banner391
banner405

Türel iyi geldi

Alanya ASAT Hizmet Birimi’ni törenle hizmete açan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya’ya 2015 yılı içinde 62 milyon TL’lik altyapı yatırımı yapacaklarını, iki yıl içinde çöpten elektrik üretecek bir katı atık bertaraf tesisi ve yeni bir çevreyolu kazandıracaklarını müjdeledi

Türel iyi geldi

banner404

 Alper KUTAY

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, beraberinde AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak, AKP İl Başkanı Rıza Sümer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici ve ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay ile dün saat 14.30’da Alanya’ya geldi. Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, AKP İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu ve Alanya Belediye Başkanı MHP’li Adem Murat Yücel tarafından karşılanan Türel, ilk olarak Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven’i makamında ziyaret etti. Burada bir süre Kaymakam Tanrıseven’den şehrin genel durumu hakkında bilgi alan Türel, beraberindekilerle birlikte Çevreyolu üzeri, Alanya Adliye Sarayı karşısındaki ASAT Hizmet Birimi’nin bulunduğu binanın açılış törenine katıldı.
SİPAHİOĞLU YALNIZ BIRAKMADI
Türel’i burada yüzlerce vatandaşın yanı sıra 1999-2014 yılları arasında Alanya Belediye Başkanı olan turizmci Hasan Sipahioğlu ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun babası Osman Çavuşoğlu da karşıladı. Törende ilk konuşmayı Büyükşehir Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney yaptı. Güney’den sonra kürsüye davet edilen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ASAT Hizmet Birimi’nin Alanya’ya hayırlı uğurlu olmasını diledi. Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven de yaptığı konuşmada, Alanya’nın mutlaka İl olması gerekliliğine vurgu yaptı. Tanrıseven, “Alanya’ya ilçe demeye dilim varmıyor, çünkü Türkiye’nin 44 vilayetinden daha büyük bir kent konumunda. Alanya yalnız Antalya’nın ve Türkiye’nin önemli bir merkezi değil, Avrupa’nın da en gözde bölgelerinden biri. Özellikle yaz aylarında nüfusun 750 binlere dayanmasıyla buradaki ufak bir sorun sadece bizim gündemimizde değil, dünya gündeminde de yer alıyor. Bu nedenle hepimiz buradaki vatandaşlarımızı memnun etmek için çaba göstermeliyiz. Alanyalılar sizleri Alanya’da daha fazla görmek istiyor. Tekrar hoş geldiniz, sefa getirdiniz” dedi.
YENİ YOL MESAFEYİ KISALTIYOR
AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak ise yeni Alanya-Antalya yolunun ihaleye çıktığını belirterek, "Yap-İşlet-Devret modeliyle Gazipaşa’dan Antalya’ya kadar yeni bir yol yapılacak. Alanya’dan Antalya’ya 45-50 dakikada ulaşım mümkün olacak” diye konuştu.
DEV YATIRIMLAR GELİYOR
Açılış töreninde son konuşmayı Menderes Türel yaptı. Seçimden bu yana geçen süreçte Alanya’nın sorunları ile yatıp Alanya’nın sorunları ile kalktıklarını ve projeler hazırladıklarını söyleyerek Alanyalılara yatırım müjdesi veren Türel, 2015 yılı içinde arıtma, içme suyu gibi altyapı yatırımları için Alanya’ya 62 milyon TL’lik yatırım yapacaklarını açıkladı. Alanya’nın yeni çevreyolu ile ilgili de müjde veren Türel, “Karayollarının hazırladığı Alanya Çevreyolu Projesi’nde güzergah önünde bir çok engel yapı vardı. Aylardır Karayolları ile birlikte alternatif 3 güzergah üzerinde çalışıyoruz. Bir güzergahta karar kıldık. Büyükşehir Belediyesi olarak bu projeyi biz hazırlayacağız ve Karayolları’na teslim edeceğiz. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun yardımıyla projeyi 2016 yatırım programına aldırıp, Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda olduğu gibi bu sorunu maziye gömeceğiz” dedi.
‘ÇÖP SORUNU İKİ YILDA BİTECEK’
Alanya’nın çöp depolama sorununa da değinen Türel, “Alanya’nın çöplerini nereye taşıyacağı halen bir sorun. Aslında bu sorun çok önceden çözülmeliydi. Bunu çözmek ilçe belediyeleri imkanları ile kolay değildir. Şimdi biz Büyükşehir Belediyesi olarak 2 yıl içinde, Alanya’nın çöpünden elektrik üreten bir tesisi kazandıracağız. Türkiye’nin gururu Alanya markası ile bu sorunu çözeceğiz” diye konuştu.
‘ALANYA ÇOK ŞANSLI BİR ŞEHİR’
Hüseyin Güney’in başında olduğu Büyükşehir Koordinasyon Merkezi’nin faydalarını da anlatan Türel, “Eskiden muhtarlarımız su patladığında beni arıyorlardı. Bugün açılışını yaptığımız ASAT Hizmet Birimi 218 personeli ile sizlere en iyi hizmeti verecek. Muhtarlarımız beni aramak zorunda kalmayacak” dedi. “Bir ve beraber olursak bütün sorunları aşarız” diyen Türel, sözlerini şöyle tamamladı: “Alanya belki de en şanslı dönemini yaşıyor. Alanya’da doğmuş bir kardeşiniz Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı oldu. Sayın Başbakan dağın öte tarafı Taşkent’ten. Sayın Cumhurbaşkanımızın Alanya’ya ilgisi yüksek. Alanya’nın her meselesini adım adım takip ediyor. Ulaştırma Bakanı keza Karaman’dan. Kuşyuvası yolu dağları yara yara Alanya’ya geliyor. El ele vererek hep birlikte gayret edeceğiz.”
‘BÜYÜKŞEHİR İYİ GELECEK’
30 Mart’ta yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile Alanya ve diğer 18 ilçede birçok yetkinin Büyükşehir Belediyesi'ne geçtiğini hatırlatan Türel, yasanın, bazılarının söylediği gibi ilçelere zarar değil yarar sağlayacağını ifade etti. Alanya'daki 8 bulvar ve caddenin Büyükşehir Belediyesi'ne geçmesinin bazı kesimler tarafından eleştirilmesini anlayamadığını ifade eden Türel, söz konusu caddelere yapacakları yatırımın, bu caddelerden elde edilecek gelirden çok daha fazla olduğunu dile getirdi. İçme suyu, kanalizasyon, arıtma, çöp imha, cenaze ve mezarlıkların bakımı gibi bir çok hizmetin Büyükşehir Belediyesi eliyle yapılacağını kaydeden Türel, ''Bazıları, zannediyor ki biz ilçelerin içme suyu paralarını ve diğer bazı gelirlerini ellerinden alıyoruz. Böyle bir şey yok. İlçelerden aldığımızdan fazlasını ilçelere vereceğiz. Mesela, Alanya'ya sadece altyapı hizmeti için 62 milyon TL harcayacağız. Bunun ön çalışmasını tamamladık. Yakında ihaleleri gerçekleştirip çalışmalara başlayacağız" diye konuştu.
‘ADEM BAŞKAN’LA SORUNUM YOK’
Alanya Belediye Başkanı MHP’li Adem Murat Yücel ile kendisi ve AKP İlçe Teşkilatı yönetimi arasında sorun olmadığını dile getiren Türel, ''Benim Adem Başkan'la hiçbir sorunum yok, olmadı da. İlçe belediye başkanının hangi partiden olduğunun bir önemi de yok. Önemli olan hangi lisanı konuştuğu. Şu ana kadar biz Adem Murat Yücel ile bir sorun yaşamadık. Kendisi son derece uyumlu ve bize yardımcı oluyor. Kamuoyunda bazıları sorun var gibi gösteriyor olsa da ben de Adem Bey de ‘Sorun yok’ dediğimize göre, sorunumuz yoktur" dedi.
‘KOORDİNATÖR SEÇİLMİŞ DEĞİL’
Koordinatörlerin imza yetkisi olmadığını, ancak Büyükşehir'e ait tüm birimleri koordine etme yetkisi olduğunu söyleyen Türel, “Koordinatörler Alanya'daki sorunları belirleyerek çözümü noktasında çalışma yapıyor. Hizmetin ayağa gelmesi açısından koordinatörlük sistemini çok önemsiyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin görev alanlarındaki sorununu anlatmak ve çözmek isteyen vatandaş ne yapacak? Alanya’dan kalkıp Antalya'ya mı gidecek? Koordinatörlük sistemi sayesinde sorunlar artık yerinde çözülüyor. Bazı yerlerde koordinatörlerin belediye başkanlarının önüne geçtiği iddialarını da kabul etmiyorum. Çünkü koordinatörler belediye başkanı değil. Herkesin yeri ve görevi farklı” diye konuştu.
‘İKİSİ DE BENİM GÖZBEBEĞİM’
Spora yakınlığıyla bilinen Türel, bu sezon Antalya'da oynanan Antalyaspor-Alanyaspor maçına neden gitmediğini de açıkladı. Türel, ''İki takım da benim canım. İki takımı da aynı değerde seviyorum. Şimdi maça gitsem hangisi gol atsa sevineceğim, hangisi gol yese üzüleceğim. O yüzden Antalyaspor-Alanyaspor maçına gitmedim, gitmem de. Ama her iki takımın da diğer takımlarla olan tüm maçlarına mümkün olduğunca gitmeye çalışırım. Önümüzdeki süreçte Alanyaspor'a maddi destek sağlamaya devam edeceğiz” dedi.
ALANYA'YA KADINLAR PLAJI
Alanya'da sahillerde nasıl bir uygulama yapılacağı ve yetkinin Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nde (ALTİD) kalıp kalmayacağını da değerlendiren Menderes Türel, ''Bunun şeklini tam olarak belirlemedik. Ancak sahillerde taşları fazla yerinden oynatmayı düşünmüyoruz. Muhtemelen mevcut şekliyle devam edecektir. Sadece su sporları ihalesini biz yapabiliriz. Alanya'ya bir de Antalya Sarısu Plajı’nda olduğu gibi Kadınlar Plajı yapmayı düşünüyoruz.  Bu konuda çalışmalarımız var. Bazı kesimler bunu eleştirse de her kesimden insana saygı gösteriyoruz ve hizmet veriyoruz. Başkaları görmesin diye 30 senedir denize girmeyen kadınlarımız var. Herkesin değer yargısı farklı. O insanlara rahatça denize girecekleri bir ortam hazırlamanın bir sakıncası yok. Buraya sadece tesettürlü insanlar girmiyor. Normal mayolu ve bikinili kadınlar da girebiliyor. Hatta en çok talep, bölgede yaşayan Rus kadınlardan geliyor. Alanya için de böyle bir talep var ve biz de Alanya'da Kadınlar Plajı oluşturmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.