banner391
banner405

İşte 2015 ALES başvuru tarihleri

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 2015 İlkbahar Dönemi başvuruları başladı. Başvurular, 31 Mart'ta sona erecek

İşte 2015 ALES başvuru tarihleri

banner404
ÖSYM tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 2015 İlkbahar Dönemi başvuruları bugün başladı. ALES İlkbahar Dönemi başvurularında son gün 31 Mart.
Daha çok yüksek lisans başvuruları için girilen bir sınav olarak bilinen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ve doktora eğitimi için girilmesi gereken bir sınav.
ALES, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez yapılıyor.
Bu iki dönemde yapılan sınavlar ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı olarak adlandırılıyor.
ALES, Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,
Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
Yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,
ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınav.
YÜKSEK LİSANSTA ALES’İN ÖNEMİ
Eskiden tezsiz yüksek lisans programlarının başvurularında istenen ALES artık sadece tezli yüksek lisans için isteniyor. Tezli yüksek lisans başvuruları için oldukça önemli bir kriter.
Üniversiteler tezli yüksek lisans başvurularında ALES sonucuna çok önem veriyor. Eğer iyi bir ALES puanına sahipseniz yüksek lisans başvurunuzda size önemli bir avantaj sağlıyor. Üniversiteler yüksek lisans başvurusu yapan öğrencilere ALES sonuçları, diploma notları, mülakat sonuçları ve bazen bilim sınavı sonuçlarını da dahil ederek bir puanlama oluşturuyor. Bu puanlamada en yüksek oranu ALES sonucu alıyor. Genelde ALES sonucu %50’lik bir paya sahip. Bu oran bazen %50’den fazla olmakla birlikte Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’ne göre daha az olamıyor.
YÖK Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde şöyle der:
“ALES puanının %50’den az olmamak koşuluyla ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağı, ilgili senato tarafından belirlenir.”
Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları kullanılmaktadır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girmelerine gerek yoktur. Çünkü sonucu sadece Türkiye’de kabul edilen bir sınavdır.
Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşları, yurtdışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs verirken ALES sonuçlarından yararlanmaktadırlar. Yurt dışındaki öğretim kurumları lisansüstü öğrenim görmek üzere kendilerine başvuran adaylardan ülkemizde yapılmış bir sınavın sonuçlarını da istedikleri takdirde, adaylar bu sınavın sonuç belgelerini bu kurumlara verebileceklerdir.
Sınavda alınan puanlar, adaylara Sınav Sonuç Belgesiyle duyurulacak ve istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.
ALES BAŞVURU TARİHLERİ
ALES 2015 İlkbahar ve ALES 2015 Sonbahar başvuru ve sınav tarihleri aşağıda verilmiştir.
ALES 2015 İlkbahar Dönemi:
Başvuru Tarihleri: 18 Mart 2015 – 31 Mart 2015
Sınav Tarihİ: 10 Mayıs 2015
ALES 2015 Sonbahar Dönemi:
Başvuru Tarihleri: Yayınlanmadı
Sınav Tarihi: 22 Kasım 2015
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.