Meclis'te çocuk istismarı komisyonu kuruluyor

Meclis'te çocuk istismarına yönelik araştırma komisyonu kurulması önergesi oy birliği ile kabul edildi

Meclis'te çocuk istismarı komisyonu kuruluyor

Meclis'te çocuk istismarına yönelik araştırma komisyonu kurulması önergesi oy birliği ile kabul edildi

24 Mart 2016 Perşembe 17:50
Meclis'te çocuk istismarı komisyonu kuruluyor
banner404
MECLİSTE önceki gün reddedilen çocuk istismarına ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulması öneresi, dört siyasi partinin üzerinde vardığı anlaşma ile oy birliği ile kabul edildi. Dört siyasi partinin önergeleri ayrı ayrı okunduktan sonra geçilen görüşmelerde Hükümet adına söz alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, adını vermeden Karaman'da Ensar Vakfı'nda yaşananlara değindi ve şunları söyledi: "Müessif, hepimizin vicdanını yaralayan bir hadise. Öncelikle yargının en sağlıklı bir şekilde karar verip, suçlu bulunan kişinin de en ağır cezayı bulmasını temenni ederim. Toplumsal anlamda bir suç ile karşı karşıyayız. Hangi camiadan hangi kesimden olursa olsun suç işleyen cezasını en ağır şekilde görmelidir. Aslında hukukta suçun şahsiliği diye bir ilke var. Bir insan suçlu diye babasını annesini suçlamayacağınız gibi mensup olduğu bir partiyi, vakfı da suçlayamazsınız. Tam aksine suç işleyen kişi mensubu olduğu yapıları da mağdur eder. Burada gerçek kişiler ile tüzel kişileri de birbirinden ayırmak lazım. Dolayısıyla burada dayanışma sergilememiz çok önemli. " Önergenin altına imza atan milletvekillerinin de söz almasından sonra yapılan oylamada komisyon kurulması oy birliğiyle kabul edildi. 15 üyeden oluşacak komisyon 3 ay süreyle çalışacak.


Meclis'te önceki gün yapılan görüşmelerde MHP ve HDP'nin aynı konuya ilişkin ayrı ayrı verdiği önergeler AK Parti'li milletvekillerin ret oyu kullanması üzerine kabul edilmemişti AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan imzasıyla sunulan önergede şu ifadeler yer alıyor: "Ülkemizde çocuklarla ilgili pek çok hukuki düzenleme yapılmış, iyileştirme ve reformlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan tüm bu çalışmaların etki ve sonuçlarının incelenmesi ve çocuklara yönelik her türlü istismar iddialarının araştırılarak alınması gereken ek tedbirlerin tespit edilmesi ile yeni çözüm yollarının geliştirilmesi amacıyla Anayasa'nın 98'inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim."
Önce reddedildi sonra uzlaşıldı

TBMM'de MHP'nin Karaman'da gerçekleşen çocuk istismarının ardından, çocukların her türlü istismardan korunması, yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüme yönelik çalışmalar yapmak amacıyla komisyon kurulması için verdiği grup önerisi MHP, CHP ve HDP'nin kabul oyuna karşı AKP'nin ret oyu ile geri çevrilmişti. Oylamadan saatler sonra AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı CHP, HDP ve MHP gruplarıyla mutabakata vardıklarını, bu çerçevede çocuk istismarıyla ilgili ortak bir araştırma önergesi verileceğini söylemişti. Bostancı, önergenin TBMM Genel Kurulunda görüşülerek araştırma komisyonu kurulacağını belirtmişti.
banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner418

banner407

banner449

English Russian

banner453

banner381

banner344

banner386

banner349