banner391
banner405

Danıştay'dan flaş başörtüsü kararı

Danıştay 8. Dairesi, ortaöğretimde başörtüsü serbestisi getiren Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin ilgili hükmünün yürütmesinin durdurulması istemini reddetti

Danıştay'dan flaş başörtüsü kararı

banner404
Çocuğu ortaöğretimde okuyan bir öğrenci velisi, ortaöğretimde  başörtüsünü serbest bırakan, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin  Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında  Yönetmeliğin birinci maddesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle  Danıştay'da dava açtı. Dava dilekçesinde, yönetmeliğin birinci maddesinin, Türk milli  eğitiminin gereklerine ve laik eğitim sistemine aykırı olduğu iddia edildi. Davalı Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığının savunmalarında özetle,  Anayasa'nın "din ve vicdan hürriyeti"ni düzenleyen 24 ve "eğitim ve öğrenim  hakkı"nı düzenleyen 42. maddeleri ile uluslararası sözleşmelere aykırılık  taşımayan dava konusu düzenlemenin hukuka uygun olduğu ileri sürüldü. Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Danıştay 8. Dairesi,  düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Dairenin kararında, İdari Yargılama Usulü Kanunu'na göre, idari  işlemin uygulanması halinde giderilmesi güç veya olanaksız zararların doğması ve  idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması koşullarının birlikte gerçekleşmesi  durumunda yürütmenin durdurulmasına karar verileceği kuralının yer aldığı  hatırlatıldı.  Kararda, davada bu koşulların birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından  yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verildiği bildirildi. Danıştay 8. Dairesi, davayla ilgili esas incelemesini daha sonra  yapacak.
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.