banner391
banner405

O yasak kalktı

Basın mensuplarıyla ilgili yasağın yürütmesi durduruldu

O yasak kalktı

banner404
İSTANBUL 4. İdare Mahkemesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin açtığı davayı karara bağlayarak, gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girmesinin yasaklanması ve basın odalarının boşaltılması kararıyla ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme kararında, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden basına getirilen yasağın sebebini ve mevzuattaki dayanağını sorarak 7 gün içinde belgelerin tamamlanmasını istedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 25 Aralık 2013’te, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’i taraf göstererek, EGM’nin yasak kararını dava etti. TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük davanın sonucunun mahkemenin dosyaya öncelik verip vermemesiyle ilgili olduğunu söyledi. İstanbul 4. İdare Mahkemesi davayı 10 günde karara bağladı ve yürütmeyi durdurdu.

Mahkemenin vermiş olduğu kararda; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün basına getirdiği yasaklama kararının basın, haberleşme ve seyahat hürriyeti üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekildi.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının içeriği şöyle:
“Dava konusu işlemin, uygulandığı sürece, ilgililerinin basın, haberleşme ve seyahat hürriyeti üzerinde –uygulandığı dönem bakımından- etkisi tükenecek tahdit ve etki doğurduğu gözetildiğinde davalı idarenin savunması ve ara kararların cevabı alındıktan ya da kanuni savunma ve ara kararlarına cevap verme süresi geçtikten sonra yeniden bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA 2577 sayılı Kanun’un 27’inci maddesinin ilgili hükümlerine göre 31.12.2013 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.”

GAZETECİLER  Cemiyeti'nin yaptığı başvuru üzerine, basın mensuplarının Emniyet'e alınmamasıyla ilgili yürütme durduruldu.

Tarihi yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası basın mensuplarının emniyete girişi yasaklamıştı.

4. Bölge İdari Mahkemesi, Gazeteciler Cemiyeti'nin yaptığı başvuru üzerine Basın mensuplarının Emniyet'e alınmamasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.