banner391
banner405

Sancılı referandum

İlçe Seçim Kurulu,Deretürbelinas Muhtarlığı'na bağlı Gedevet ve Muharbaşı Mahallelerinin Alanya'ya bağlanıp, bağlanmayacağına ilişkin 23 Ocak'ta referandum yapacak. Referandum tartışmalara yol açtı

Sancılı referandum

banner404
 - Kerim TOKSÖZ
CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül'ün onayıyla birlikte Cikcilli, Çıplaklı, Oba, Tosmur ve Kestel beldeleri ile Asmaca, Paşaköy ve Mahmutseydi köylerinin Alanya merkeze bağlanmalarına karar verilmişti. 5 belde belediye başkanı ve 3 köy muhtarı, birleşmenin iptaline ilişkin Danıştay 8. Daire Başkanlığı'na itirazda bulunmuştu. Yapılan itiraz sonucu Danıştay görevlendirdiği bilirkişilere rapor hazırlatmıştı. Raporda, 5 beldenin Alanya ile birleşmesi yönünde olumlu rapor verilirken, Asmaca, Mahmutseydi ve Paşaköy’ün ise mesafe yönünden olumlu plan ve imar düzeni açısından birleşmesine gerek olmadığı yönünde görüş bildirilmişti. 
MAHMUTSEYDİ BAĞLANMADI AMA…
5393 Sayılı Belediyeler Kanunu'nun 8. maddesinde, "Belde, köy veya bunların bazı kısımlarının bir başka beldeye katılabilmesi için bu yerlerin meskûn sahalarının katılınacak beldenin meskûn sahasına uzaklığı 5 bin metreden fazla olamaz. Bir belde veya köyün veya bunların bazı kısımlarının meskûn sahasının, komşu bir beldenin meskûn sahası ile birleşmesi veya bu sahalar arasındaki mesafenin 5.000 metrenin altına düşmesi ve buralarda oturan seçmenlerin yarısından bir fazlasının komşu beldeye katılmak için başvurması hâlinde, katılınacak belde sakinlerinin oylarına başvurulmaksızın, katılmak isteyen köy veya belde veya bunların kısımlarında başvuruya ilişkin oylama yapılır. Oylama sonucunun olumlu olması hâlinde başvuruya ait evrak, valilik tarafından katılınacak  belediyeye gönderilir" diyor. Bu kararla Mahmutseydi Köyü Muhtarlığı, Alanya'ya 2014'te bağlanacak. 
REFERANDUM 23 OCAK'TA
Mahmutseydi Muhtarlığı'nın Danıştay'a açtığı dava henüz sonuçlanmazken, Alanya Belediyesi, Mahmutseydi'yi Alanya'ya bağlanmış gibi göstererek, yeni bir harita hazırlattı. Sınırını Mahmutseydi köy sınırı olarak gösteren Alanya Belediyesi’nin, İçişleri Bakanlığı'nın kararına rağmen Deretürbelinas'a bağlı Gedevet ve Muarbaşı sınırına dahil etmek istemesi tartışmaya yol açtı.
Deretürbelinas Muhtarı Mustafa Dere, “Gedevet ve Muarbaşı inşaatlarla doldu ve çarpık yapılaşmayı önleyemez duruma geldim. Bu nedenle iki mahalle, Alanya Belediyesi'ne dahil edilmeli. Ben iki mahallenin Alanya Belediyesi'ne dahil edilmesi için Kaymakamlığa da dilekçe verdim, İlçe Seçim Kurulu, referandum kararı aldı. 23 Ocak'ta referandum var, 46 seçmen oy kullanacak. Oysa köyümüzde 809 seçmen var. Niye koskoca köyün kaderini 46 seçmen belirleyecek. Bu seçmenlerin de yarısından fazlasının Alanya'ya bağlanmayı reddedeceklerine inanıyorum” dedi. 
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.