banner391
banner405

Rüya gerçek oluyor

Alanya'nın uzun yıllar özlemini çektiği kış turizmi için bir adım daha atıldı

Rüya gerçek oluyor

banner404
AKDAĞ Kayak Merkezi'ne alternatif ulaşımı sağlayacak 2 bin 200 kilometre yeni orman yolu yapımı için Alanya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 21 Nisan'da yapılan ihale sonuçlandı. Yeni yolun yapımına yakında başlanacak.Yolun yapımı ile birlikte Alanya'ya dönüşü öngören jeep safari, quad safari ve motokros parkur alanının turizme açılması planlanıyor. Alanya Orman İşletme Müdürü Cihat Yıkıcı, şehrin yüzde 61'inin ormanlarla kaplı olduğunu belirtti. Orman varlığı açısından çok şanslı olunduğunu aktaran Yıkıcı, "Önceleri ormanlar daha çok odun kaynağı olarak görülmekteydi. Son yıllarda ise çeşitlenen toplum ihtiyaçlarına göre ormanların sosyal-ekolojik fonksiyonları daha çok öne çıkmaya başladı. Orman Genel Müdürlüğü bu ihtiyaçlara cevap verecek fonksiyonel planlar yapıp doğal kaynakların başında gelen ormanları bu doğrultuda işletiyor. Ormancılar artık doğal kaynak yöneticileridir. Ormanların trendi artan faydalarından biri de turizme sunduğu katkılardır" dedi.
'GÖRÜŞLERE İHTİYACIMIZ VAR'
Alanya Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait 21 adet mesire yerini yılda yerli ve yabancı yaklaşık 150 bin kişinin ziyaret ettiğini açıklayan Yıkıcı, "Sapadere Kanyonu, Ulaş, Konaklı, Demirtaş (Rüya Tepe), Gedevet Park Orman, Kargı Çayı Aromatik Cennet Vadisi bunlardan en çok ziyaret edilen orman içi mesire yerleri. 5 yeni mesire yerini daha hizmete sunmak için uğraşıyoruz. Cebel-i Reis bunlardan en önemlisi. Eski Mahmutlar Belediyesi ile birlikte öncelikle buranın ulaşım sorununu çözdük. Burada yamaç paraşütü, macera park, sportif amaçlı tesisler gibi doğaya uyumlu birçok tesisi içeren çok yönlü bir çalışma olacak. Cebel-i Reis, manzarasıyla gerçekten harika bir yer. Bu bölgenin planlanmasına katkı sağlayabilecek görüşlere ihtiyacımız var. Mesire yerlerinde asıl amaç toplumun dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyaçlarını karşılamak, yurdun güzelliğine katkı sağlamak ve turistik hareketlere imkan vermek. Ormanlardaki doğal ve estetik kaynakları insanların hizmetine sunmaktır. Ayrıca, yeni oluşacak golf sahaları dahil, turizm alanlarının büyük bölümü devlet ormanlarından tahsisli" şeklinde konuştu.
JEEP SAFARİ DE YAPILACAK
Akdağ Kayak Merkezi'ne ulaşımı kolaylaştırmak için yaptıkları çalışmaları aktaran Yıkıcı, "Akdağ Kayak Merkezi kış turizmi dışında çıkış yeri Oba olmak üzere Akçatı-Çeltek Yaylası-Akdağ Kayak Merkezi-Çukur Vadisi-Taşatan yolu-Gedevet Yaylası-Seyir Terası güzergâhından Alanya’ya dönüşü öngören jeep safari, quad safari ve motokros parkur alanının turizme açılması planlanıyor. Bilindiği gibi Alanya Orman İşletme Müdürlüğü ile 
Alanya Turizmi Geliştirme ve Alt Yapı Birliği (ALTAB) tarafından imzalanan protokol kapsamında Akdağ Kayak Merkezi'ne ulaşımı sağlayan ve 300 bin TL kaynak sağlanarak 4 bin 500 kilometre yeni yol 2013 yılında yapılmıştı. Uzun yıllardır gündemde olan Akdağ Kayak Merkezi ulaşım yolu Alanya Kaymakamlığı öncülüğünde ALTAB ve Alanya Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle çözülmüş oldu. Bu yola ilave olarak ve aynı zamanda Akdağ Turizm Merkezi'ne alternatif ulaşımı sağlayacak 2 bin 200 kilometre yeni orman yolu yapımı için müdürlüğümüzce 21 Nisan'da yapılan ihale sonuçlandı. Yeni yolun yapımına yakında başlanacaktır. Yolun yapımı ile parkur alanı oluşturulmuş olacak" diye konuştu.
'KALKINMAYA HİZMET EDECEĞİZ'
Güzergahın faaliyete geçmesiyle birlikte doğa ve eko turizminin gelişimine katkı sağlanacağına değinen Yıkıcı, "Güzergahtaki Çukur Vadisi rekreasyon ve biyo çeşitlilik yönünden farklı ve zengin özelliklere sahip. Bu yönüyle yeni ve gözde uğrak yeri olma potansiyeline sahip. Bu özelliğiyle bölge eko turizme ve alternatif turizme hizmet edecektir. Müdürlük olarak amacımız ormanlarımızın turizme yönelik faydalarını ve değerlerini insanların hizmetine sunmak. Bu faaliyetler sonucunda kırsal kalkınmaya da hizmet etmiş olacağız. Bazen öncü bazen katalizör bazen direkt işi üstlenerek Alanya’da alternatif ve yeni turizm kaynakları yaratmak için bundan sonra da ilgili paydaşlarımızla işbirliği ve diyalog içinde olacağız" dedi.
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.