banner391
banner405

Seçim yasakları başladı

YSK'nın, 1 Kasım'da yapılacak seçimler için belirlediği yasaklar başladı

Seçim yasakları başladı

banner404
YÜKSEK Seçim Kurulunun (YSK), 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için belirlediği propaganda serbestliği ve bazı  seçim yasaklarının uygulanmasına başlandı.  
YSK'nın kararına göre, propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar,  oy verme gününden önceki gün 18.00'de sona erecek. 
Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda  süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya  internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek. 
Vatandaşların, elektronik posta adreslerine, taşınabilir veya sabit  telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda  yapılamayacak ancak siyasi partiler, kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü  veya yazılı mesaj gönderebilecek. 
Anket yayınlamak yasak 
Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel  basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve  iletişim telefonları yoluyla "mini referandum" gibi adlarla bir siyasi partinin  veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde  yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak. 
 Bu sürenin dışında yapılacak yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve  doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin  yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek  sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu  olacak. Bu madde hükümlerine göre yapılacak propagandaların ve yayınların  ilkeleri, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek. 
Seçim propagandasının başlangıcından oy verme gününü takip eden güne  kadarki sürede devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle  bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların  kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve  Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler  dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar  söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda  bulunulması yasak olacak.  
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.