İç Güvenlik Paketi bugün Genel Kurul’da

İç Güvenlik Paketi, TBMM Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacak. Paketin 17 Şubat-6 Mart tarihleri arasında ara vermeksizin görüşülerek yasalaştırılması planlanıyor

İç Güvenlik Paketi bugün Genel Kurul’da

İç Güvenlik Paketi, TBMM Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacak. Paketin 17 Şubat-6 Mart tarihleri arasında ara vermeksizin görüşülerek yasalaştırılması planlanıyor

17 Şubat 2015 Salı 14:08
İç Güvenlik Paketi bugün Genel Kurul’da
banner404
CHP, MHP VE HDP’nin "geri çekilmesi" yönünde çağrıda bulunduğu TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri iki haftadır ertelenen "İç Güvenlik Paketi" yani "Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşülmesine bugün saat 15.00’te Genel Kurul’da başlanacak.
BAKAN İSLAM, KADINA YÖNELİK ŞİDDETE İLİŞKİN KONUŞMA YAPACAK
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, kadına yönelik şiddete ilişkin bir konuşma yapacak.
Temel kanun olarak 5 bölüm halinde görüşülecek 132 maddelik tasarı önemli düzenlemeler içeriyor. Tasarıyla; kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sözlü emriyle kişinin üstü, eşyası, aracı aranabilecek. Bu yapılırken arama gerekçesini de içeren belge verilecek. Polis, başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri, fiilleri ayrı bir suç oluşturmadığı takdirde, kişinin can güvenliğinin sağlanması bakımından koruma altına alabilecek ya da olay yerinden uzaklaştırabilecek. Polis sadece, "müşteki, mağdur ve tanıkların istemesi halinde" evde veya iş yerinde ifadelerini alabilecek.
MOLOTOF ATANA BEŞ YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEK
Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, "havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan" bulundurulmayacak ve taşınmayacak. Polis; okul, kamu binası, ibadethane gibi yerlere molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıranlara karşı silah kullanabilecek. Terör örgütünün propagandasına dönüştürülen yürüyüşlerde, yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.
Yasa dışı örgüt ve topluluklara ait amblem, işaret taşıyarak veya bunları üzerinde bulunduran üniformayı andırır giysiler giyerek katılanlar; kanunların suç saydığı afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç, gereçler taşıyarak, bu nitelikte sloganlar söyleyerek veya ses cihazlarıyla yayınlayarak katılanlar 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak.
Hakim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Emniyet Genel Müdürü veya İstihbarat Dairesi Başkanının yazılı emriyle, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespit edilip, dinlenip, sinyal bilgileri değerlendirilirken, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde verilen yazılı emir, artık 24 saat yerine 48 saat içinde yetkili ve görevli hakimin onayına sunulacak.
POLİS ALIMINDA YAŞ SINIRI 28 OLACAK
Bonzai, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçuna verilecek cezalar Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamına alınacak. Bu maddelere yönelik ceza yarı oranında artırılacak. Polis alımında yaş sınırı mevcut düzenlemedeki gibi 28 olacak. İçişleri Bakanı; Jandarma Genel Komutanlığı’nda daire başkanları ile il ve ilçe jandarma komutanlarını, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda kurmay başkanı, karargahta görevli başkanlar ve bölge komutanlarını atayacak. Belediye sınırları içinde, hizmet gerekleri bakımından uygun görülen yerler jandarmanın görev alanına verilebilecek.
POLİS KOLEJİ KAPATILACAK
Son beş yıl içinde meslekten çıkarılma cezası verilmesi gerektiği halde, zaman aşımı nedeniyle cezalandırılamayan emniyet teşkilatı personeli, resen emekliye sevk edilmeyecek. Polis koleji kapatılacak. Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli, askerlik dışındaki suçları sebebiyle İçişleri Bakanı’nca görevinden uzaklaştırılabilecek.
Vatandaşlıktan ıskat edilmiş kişiler, milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir halleri yoksa, Türkiye’de ikamet etme şartı aranmaksızın yeniden Türk vatandaşlığına alınabilecek. Soyadı Kanunu’na aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan ad ve soyadları, bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilecek. Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi işlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.
HAFTA SONU DA DAHİL ARA VERMEKSİZİN GÖRÜŞÜLECEK
Bugün görüşmelerine başlanacak tasarının 6 Mart Cuma tarihine kadar Cumartesi ve Pazar dahil ara vermeksizin görüşülerek yasalaştırılması planlanıyor. Genel Kurul, tasarıyı yasalaştırmak için bu tarihler arasında Salı günleri saat 15.00’de, diğer günler saat 14.00’de toplanarak gece geç saatlere kadar mesai yapacak.
banner355
Son Güncelleme: 17.02.2015 13:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner418

banner407

banner449

English Russian

banner419

banner381

banner344

banner386

banner349