banner391
banner405

Yol haritası belirlendi

Maliye Bakanlığı, terörizmin finansmanıyla mücadelede malvarlığının dondurulması, yönetimi ve denetimine ilişkin ilkeleri belirledi.

Yol haritası belirlendi

banner404

MALİYE Bakanlığı,  terör ve terörizmin finansmanıyla etkin mücadele edilmesi kapsamında; malvarlığının dondurulması kararlarının alınması, icrası, kaldırılması, dondurulan malvarlığının yönetimi ve denetimine ilişkin usul ve esasları belirledi.
Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararları ve bu kararlara dayanılarak çıkarılan müteakip kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonlara ilişkin Dışişleri Bakanlığı kanalıyla iletilen bilgiler, Bakanlar Kurulunca gecikmeksizin malvarlığının dondurulması kararı alınması için Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK)tarafından ivedilikle Başbakanlığa gönderilecek.Bakanlar Kurulunun malvarlığının dondurulması ve bu kararın kaldırılmasına ilişkin kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak gecikmeksizin uygulanacak. Yayımlanan kararlar BMGK’ya bildirilmek üzere Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı tarafından Dışişleri Bakanlığına iletilecek.
 BAKANLIĞA GÖNDERİLECEK
Bir yabancı devlet hükümeti tarafından; bir kişi, kuruluş veya organizasyona ait malvarlığının dondurulmasına ilişkin talepler, gerekçeleriyle birlikte Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı'na yapılacak.Gelen talepler hakkında Başkanlık derhal Malvarlığının Dondurulmasını Değerlendirme Komisyonunu üyelerini bilgilendirecek. 
Malvarlığının Dondurulmasını Değerlendirme Komisyonu ise Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanının başkanlığında, Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcısı, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü, Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürü ve Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdüründen oluşacak. Malvarlığının dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları, talepte bulunan devlete bildirilmek üzere Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı  tarafından Dışişleri Bakanlığına gönderilecek. 

banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.