banner391
banner405

CHP, "yenilenecek"

Seçmen yapısı ve beklentiler üzerinde yapılan anket çalışmaları sonrası bir "değişim" gerektiği sonucuna varan parti yönetimi, bunun başlangıcını ocaktaki olağan kurultay olarak belirledi

CHP, "yenilenecek"

banner404
KURULTAY sonrası parti programı ve tüzüğünü değiştirip tamamen "sosyal demokrat" bir yapı hedefleyen CHP'de, dinamik ve aidiyeti yüksek bir örgüt modeli uygulanacak
7 Haziran ve 1 Kasım genel  seçimlerinden beklediği sonucu alamayan CHP'de 3 yıl sürmesi planlanan değişim ve  yenilenme sürecinin hayata geçirilmesi planlanıyor. 
Edinilen bilgilere göre, olağanüstü kurultay  tartışmalarının sürdüğü CHP'de, parti yönetimi ise "değişim ve yenilenme" için  harekete geçti. . 
Seçmen yapısı ve beklentiler üzerinde yapılan anket çalışmaları  sonrası bir "değişim" gerektiği sonucuna varan yönetim, bunun başlangıcını ocakta  yapılacak olağan kurultay olarak belirledi.  
CHP'de, ocak ayı sonrası başlaması planlanan değişim ve yenilenme  sürecinin ise 3 yıl sürmesi planlanıyor.  
 
İlk olarak tüzük ve parti programı 
Parti programının "çağın gerisinde" kaldığını düşünen CHP, yenilikçi  ve sosyal demokrat bir program hazırlayacak. 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği günden bu yana CHP'nin  söylemlerinde yaşanan değişiklik, programa yansıtılacak.  
"Demokrasi", "özgürlük", "sosyal hukuk devleti" gibi vurguların ön  plana çıkacağı çağdaş ve yeni bir parti programının yanı sıra tüzük de daha  çağdaş bir yapıya kavuşturulacak.  
Partide tüm bunlar için ise yine kurultay toplanması gerekiyor. CHP'de  üç yıllık süreçte hem program kurultayı, hem de tüzük kurultayları yapılması  planlanıyor. 
 
Yönetimde değişiklik sinyali  
Programını ve tüzüğünü yenileyen CHP'nin, yönetiminde de önemli  değişiklikler olması bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun ocakta yapılması planlanan  kurultayda, 60 kişiden oluşan Parti Meclisinde (PM) önemli değişiklik yapması  bekleniyor. 
PM seçimlerinden sonra Kılıçdaroğlu'nun "A Takımı" olarak adlandırılan  Merkez Yönetim Kurulunda değişikliğe giderek, daha genç ve aktif isimlere görev  vermesi bekleniyor. 
 
Dinamik örgüt yapısı 
CHP'de en çok eleştirilen konuların başında "örgütün çalışmaması"  geliyor. Parti kademelerinde, genel başkanın çalışmasına karşı, "örgütün  çalışmadığı" bununla da "istenilen başarının bir türlü yakalanamadığı" iddiası  dile getiriliyor. 
Parti örgütü ve örgüt yönetimlerinden sorumlu Genel Başkan  Yardımcılığının bu konudaki çalışmaları kapsamında, daha aktif bir modelin  benimsemesi düşünülüyor. Her üyenin aktif olarak parti çalışmalarına katılmasını  hedeflenen CHP'de üye aidatını düzenli toplayarak "aidiyet" duygusunun  pekiştirilmesi düşünülüyor. 
Akademisyenler ve parti yöneticilerinin, yıl boyunca vereceği  eğitimlerle örgütün "dinamik kalması"nın sağlanması amaçlanıyor. CHP, üyelerinin  parti yönetimlerinin belirlenmesinde de etkin görev almasını sağlayacak  düzenlemelere gidecek. Tüm bunlar hayata geçirilirken, çok sayıda pasif üye  yerine az da olsa aktif üye anlayışı hakim kılınacak. 
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.