu doktorlar bişey yapamıyo yardım edermisiniz

Misafir Avatar
Müge Tekay 1 ay önce

Merhaba. 8 ay önce omurilik tümörü teşhisi ile ameliyat oldum. T1-t2-t3-t4 bölümlerinden. 4 cm olan tümörün 2cm alındı diğeri omuriliğe yapışık olduğu için bırakıldı. Test sonucu iyi huylu çıktı. Işın tedavisi gördüm ve bu süreçte kortizon kullandım. Artık bırakmak istiyorum fakat hep ödem oluşuyor ve bu ödem çok Şiddetli ağrıya sebep oluyor. Daha hala yürüyemiyorum. En son Çekilen MR da ameliyat bölgesinde yine ödem çıktı. Ve Dr kortizonu 4mg olarak kullanmamı söyledi. Kullandım iyi geliyor yürümem daha düzgün oluyor fakat ilacı bırakınca yine ödem Ağrı ve yürümede bozukluk.Çok bunaldım iki oğlum var ve bana ihtiyaçları var. Wolker kullanarak yürüyorum fakat suyumu bile alamıyorum. Şu an ayaklarım Şiş ve ağrıyor. Ayağımı sürüyorum. Lütfen bir yol gösterin. Ben artık iyi olmak istiyorum....

Misafir Avatar
merve 1 ay önce

Ödeme iyi gelen yiyecekler varmı? Varsa hangi yiyeceklerdir?

Misafir Avatar
derya özdmr 1 ay önce

Hocam meraba ben babannem icin yardim istiyorum sizden hastaligimiz soyle babannemin karin boslugunda kanser vardi ve rahimede sicradi en sonda beyne sicradi ışın tedavisi gordu beyindeki kanser gecti fakat simdi beyinde ödem var ve babannem konusamiyor mama yiyor bacaklar hareket ediyor elleri istem disi hareket ediyor bazen altindan aliniyor ve bazen tanimiyor kimseyi lütfen bana cvp verirmisiniz onun icin ne yapabilirim lütfen..

Misafir Avatar
harun bayram 2 ay önce

Hocam hayırlı ramazanlar benim bir sorum olacak benim kayınbabama gece uykudayken felç geldi ve aradan 4saat geç kalındığı için doktorlar iğneyi yapamadıklarını söylediler beyninde ödem oluşmuş damarın biri tıkalıymış bir hafta yoğun bakımda yattı ve yeni servis odaya çıktı. Bu durumda babam düzelir mi bize ödemin tedavisini açıklar mısınız lütfen

Misafir Avatar
samet 2 ay önce

Öncelikle iyi Ramazanlar ben bir klupde kalecilik yapıyorum Aralık aylarının sonunda okulda bir maça eldivensiz çıktım ve o maçda sağ el bileğim çıktı doktora gittik ve düzeltilir doktor yeniden kalecilik yapabilirsin ama biraz dinlen dedi.Klupde antremanlara yeniden çıkmaya başladım sağ bileğim şişmeye başlayınca ortopedi doktoruna gittik o da ödem ve kis olduğunu söyledi ve bizi el cerrahisi doktoruna yönlendirdi. Yaklaşık 6 aydır ödem ve kis var bileğimde. Haziranın ilk haftasında randevumuz vardı ve doktor bir tane kas hastalığıyla karşılaştık ama tanımlıyamadık gelecek ayın 3 ü yani bu Çarşamba tekrar gelin çare bulamazsak kesip alabiliriz dedi. Sizce biraz daha beklemeli miyiz yoksa aldırmalı mııyız?

Misafir Avatar
Celil kesik 3 ay önce

Merhaba hocam, ben halısahada maç yaparken bacağıma tekme yedim. Tekmeyi c.tesi akşamı yedim ve bir hafta sonra pazar günü tekmeyi yediğim bölgede ağrı hissettim. Ve o bölge şişti ve sert bi hal aldı. Doktora gittim film çektiler ve kırık çıkık olmadığını söyleyip buz ve bandaj koymamı söyledi fakat 4 gün oldu hala aynı durumdayım. Bunun ödemle bi ilgisi varmıdır varsada ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler

Misafir Avatar
ceyhun 5 ay önce

Merhaba hocam benim oğlum 10 yaşında doğuştan her iki ayağında da lenf ödemi var gitmediğimiz doktor kalmadı bi çaresi yok diyorlar ama çok ağrısı oluyor ne yapabiliriz yardimcı olursaniz çok seviniriz şimdiden Allah razı olsun teşekkürler.

Misafir Avatar
Doctor Oriafo 5 ay önce

eğer evet bugün satışa başvurmaları halinde böbrek veya diğer organları satmak istiyorsanız ve e-posta yoluyla bana ulaşın gerekir maksimum memnuniyeti verilecektir yapın: oriofohospital@outlook.com

Misafir Avatar
Yonca Kartal 5 ay önce

Merhaba ben arkadaşımla tartışırken dizime darbe yedim ve dizim ağrı yaptı ve şişti doktora gittiğimde Ödem oluşmuş dedi ve4 yıl önce sol ayagimdan dizimden ameliyat oldum ancak yine oluştu aynisi geçmedi sağ bacagimda da hissediyorum ayni sorunu yardım ederseniz sevinirim teşekürler

Misafir Avatar
Sıla bolut 6 ay önce

Hocam bir silahlı yaralanma sonucunda eşinin omurga kemiğinde T 2 hastası olarak adlandırılıyor ödem oluşmuş ve şu anda yuruyemiyor bana yardımcı olurmusun saygilarimla

Misafir Avatar
zeynep gültekin 6 ay önce

Hocam 6 aydır sag bacagimda òdem olustu cok doktorlara gittim ama hic kimse bir şey anlamadi ne yapmam lazım size nasıl ulasabilirim

Misafir Avatar
ben nur 6 ay önce

Hocam iki yildir odem oluştu sol bacaamda tedavi aldim ama gecmedi ne yapmam la
zim bana bir care bol lutfen sevgilerimle

Misafir Avatar
arif akın taran 6 ay önce

Hocam ben noropeti ve seker hastasiyim sol kasik ve kalçada dize kadar siddetli bir agrim var bu bölgede ödem var mis bunun icin ne yapmalıyım bitki caylari ise yarar mi

Misafir Avatar
ceyda 6 ay önce

kardesım trafık kazası gecırdı kafasında odem olustu odem ıyılestı sag ayagı uzerıne fazla basamıyor sag kolunuda kullanmıyor arada kullanmaya calısyor nıe boyle oldu nezaman ıyılesır

Misafir Avatar
urkuye unal 7 ay önce

Benim ilkin sol ayağının ayasında ödem oluştu şiimdi sağ ayamdada olmaya başladı çok ağrı veriyr yürütmüyor doktora gittim ödem dedi 55 yaşındayım 2senedir var nasıl iyileşir bel fıtıgım ve dilerimde deformasyon var

Misafir Avatar
Özlem özberk 9 ay önce

Hocam sağ kolum bilekten koltuk altına kadar şiddetli ağrı yapıyor bazı geceler uykudan uyandırıyor ağrısına dayanamıyorum Dr gittim film çekildi Dr ödem olmuş olabilir dedi ater verdi takıyorum fakat daha çok şiddetli ağrıyor boynuma kadar vuruyor ağrı ben tuzlu yiyecekler yemiyorum suyuda fazla tüketmem daha doğrusu su içmek hiç aklıma gelmiyor hocam ağrılara dayanamıyorum bu sebeple uyumadığım çok günler oluyor hocam bunun için ne yapabilirim lütfen bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olurum saygılar.

Misafir Avatar
EROL COŞKUN 9 ay önce

merhaba hocam benim sorunum dr dediğine göre gözde ödem fakat benim gözün görme noktasinda olduğu için görme kaybi yaşiyorum ve bana göz içine iğne yapıyorlar bana söylenilene göre bunun tedavisi yokmuş sadece ilerlememesi için tedavi ediyorlar başka tavsiyeleriniz varmi acaba teşekkür eder alakaniza şimdiden teşekkür ederim saygilarimla .

Misafir Avatar
ramazan kara 9 ay önce

mrb hocam benim sağ ayk bileğimde ödem var 2 senedir iyi edemedim tedavisi nedir lütfen yardımcı olsanız gitmediğim hastane kalmadısiz siz yardımcı olun

Misafir Avatar
islim tapkı 9 ay önce

Sol ayamda ödem var çok agrı yapıyor gitmedim hastane kalmadı ama sonuç bulamadım hiperbarik tedaviside gördüm agrım çok bana yardım edin

Misafir Avatar
Oktay 10 ay önce

Slm hocam benim beynimde ödem var bu ödem gözlerimi zorluyor görme zayıflığı oluştu bunun icin ne yapmalıyım saolun

Misafir Avatar
ramazan yılmaz 10 ay önce

Hocam ortopediye muayene oldum ayagımda ödem kist oluşmuş kazada geçirmiştim ayağım motorun altında kalmış.ayagımı alçı ya alındı.alçı ödemi kist geçirir mi? Teşekkür ler

Misafir Avatar
kenan 11 ay önce

hcm ayak blgm sişiyor kendimce tedavi neler ypbilirim tsk edrm

Misafir Avatar
ilknur korkmaz 11 ay önce

Ben ikihafta once dustum dusmeye bagli odem olustu belimde ucuncu haftaya girdim hala oturunca agri yapiyo doktor kas gevsetici verdi etkili olmuyor ilaclar bunun tedavisi nedir ne yapmam gerekiyor

Misafir Avatar
iskender 11 ay önce

hocan top oynarkenb ayagımı burktum alcıya aldılar ama agrısı gecmedı her ayagımın burkulusunda burkulan yer bolon gıbı sısıyor ne yapmam lazım

Misafir Avatar
özlem 11 ay önce

Merhaba hocam benim teyzemin beyninde ödem var 2 aydır hastanede yatıyor ve hc bi gelisme yok.hareket etmiyo kıpırtı bile yok kendisi 44 yaşında.iyleşebilirmi yada tedavisi nedir ?.ölüm riski ne kadardır.

Misafir Avatar
HALİL CAN 11 ay önce

hocam futbolcuyum kasikta ödem var nasil geci̇rri̇m tesekürler

Misafir Avatar
erkan 11 ay önce

Hocam ben düştüm ve sağ el bilegimde karpal kemiklerin diğer kırığı oluştu(skafoit).1ay alçıdan kaldi . simdi alçı çıktı ve bileğimde sislik var ve hareket ederken ağrı yapıyor ve bilegim tam hareket etmiyor ne yapmalıyım.

Misafir Avatar
mert 11 ay önce

merhaba hocam benım annem 50 yasında beyın tumoru tanısı koyulalı 2yıl oldu 2 yıl once kyberknıfe teknolojısı sonunda 6 adet tumorden 5 tanesı kayboldu sadece 1 tanesı kaldı onun ıcınde falıyet yıtırdı dendı suan ıcın annemde cok cıddı denge problemı varı bunun ıcın doktor odem olusmus dedı ve kortızon tedavısı verdı kan tahlıllerındekı degerlerı normal tumor gozukmuyor fakat denge porblemı ıcın doktor bundan sonra bısey yapılamaz kortızonla gıttıgı yere kadar dedı ne yemesınde ne ıcmesınde hıc bır sorun yok napmamız lazım lutfen cevap atarsanız sımdıden tesekkurler

Misafir Avatar
salih akt 11 ay önce

Aya

Misafir Avatar
Serkan avşar 12 ay önce

merhaba ; hocam iyi bayramlar . babam mesane kanseri ve mesanesi komple alındı . ameliyat sonrası durumu gayet iyiydi fakat son 15 gündür sag bacagı komple şişti ve çok agrısı oluyor. dr. lar cilt altı ödem demişler bunun tedavisi nedir nasıldır. i̇stanbul dan yazıyorum. ivedikle cevap verirseniz duacınız olurum. i̇yi mesailer. 534 360 04 41

Misafir Avatar
ramiz k. 12 ay önce

Merhaba.Yaklaşık birbucuk ay once hali sahada sol ayagimin uzerine dustum,hastaneye gittik ayagimin filmini cektiler 2 kirik oldugunu ve ameliyat olmami soylediler.Sol ayaginmda buyuk bir odem olustu 4 gun bkledikten sonra ameliyat oldum.4 hafta sonra dikisler ve alci cikti fakat birazcik sislik var hala bilek kisminda bunu nasil halledebilirim yardimci olursaniz sevinirim.

Misafir Avatar
kezban 12 ay önce

Merhaba hocam, bunda 8 ay önce 2 yaşındaki kızımı aşırı öksürük nedeniyle doktora götürdüm. Doktor boğazında ödem olduğunu söyledi hava makinası ve ilaç verdi. Ama öksürügü geçmedi ve öksürürken de kusuyor. Ne yapmam gerekiyor???

Misafir Avatar
Ayten cakır 1 yıl önce

Ben 1 ay once sezaryan oldum ve karnımın sag tarafı agrıyor mr gırdım kemık ılıgı odemı olusmus bunun tedavısı nedır

Misafir Avatar
erol güler 1 yıl önce

Merhaba hocam.benim sol kalcamda kis ve ödem var.ne yapmayalim bunun için.bilgilendirir misiniz beni lütfen.tedavi olarak ne uygulanır yardimci olur musunuz lütfen.

Misafir Avatar
berkay dura 1 yıl önce

Sağ elimin hemen üstünde ufak bir baloncuk gibi birişey çıktı demir para sar falan dediler geçmedi lütfen yardım edin nasıl geçirebilirim

Misafir Avatar
yasemin celik 1 yıl önce

Mrb benim kalcadan dizime kadar inen bolumde odem varmis cok agrim oluyo yuruyemiyorum bacagim kitleniyo cok koyu durumdayim neolur bisey soyleyin cok kotuyum yuruyemiyorum ne yapmm lazim sizce litfen

Misafir Avatar
seray yıldız 1 yıl önce

9 ay önce her iki ayak topuğum kırıldı. Suan sadece sağ ayak bilegimde şişkinlik var doktor ödem olduğunu soyledi. Fakat 9 aydır geçmedi. Sizin önereceğiniz birsey var mi ? Yardımcı olursaniz cok mutlu olurum.

Misafir Avatar
adeviye 1 yıl önce

Protein c eksik cikti vücudumda odem olustu gozlerim dahil sinir sikismasi var parmaklarinin arasinda dediler igne yapildi ondan sonra odem olustu gitmesi icin ne yapmam lazim

Misafir Avatar
sibel ozdemir 1 yıl önce

Yuzumde inanilmaz odem olustu en kisa surede odemin gecmesi icin ne yapmam gerekir

Misafir Avatar
harun özdemir 1 yıl önce

Sag ayagim burkuldu. Ödem
Oluştu16 gün oldu şişlik enmedi
Ne yapmalıyım

Misafir Avatar
nazan 1 yıl önce

Slm ben 28 ysaimdayim bende cok asiri siskinlik var bu nedenle dolayi asiri kilo almaya basladim ne yapsan ne siskinlimi durdura biliyorum nede kilo almamayi sagliya biliyorum allah her kezin yardimcisi olsun insaallah kilo veririm dua edim lutfen herkez dalga geciyor yardinci olun bana .....

Misafir Avatar
sevil karaca 1 yıl önce

Doktor bey benim hamileyken bacakta damar tikanikligi oldu dogumdan sonra tedavi gordum sol baakta odem olustu simdi odemi gideremiyoruz ne yapmam gerek

Misafir Avatar
huseyin coban 1 yıl önce

Benim sag ayagim traktore sıkıştı asiri bi sisme oldu 1 haftadir indiremiyoruz ne yapmaliyim

Misafir Avatar
Hacer 1 yıl önce

asılımda şiştik oluştu we ağrı yapıyo ne yamalıyım

Misafir Avatar
vel.harktı 1 yıl önce

So.ayak.altında.ödem.var.tedavisine.bulamıyorum

Misafir Avatar
Onur Kaya 1 yıl önce

Hocam sag ayak bileginde agri basladi. Tendomlarda zorlama oldu heralde odemde olusmus ne yapmaliyim hocam saglikocagina gittim ilac ve krem verdi baska ne yapabilirim..

Misafir Avatar
hanim yildiz 1 yıl önce

Merhabalar benim belim bacaklarim cok ariyo yaslilar gibi uyuyamiyorum 2yil once omurga kemigm egik acilma var dediler simdi odem var belde dendi su ilavlari verdi mr6miligrm b vitamini iyne merhem verdi iyi gelirmi buarada 28yas tesekkurler

Misafir Avatar
ERKAN DEMİRAL @elif ben 1 yıl önce

elif hanım kalça ödemi farklı bir tablodur. uygun cevabı yazılı olarak değil, güvendiğiniz bir uzmana muayene olarak bulabilirsiniz. geçmiş olsun...

Misafir Avatar
ERKAN DEMİRAL @dondu bircan 1 yıl önce

döndü hanım ameliyatı yapan uzmana danışmanız daha uygun olacaktır. muhtemelen beklenen bi̇r ameliyat komplikasyonudur... geçmiş olsun...

Misafir Avatar
elif ben 1 yıl önce

Sizden yardım ve açıklama istiyorum Lütfen Yardım cı olursanız sevinirim ben 29 yaşın dayım sag kalçada çıkık vardı ben 4 sefer ameliyat oldum şimdi bana protez takılacak fakat kemigin içerisinde ödem oluşmuş ve ben çok ızdırabım var ne yapmalıyım lütfen lütfen yardım edin

Misafir Avatar
dondu bircan 1 yıl önce

annem göbek fitigindan ameliyat oldu yama yapildi yamanin altinda ödem olustu ne yapmamiz gerekir ne bilgi verirmisin

Misafir Avatar
âli cagan dogan 1 yıl önce

erkan Bey,cok tesekkur ederim.Gercekten tuz tuketimi cok onemli.Gunluk 6 gram tuz yeterli. ama rafine degil,kaya tuzu veya kristalize tuz kullanmak gerekir.

Misafir Avatar
mahmut dilak 1 yıl önce

doktor bey oğlum bundan bi ay önce bisikletten düştü kalçasında odemoluştu.şimdi sekiyor.doktor emar istedi ve bi ay sonraya randevu verdi ne ypabiliriz cvplarınızı bekliyorum lütfen yardım edin.:(

Misafir Avatar
mahmut dilak 1 yıl önce

çocuğum bisikletten düştü 1 ay önce kalçasında ödem oluştu çocuk sekiyor doktora götürdük emar istediler 40 gün sonraya randevu verdiler.ne yapabiliriz doktor bey

Misafir Avatar
tarık yilmaz 1 yıl önce

oncelikle kolay gelsin . ben 20 yasindayim. bundan 3 hafta kadar once sol ayagimin dıś kısmındaki kasa bi darbe aldim olay aninda ufak bi şişlik meydana geldi ardindan siddetli agrilar... ertesi gun doktora basvurdum ,doktor da fastjel adinda bir ilaç ve soguk uygulama tavsiye etti .bende bu zaman kadar kullandim fakat sislik hala var ve sisligin altinda da bi cukurlasma var sizce ne yapmaliyiim cevabiniz icin s

Misafir Avatar
Erkan Demiral @yasin ülker . 1 yıl önce

yasin bey tuz ödemi arttıran bir faktördür. yemeklerde tuzu azaltmalısınız...

Misafir Avatar
erkan demiral @Fatih 1 yıl önce

fatih bey sizin teşhisinizi iyi bir ortopedist koyduktan sonra en yakın fizik tedavi merkezine başvurmalısınız. ödemin kaynağı araştırılmalı ve kist olup olmadığı, büyüme yapıp yapmadığı araştırılmalıdır...

Misafir Avatar
yasin ülker . 1 yıl önce

benim sol elbilegimde ödem oluşmuş 3,4 aydır bileklil atelli kullaınoyrum ama geçmiyor ne yapmalıyım fabrika da dahi kullaıyorumiş esnasında yani bu arada tuz da çok kullıyrum yemekler d zararı olur mu sagol un..

Misafir Avatar
Fatih 1 yıl önce

merhaba.ben 18 yaşındayım yaklaşık 10 ay önce omuzlarımdaki ağrıdan dolayı doktora gittim me çekildi omuzlarımda ödem olduğu söylendi.tenis oynadığım için tear ara vermemi söylediler bende ara verdim ancak ağrılarım devam edince 3-4 ay sonra tekrar kontrole gittim yine mr çekildi bu sefer kistik bişey olduğunu söylediler 5 aydır hiç spor yapamıyorum omuzlarım çay içerken bile bardağı kaldırdığımda çok ağrıyor bu güne kadar sürekli spor yapan birisi olduğum için çok uzun süre ara verdim artık tekrar eski halim'e dönmek istiyorum ne yapabilirim?

Misafir Avatar
Fatih 1 yıl önce

merhaba.ben 18 yaşındayım yaklaşık 10 ay önce omuzlarımdaki ağrıdan dolayı doktora gittim me çekildi omuzlarımda ödem olduğu söylendi.tenis oynadığım için tear ara vermemi söylediler bende ara verdim ancak ağrılarım devam edince 3-4 ay sonra tekrar kontrole gittim yine mr çekildi bu sefer kistik bişey olduğunu söylediler 5 aydır hiç spor yapamıyorum omuzlarım çay içerken bile bardağı kaldırdığımda çok ağrıyor bu güne kadar sürekli spor yapan birisi olduğum için çok uzun süre ara verdim artık tekrar eski halim'e dönmek istiyorum ne yapabilirim?

Misafir Avatar
arzu 1 yıl önce

şimdi benin annem gotra amelyati oldu ödem rastlandi doktor ilac verdi ellerinde sislin göğüslerine sisler bacaklarini bukemiyo o kadar kötü idi hastabeye gitti ilac verdiler elleri uyusma gitti ama sislik devam ediuoo

Misafir Avatar
Erkan Demiral @asya kaçmaz 1 yıl önce

elinizdeki şişlik herhangi bir travmaya mı bağlı?

Misafir Avatar
asya kaçmaz 1 yıl önce

merhabalar , elimde şişki̇nli̇k oldu ne yapabi̇li̇ri̇m

Misafir Avatar
buse özbecerikli 2 yıl önce

merhabalar,ben ms hastasıyım kortizon tedavisinden dolayı yüzümde şişlik oldu kısa sürede geçmesi için ne yapabilirim?

Misafir Avatar
Erkan Demiral @Yusuf güneu 2 yıl önce

yusuf bey beyin ödemi farklıdır. beyin cerrahı ve nörolojinin takibini bırakmayın. çok geçmiş olsun...

Misafir Avatar
Yusuf güneu 2 yıl önce

teyzemin oglu kafasina da darbe aldi 3 amleliyat falan gecirdi en sin beyninde odem var dediler bir caresi varmi yalvarim bir care ver bize su an gecici felc de geldi.
lutveb caresi varsa facebook.com/yusuflar201 e msj atın lutven acil!
teyzem in durumu yok kocasi oldu 21 yasindaki oglu da olurse teyzem ne yapar. ac susuz kalir

Misafir Avatar
ERKAN DEMİRAL @tayyarÇALILŞKAN 05307778337 2 yıl önce

tayyar bey, ödemin sıkınca boşalması pek mümkün değil. iltihabi bir durum olabilir. lütfen en yakın hastaneye başvurun. geçmiş olsun...

Misafir Avatar
Erkan Demiral @ayşe tuğrul 2 yıl önce

ayşe hanım öncelikle geçmiş olsun. rahatsızlığınızın altında yatan sebepler tespit edilmeden iyileşme ile ilgili yorum yapmak uygun olmaz. bulunduğunuz bölge hastanesinde tam teşhis konulunca tekrar haberleşmekte fayda var...

Misafir Avatar
tayyarÇALILŞKAN 05307778337 2 yıl önce

sayin hoçam ben 50 yaşindayim sağ ayamdan bi̇e şi̇şli̇k oldu findik gibi üç sefer amaliyat oldum son amaliyata yara geç gapandi in cimin oynar yani orda doktor ödrm oluşmuş dedi bunun ben sikiyom bosaltiyom 1 tedavivisi ola bilirmi sikinci bosaliyor ozaman rahatliyom saygi ve selamlar bilgilen dir menizi rica ederim

Misafir Avatar
m,salih imen 2 yıl önce

hocam mrb benim yenim ödem hastası şuanda hastenede yaklaşık 2 yıldır yeni tehşis konuldu bir ilaç verildi daha kötü oldu şuan yine yatırdıh hastaneye ilacı olmadığını söylüyorlar ne olur yarvarırım yardım edin çok kötüleşmiş yeğenim

Misafir Avatar
ayşe tuğrul 3 yıl önce

öncelikle sizlere tşk ederim bende hamilelikte başladı ödem şu an yaşım 43 ve 4 yaşında oğlum var ... ama şu son günlerde aşırı bir rahatsızlık hissediyorum ellerim özelliklede ayaklarım ve ayak bileklerimin şiştiğini hatta şişerken hissediyorum ve özellikle aşırı dercede göbek bölgem hamileymiş gibi şiş bunun ilaçla tedavisi varmı tamamen yok edebilirmiyiz veya en aza indirebilirmiyiz gerçekten çok rahatsızl oluyorum ve son 7 aydır da menapozdayım lütfen yardımcı olursanız çok memnun olurum teş

Misafir Avatar
Erkan Demiral @serdal şahiner 3 yıl önce

teşekkür ederim serdal bey...

Misafir Avatar
serdal şahiner 3 yıl önce

bu gazetede okudugum en faydalı yazı ,yazarına çok teşekürler.saygılar.

banner346

banner345

banner339

English Russian

banner344

banner294

banner220

banner138

banner347