banner391
banner405

Alanya’da bir ilk daha

Tenisin nabzını tutan Alanya’nın ilk tenis dergisi Turgay Soysal Tenis Akademi Dergisi yayın hayatına başladı

Alanya’da bir ilk daha

banner404
TÜRKİYE ve dünyadan yazı ve haberlerle tenisin nabzını tutan Turgay Soysal Tenis Akademi Dergisi’nin yayın kurulunu Doğan Haber Ajansı (DHA) Londra Muhabiri Aynur Özgür Tattersall, Halime Ceylan ve Turgay Soysal oluşturuyor. Dergi, 3 aylık periyotlarla yayınlanacak. Derginin editörü Tattersall, Alanya’da tenis adına çok güzel gelişmeler yaşandığını ifade ederek, derginin amacını şöyle anlattı: “Alanya iklimi ve altyapısıyla sporcu yetiştirmek adına birçok şehirde ve ülkede olmayan artı değerlere sahip. Sporcu sayısını arttırmak ve milli takımlara sporcular kazandırmak üzere Alanya’da çok başarılı çalışmalar yapılıyor. Derginin amacı, tenis sporunu daha geniş kitlelere yayarak, tenis sporu ve sporcusunun her anlamda desteklenmesini sağlamak" dedi.
'HER ÇOCUK POTANSİYEL SPORCU'
Turgay Soysal Tenis Akademi Dergisini'nin ilk sayısında yer verilen "Yaşam boyu spor" başlıklı yazıda akademinin kurucusu Soysal ise derginin amacını şöyle anlattı: “Her çocuğu potansiyel sporcu olarak kabul ediyoruz. Akademimiz ve Alanya’daki diğer spor kulüpleri sürekli gelişmeye dayalı araştırma ve kalite yönetimi anlayışıyla sporculara eksiksiz, çağdaş altyapı hizmetleri sunmayı temel görevi sayıyor. Sporun bir eğitim aracı olarak çocukların her yönden gelişmesinde büyük rol oynadığını biliyoruz. Sportif oyunlara bir ekip üyesi olarak katılma, çocuklarda yardımlaşma, beraber çalışma, diğer ekip elemanlarına ve oyun düzenine saygılı olma gibi duyguları geliştirip, sosyal ilişki ve bağları kuvvetlendiriyor. Yapılan araştırmalar, bedensel aktiviteler yoluyla fiziksel ve psiko-sosyal alanlarda kazanılan davranışların günlük yaşamda gerekli ve ilgili benzer durumlara transfer olduğunu gösteriyor. Çocuğun bu sosyal davranışları kazanabilmesi yaptığı sporun, oyunun çeşidine, niteliğine, takım arkadaşlarının ve çevresinin durumuna bağlı. Spor alanları çocukların sosyalleşmesi için en iyi ortamlardır. Çünkü spor çocuk için ciddi ve amaçlı bir uğraşıdır. Bu bağlamda dergiyi hazırlamaktaki amacımız, özgün çalışmalara dayanan makalelere yer vererek insan yaşamına daha küçük yaşlarda birçok değer katan tenis sporuna katkıda bulunmaktır. Bu alanda yapılan çalışmaları duyurarak daha geniş kitlelerin tenis aktivitelerinden haberdar olmasını sağlamaktır."
BAŞARININ SIRRINI ANLATTI
Turgay Soysal Tenis Akademi Dergisi'nin ilk sayısında şu yazılar yer aldı:
"Tenis ve Alanya başlığı ile Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, farklı kültürlerdeki, farklı insanları ortak bir paydada bir araya getiren sporun faydaları ve Alanya’nın tenise katkısını anlattı. Dünyanın en ünlü Tenis Akademisi Ivan Lendl Tenis Okulu'nun ünlü koçu Rob Castorri, 'Teniste Başarının Sırrını' yazdı.
'Yaşam Boyu Spor Alışkanlığı' yazısında Soysal, sporun çocuk ve yetişkin hayatına etkilerini, 'Hem Gazeteci Hem Tenisçi Olmak' yazısıyla Tattersall, wimbledon deneyimlerini aktardı.
Dergide ayrıca İngiltere’den sağlıklı beslenmenin sırlarını veren ünlü şef  Hüseyin Özer, 'Sporla Gelen Sağlık' başlığıyla Dr. Nihal Tanrıöğer, 'Aktif Tenisle Kilolara Son' başlığıyla Özlem Eryılmaz, 'Dünyadan ve Türkiye’den Tenis Haberleriyle de Bahri Okumuş yazılarıyla yer alıyor.
TUTKUSUNA ENGEL OLAMADI
Dergide içinizden seçtiklerimiz bölümünde ise, Alanya’ya yıllarca emek vermiş Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, örnek kişiliğiyle bu sayının özel konuğu oldu. Dergide tenis tutkusu kalp anjiyosu olmasına rağmen hiç bitmeyen 11 yaşındaki örnek sporcu Burak Can’ın öyküsü de anlatılıyor.
AYDIN DOĞAN ÖDÜL VERDİ
1975 yılında İzmir’de doğan Aynur (Özgür) Tattersall, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ‘Radyo-Televizyon’ bölümünden mezun. İzmir’in yerel televizyonlarından SKT TV’de haber muhabiri olarak çalışmaya başladı. Çalışkanlığı ve azmiyle başarı basamaklarını hızla tırmanarak, 1996 yılında Aydın Dogan Vakfı ‘Genç İletişimciler Yarışması’nda 'En İyi Haber, En İyi Program, Haber Araştırma' dallarında birincilik elde etti ve ödülünü Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan’ın elinden aldı. Yüksek lisans eğitimini tamamlamak için İngiltere'ye gitti ve burada master yaptı. 2008 yılında Hürriyet Londra Bürosu’nda DHA Londra Muhabiri olarak göreve başladı. Dünyanın en önemli tenis turnuvalarından biri olan ‘Wimledon Tenis Turnuvası’nı 2009 yılından itibaren takip eden Tattersall, burada dünya çapında ün yapmış birçok sporcu ile özel röportajlar yaptı. Tattersall, yaklaşık 13 yıldır bu ülkede yaşıyor.
Sarı basın kartı sahibi olan Tattersall’un,‘Türkçe-İngilizce Haber Çeviri Teknikleri’ adlı ilk kitabı AGC tarafından 2012 yılında yayımlandı.
MATBAACILIK ALANINDA İLERLEDİ   
Halime Ceylan, 1971 yılında Alanya’da doğdu. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ) İşletme Fakültesi Bölümü'nden mezun oldu. Üç yıl ticaretle uğraştıktan sonra, 2000 yılında babadan kalan işe destek olmak amacıyla kardeşiyle birlikte Yeni Alanya Matbaası’nın başına geçti. Grafik tasarım bölümünü de oluşturup geliştirdikleri matbaada, işletmeci olarak çalışmalarına devam ediyor. Patika Engelsiz Yaşam Gönüllüleri Derneği'nin kurucu üyelerinden olan Ceylan, aynı zamanda Alanya Matbaacılar Derneği'nin de başkanlığını yapıyor.
TÜRK TENİSİNE KATKIDA BULUNUYOR
Soysal, 35 yıldır milli takım oyuncusu, milli takım antrönörü, koç, kulüp yöneticisi ve girişimci olarak tenisle iç içe bulunuyor. 1975 yılından beri sayısız sampiyonluk elde eden Soysal, 2009 yılında Turgay Soysal Tenis Akademisi'ni kurdu. Soysal'ın amacı, Türk tenisine katkıda bulunmak ve gelecek şampiyonları yenilikçi metodlar ile yetiştirmek. Soysal, performans sporcusu yetiştirme alanında, klasik tenis eğitimi, biyomekanik, fizik kondisyon ve maçlara zihinsel hazırlık konularında uzmanlaş durumda bulunuyor.

banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.