banner391
banner405

Evlilik izni kaç gün?

Milliyet yazarı Cem Kılıç, bugün köşesinde merak edilen bir soruya cevap verdi. Kılıç, çalışanların evlilik izninin 3 gün olduğunu belirtti

Evlilik izni kaç gün?

banner404
İŞTE Kılıç'ın o yazısı:
Evlilik izni kaç gün?
4857 Sayılı İş Kanunu, Ek Madde 2’de getirilen düzenlemeye göre, işçilere bazı özel durumlar için mazeret izni hakkı tanınmıştır. Söz konusu düzenleme uyarınca, işçiye, evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde 3 gün, eşinin doğum yapması halinde ise 5 gün ücretli izin verilmelidir. Görüldüğü üzere, kanunda sayılan ve mazeret iznine konu olan durumlardan biri de evliliktir. Bununla birlikte, kanunda belirtilen süreler asgari sürelerdir, yani iş sözleşmelerinde artırılabilir.
Yıllık izinden düşülemez  
İşçiler evlenmeleri durumunda ücretlerinden kesinti yapılmaksızın 3 gün mazeret izni kullanabilmektedirler. İş Kanunu ile işçiye tanınan 3 günlük evlilik izni hakkı, yıllık izinden bağımsız olarak düzenlenmiş bir ücretli izindir. Dolayısıyla, işveren izin süresini yıllık izin sürelerinden düşemez. Evlilik izninde olduğu süreler için işçiye çalışmış gibi ücret ödenmesi gerekir. 
Ne zaman kullanılır?  
İş Kanunu’nda evlilik izninin ne zaman ve nasıl kullandırılacağı ile ilgili açık bir hüküm bulunmuyor. Bununla birlikte, iznin nikah öncesinde ya da nikah sonrasında kullanılması gerektiğine dair bir kural da yok. Ancak bu izni kullanabilmek için evliliğin gerçekleşmiş olması gerekiyor. Dolayısıyla, evlilik izni evliliğin gerçekleştiği süreçte de, evlilik sonrasında da kullanılabilir. İşveren ve işçi kendi arasında anlaşarak iznin ne zaman kullanılacağına karar verebilirler. 
Evlilik izninin kullanılması açısından izin süresinin başlatılabilmesi açısından önem kazanan bazı tarihler var. Bunlar; nikah töreni için gün alınması, nikah tarihi, nikah veya düğün davetiyesinde belirtilen gün şeklinde.  
İşverene belge verilmeli 
Evlilik izni talebinde bulunan işçi, evlilik iznini resmi nikah tarihinden önce almak istiyorsa evlendirme dairesinden nikah tarihini ve saatini belirten onaylı bir evrak almalı ve izin talep dilekçesi ile işverene sunmalıdır. Diğer taraftan, izin resmi nikahtan sonra kullanılmak isteniyorsa evlilik cüzdanının bir örneğinin işverene sunulması gerekir. 
Bayrama denk gelirse 
Uygulamada kafaları karıştıran önemli hususlardan biri de evlilik izninin veya genel olarak mazeret izninin hafta tatili, genel tatil veya ulusal bayram günlerine denk gelmesi. Bu karışıklığın sebebi, İş Kanunu’nda yer alan düzenlemede evlilik izninin ‘gün’ olarak belirtilmiş olması. Kanundaki ilgili düzenlemede evlilik izninin ‘işgünü’ olarak belirtilmemiş olması nedeniyle genel tatil, ulusal bayram veya hafta tatiline denk gelen sürelerin, iznin içinde kabul edilmesi gerekiyor.  
Kişi yeniden evlenirse 
Yapılan her evlilik için evlilik izni kullanılabiliyor. Dolayısıyla, birden fazla kez evlenen çalışanlar her evliliklerinde bu izne hak kazanıyorlar. İşverenin, ‘daha önce bu izni kullanmıştın’ diyerek işçiye ücretli izin vermekten kaçınması gibi bir durum söz konusu değil. 
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.