banner391
banner405

'Yüz gerdirmeyle gençleşin'

İnsanların genç ve güzel görünmek istediklerini belirten Dr. Ali Dulum, gerçekleştirilen operasyonla kişilerin takvim yaşından 20 yıl geriye gidebildiğini söyledi

'Yüz gerdirmeyle gençleşin'

banner404
KULAK Burun Boğaz (KBB) Cerrahi Uzmanı ve Yüz Plastik Cerrahı Op. Dr. Ali Dulum, gerçekleştirdiği yüz germe operasyonuyla 60 yaşındaki bir kadını 15 yaş daha genç bir görünüme kavuşturdu. 6 yıldır Alanya'da Atatürk Caddesi üzeri Yapı Kredi Bankası karşısında kendisine ait muayenehanede hizmet veren Dulum, aynı zamanda Özel Alanya Anadolu Hastanesi'nde de çalışıyor. Başarılı çalışmalarını sürdüren Dulum, son olarak Belçika'dan Alanya'ya gelen 60 yaşındaki bir kadına Özel Alanya Anadolu Hastanesi'nde yüz germe ameliyatı gerçekleştirdi. Dulum, 5 saat süren ve son derece başarılı geçen operasyonun ardından kadının 15 yaş daha genç bir görünüm kazanmasını sağladı.
'BEĞENİYLE ÖZGÜVEN ARTABİLİR'
Başkaları tarafından beğenilmenin "güzel" ve "yakışıklı" olarak adlandırılmanın herkesin hoşuna gideceğini ifade eden Dulum, "Bu beğeni, kişiye kendini daha değerli hissettirir. Bunun sonucunda toplumda sosyal bir varlık olarak kişilerin yeri şekillenir. Toplumsal beğeniye bağlı kişi ya daha girişken ve özgüveni yüksek bir birey olabilir, ya da çekingen ve kendine güvensiz bir birey haline gelebilir. Yüzündeki kırışıklıklarından ve sarkmalardan kurtulmuş kişinin kendine olan güveni artar ve bu güven iş ile sosyal çevresine olumlu olarak yansır. Bu kişiler kılık kıyafetine ve dış görünüşüne daha özen gösterir. Çünkü aynaya her baktığında beğendiği bir yüzü vardır artık. Kimsenin olumsuz bakışıyla da karşılaşmazlar. Uzun zamandır görmediği arkadaşlarının 'Sende güzel bir değişiklik var' demeleri bile kişinin mutluluğunun bir kat daha artmasına neden olur. Sosyoekonomik düzeyin artmasıyla birlikte insanlarda estetik beklenti doğuyor ve bu her geçen gün artıyor. İsrail’deki Ben-Gurion Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma 'Güzel' insanların başvurdukları işlere daha kolay kabul edildiklerini ortaya koydu" dedi.
'GENÇLERDE DE UYGULANABİLİR'
Yüz germe ameliyatının sıkça uygulanan bir estetik prosedür olduğunu ve sonuçlarının genellikle yüz güldürücü olduğunu belirten Dulum, "Yerçekiminin etkisi, sigara içmek, fazla güneşte kalmak, aşırı kilo alıp vermek yüzde yaşlanmaya ve beraberinde de yüz düşüklüğüne neden olur. Bu sarkma cilt yapısına, yaşam koşullarına veya genetik yapıya göre değişir. Yüz düşüklüğünün en etkili tedavisi 'Yüz germe' ameliyatları. Günümüzde yüz germe ameliyatları sanıldığının aksine sadece 50 yaş ve üzerindeki kişilere değil, yüz düşüklüğünün ortaya çıktığı daha genç kişilere de uygulanabiliyor. Yüz düşüklüğünde alında sarkma, kaşların düşüklüğü, yanakların aşağı doğru sarkması gibi sorunlar ortaya çıkar. Dolgu, botoks, çeşitli aletlerle yapılan kırışıklık tedavileri, derinin dış yüzeyindeki sorunların çözümlenmesini sağlar. Yüz germede bizim için önemli olan takvim yaşı değil, derinin yaşı. Deri erken yaşlanıyorsa yüz germe operasyonu 20-30 yıl öne çekilebilir. Yani yüz düşüklüğünden kurtulmak için 50-60 yaşına kadar beklemek gerekmez" diye konuştu.
'YARA İZİNİN KALMA İHTİMALİ AZ'
Kısa kesilerde yapılan yüz gerdirme operasyonunun 40'lı yaşlarındaki nispeten genç hastalar için daha uygun olduğunu dile getiren Dulum, "Bu operasyonlarda yara izinin belli olma ihtimali oldukça azaldı. Çünkü bu operasyonla geleneksel yüz gerdirme ameliyatının aksine operasyon kesileri yalnızca kulağın önünden yapılıyor. Geleneksel yüz gerdirme operasyonuna göre iyileşme süresi daha kısa ancak bu ameliyatla yüzün alt kısmındaki sarkan cilt ve boyundaki sarkmalar düzeltilemeyebilir" dedi.
'ESTETİĞİ KİMSE ANLAYAMAZ'
Klasik yüz gerdirmenin, geleneksel yüz gerdirme operasyonu olarak da bilindiğini hatırlatan Dulum, "Bu operasyon yüz gerdirme ameliyatlarının altın standardı olarak kabul edilir. Ameliyat kesileri şakak bölgesinden başlar, kulak önünden ve kulak yolu içinden saklanacak şekilde, kulak memesi altından ve kulak arkasından saçlı deriye doğru yapılır. Cildin altındaki kas ve bağ dokularına yönelik germe işlemlerini yaptıktan sonra yağ fazlalıkları alır, cildi gererek kesi hatlarından taşan fazlalıkları uzaklaştırır. İzler doğal yüz çizgileri içinde saklanmış olacaktır. Deri fazlalıkları uzaklaştırıldıktan sonra ince ve zarif dikişlerle kesiler kapatılır. Ameliyat sırasında saçları kısaltmak ya da tıraş etmek gerekmez. Girişim normal şartlarda 3 ila 5 saat arasında tamamlanır. Ameliyat bitiminde hafif basınçlı bir pansuman ve sargı tatbik edilir. Yüz germe işleminde kimse estetik yaptırdığınızı anlamaz, sadece sizi tanıyan kişiler bilebilir. Başkalarının anlaması mümkün değil" diye konuştu.
'İZLER BİR SÜRE SONRA KAYBOLUR'
Yüz germe operasyonlarından önce hastaların en çok iz kalıp kalmayacaklarını sorduklarını belirten Dulum, "Kulak içinde ve arkasındaki izler çok belli belirsizdir. Saçlı deridekiler de zaten saçın içinde kalır ve bir süre sonra kaybolur" dedi. Ameliyat sonrası hafif bir ağrının ortaya çıkabileceğini, bunun da ağızdan alınacak ağrı kesicilerle kontrol edilebileceğini aktaran Dulum, "Bir miktar şişlik ve morluk oluşması normal ve soğuk kompres uygulamalarıyla bu en aza indirilir. Basınçlı sargı ve pansumanlar ameliyatın ertesi günü açılır. Operasyon geçirenlere başını yüksekte tutmalarını ve aktivitelerini kısıtlamalarını öneriyoruz. Yüz germe ameliyatları çok sayıda yapılmasına karşın her cerrahi girişimde olduğu gibi bazı riskler de taşıyor. Ameliyatlardan sonra yerleştirilen drenler 24 saat içinde alınır. Dikişler 5 ila 7 gün içinde uzaklaştırılır. İyileşme 2-3 haftada tamamlanırsa kişi 10 gün içinde işine dönebilir. İzler belirli süreler sonrasında olgunlaşarak belirsiz hale gelir. Doğal yüz çizgilerine gizlenen izler makyajla da kamufle edilebilir. Ameliyattan hemen sonra yüzde hissedilen gerginlik hissi haftalar içinde azalacaktır. Ayrıca, yaşlanmanın ameliyattan sonraki yaşamınızda da devam ettiği akılda tutulmalı" diye konuştu.
'20 YIL GERİYE GİDİLEBİLİR'
Operasyon öncesinde kişilerin genç görünmeyle ilgili sorular sorduklarını hatırlatan Dulum, "Yüz düşüklüğünden kurtulmak isteyen kişiler doktorlarına, eğer 50 yaşındalar ise 30 yaşındaki hallerine kavuşmak istediklerini söylerler. Gerçek bundan farklı. Elbette operasyondan sonra belli bir yıl geriye gitmek mümkün. Bu süre 5 yıl olabildiği gibi 10-20 yıl da olabilir. En doğru olanı hastalara yıl konusunda vaatte bulunmamak" dedi. Yüz germe operasyonu sonrasında en az 3 hafta sigara içilmemesi gerektiğini vurgulayan Dulum, "Operasyondan sonraki dönemde de sigaradan uzak durmak doğru olur. Çünkü sigara içmek derinin sağlıklı beslenmesini engeller. Bu da operasyonun başarısını olumsuz etkiler. Ayrıca kanı sulandırıcı Aspirin gibi ilaçların da ameliyattan 2-3 hafta önceden bırakılmasını istiyoruz. Yüz germe ameliyatı hastanemizde benim tarafımdan başarılı bir şekilde yapılıyor" diye konuştu.
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.