banner391
banner405

TGF'den 'Boykot' kararı

Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği seçimini boykot etme kararı alan TGF adayları Dim, Karaca ve Kapaklı "Usulsüzlüklerle ve skandallarla dolu bu fiyasko seçimin er geç iptal edileceğine inanıyoruz" dediler

TGF'den 'Boykot' kararı

banner404

 TÜRKİYE Gazeteciler Federasyonu (TGF) adına Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliğiseçimine aday olan TGF Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali DimYılmaz Karaca ve Kemal Kapaklı tarafından yapılan açıklamada aynen şu ifadelere yer verildi:  "195 sayılı Basın İlan Kurumu teşkiline dair kanuna göre Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu Gazete Sahipleri içinden seçilecek ve BİK genel kurul üyesi olarak görev yapacak 3 temsilcinin seçiminde tam bir fiyasko yaşanmaktadır. İlk toplantısı bugün (30 Ocak 2015) yapılan ve çoğunluk sağlanamadığı gerekçesiyle yarına (31 Ocak 2015) ertelenen seçimin öncesinde yaşanan hukuksuzluklar şöyledir:

1) Basın İlan Kurumu, BYEGM’ne 15 Aralık 2014 tarihi itibariyle yazı yazarak bu seçimin sadece resmi ilan alan gazetelerin sahiplerinin katılımıyla Ocak ayı içinde yapılmasını istemesine rağmen, ne yazık ki, BYEGM ancak 24 gün sonra 9 Ocak’ta bildirim yaparak seçim takvimini açıklayabilmiş ve Resmi İlan alan 1180 gazetenin isimlerini yayınlamış, itiraz için 3 gün müddet vermiş, kesin listenin 14 Ocak’ta yayınlanacağını duyurmuştur. BYEGM çeşitli defalar yazılı olarak uyarmamıza rağmen itirazlar sonrası kesinleşen gazete listesini bir türlü yayınlamamış, seçime 12 saat kala yani dün akşam yayınlanan gazete listelerinden anlaşılacağı üzere bazı illerde resmi ilan almayan gazeteler de ilave edilerek, gazete sayısı yaklaşık 1300’e çıkarılmıştır.
2) Seçimde vekaleten sadece faal basın çalışanlarının yani basın işkolunda ve fikir işçisi kadrosunda yer alan kişilerin oy kullanabilecekleri, sürekli basın kartı sahibi ya da emeklilerin oy kullanamayacakları yazılı ve sözlü olarak açıklanmış olmasına rağmen, açıklanan listede sürekli basın kartı taşıyan ve şu anda faal olmayan kişilere vekalet verildiği açık ve net olarak görülmektedir.
3) Yoğun kış şartları nedeniyle ulaşımın aksadığı bir dönemde vekalet yazıları gazetelere kargoyla gönderilmiş, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir çok gazete sahibine ya hiç ulaşmamış ya da geç ulaşmıştır. Bunun yanında bazı bölgelerde de gazete sahibinin imzası olmayan vekaletler BYEGM’ne başka kişiler tarafından imzalanarak gönderilmiştir. Yıllardan beri uygulanmakta olan vekaletname şeklinin değiştirilmesi ve ekinde istenen imza sirküsü örneğinin bu defa istenmemesi bu gibi sahteciliklere çanak tutmuştur.
4) Ayrıca, BYEGM binasında BİK Genel Kurul üyeliği için aday olan bazı kişiler ve onların destekçisi konumunda olan bazı siyasi kimlikli kişilerin de katıldığı toplantılar yapıldığı duyumlarına inanmak istemesek de; yayınlanan hazirun listesinde çeşitli gerekçelerle yer alması engellenen 100’den fazla gazete sahibi ve vekilinin oy kullanma hakkının elinden alınması, bir temizlik operasyonu yapıldığı izlenimini vermektedir.
SON SÖZ
Bütün bu hukuksuzluklardan anlaşıldığı üzere, birilerinin bu seçimi kazanması için alınan emri yerine getirir pozisyonda hareket eden BYEGM yetkilileri, kendi açıkladıkları seçim takvimine uymayarak bir çok skandala imza atmış oldular.
Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi seçimine Türkiye Gazeteciler Federasyonu adına aday olan Yılmaz Karaca, Mehmet Ali Dim ve Kemal Kapaklı olarak; bu denli taraflı ve kayırmacalı bir düzenek karşısında gazete sahipleri ve temsilcilerini kilometrelerce uzaklıktan getirip rencide etmemek adına sonucu önceden belirlenmiş bu seçimi boykot etme kararı aldık. Şurası iyi bilinmelidir ki, bu seçim yargıdan geri dönecektir. Avukatlarımıza verdiğimiz talimatlarla usulsüzlüklerle ve skandallarla dolu bu fiyasko seçimin er geç iptal edileceğine inanıyoruz. Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur."
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.