banner391
banner405

Esnaf kan ağlıyor

Bu sene ekstra bir düşüş yaşandığını belirten esnaf, "Her sene bir önceki sezonu arar olduk" dedi

Esnaf kan ağlıyor

banner404
- Erkan UYSAL

ALANYA esnafı turizm sezonunu değerlendirdi. Sezonun durgun geçtiğini söyleyen esnaf, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışmalar, Dünya Kupası, yapılan protestolar ile tur operatörlerinin iflasının Alanya turizmini etkilediğini ifade etti. Turlarla çalışanlar dışında diğer esnafın para kazanamadığını belirten esnaf, turistlerin alım gücünün zayıf olduğunu dile getirdi. Avsallar, Konaklı ve Okurcalar'ın Alanya'nın ismini kullanarak geliştiğini aktaran esnaf, buna karşın Alanya'nın her yıl geriye gittiğini söyledi. Kiraların yüksek olduğunu da hatırlatan esnaf, dükkan sahiplerinden anlayış bekliyor. Bazı esnafın görüşleri şöyle: 

Emirkaan Tozduman (Kuyumcu)
Sezon genel olarak çok kötüydü. Alanya'ya gelen turist sayısı önceki yıllara göre hemen hemen aynıydı. Gelen turistler çok farklı milletlerdendi. Alanya'ya gelen turistin kalitesi düşüktü. Para harcama diye bir şey yoktu. Turlarla çalışanlar dışında esnaf para kazanmadı. Dünya Kupası ve Suriye'de yaşanan olaylar turizmi etkiledi.

Gökhan Yürük (Çantacı)
Sezonun başı biraz durgun geçti. Temmuz ayından sonra işlerimiz iyi duruma geldi. Ağustos ve Eylül ayları ise iyi geçti. Geçtiğimiz yıla göre Alanya'ya gelen turist sayısında artış yaşandı. Turistlerin alım gücü çok yüksek değildi ama yine de alışveriş yapıyorlardı.

Önder Coşkun (Kemerci)
Sezon durgun geçti. Her sene olduğu gibi bu sene de bir düşüş yaşandı. Her sene bir önceki sezonu arar olduk. Bu sene ekstra bir düşüş yaşandı. Alanya'nın merkezinde büyük otel olmadığı müddetçe işlerimizin daha da düşeceğine inanıyorum. Alanya'nın merkezinde büyük oteller açılmadığı takdirde esnaf her sene zarar eder. Üç beş apart otelle Alanya kalkınamaz. Alanya'nın kaymağını Avsallar, Konaklı ve Okurcalar'a yediriyoruz. Avsallar, Konaklı ve Okurcalar, Alanya'nın ismini kullanarak gelişiyor ama Alanya her sene geriye gidiyor. Turist Alanya diye Konaklı, Avsallar ve Okurcalar'a geliyor. Alanya'ya pek turist gelmiyor. Bu yılki ekstra düşüşün sebebine bir anlam veremiyorum. Bunun sebebini kimse bilmiyor. Ben bu düşüşün sebebini Alanya'nın merkezinde büyük otel olmamasına bağlıyorum. Umarım bu duruma büyüklerimiz kulak verip bir an önce  sorunu hallederler. Öte yandan Gazipaşa Havalimanı'nın gelişmesi ve büyümesinin Alanya'ya faydası olacaksa önce Alanya'da büyük otel yapılması gerekiyor. Alanya'nın merkezinde birkaç büyük otel inşa edildikten sonra bu sorunun halledileceğini düşünüyorum. Bu arada Alanya'nın bazı bölgelerinde 4 yıldız almış birkaç otel bulunuyor. Bu otellerde müşteriye tuvalet kağıdı, sabun bile verilmiyor. Büyük otellerin denetim altına alınması lazım. Gelen müşteri bunları gördükten sonra bir daha gelmek istemiyor. Bu gibi işletmeler Alanya ve turizmi baltalıyor.

Alihan Yetgin (Kuaför)
Esnafın durumu sezonun başı ya da sonu olsun kötüydü. Alanya'ya gelen turistler otellere bağlı kaldıkları için bütün alışverişlerini otellerdeki butik veya marketlerden karşılıyor. Bu durum çarşıya yansıyor. Bu yıl Alanya'ya gelen turist sayısı yeterliydi ama çarşıya inen turist olmadı. Bu sene turistler pek para harcamadı. Türkiye'de yaşanan protestolar, Suriye'de yaşanan olaylar yurt dışında ülkemizde savaş yaşanıyormuş gibi yansıtıldı. Bu durum turistlerin Türkiye'ye gelme olasılığını etkiliyor. Yerli müşterilerimizi tıraş ettiğimiz fiyatı turistlere söylediğimizde pahalı buluyorlar. Bir kuaför olarak bazen mesleğimizin değer görmediğini düşünüyorum. Özellikle turistler tıraş konusunda hangi fiyatı söylersek söyleyelim çok pahalı buluyorlar. Öte yandan sezonun düşük olmasına rağmen dükkan kiraları arttıkça artıyor. Bence dükkan sahipleri bu konuda biraz anlayış göstermeli.           

Adem Darıcı (Baharatçı)
Sezon iyi başlamıştı. Ramazan ayında biraz düşüş yaşandı. Ramazan Bayramı'nın da işlerimize hiçbir etkisi olmadı. Gelen turistlerin kalitesi düşüktü. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan olaylar turizmi etkiledi. Tur operatörlerinin iflası da turizmi etkiledi. Çünkü Alanya bölgesine gelen turistin yüzde 50'si Ruslardan oluşuyor. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan olayların turizme etkisi oldu ama sezon yine de çok kötü değildi. Parası olan turist harcar. Bu yıl Alanya'ya gelen turistin kalitesi düşüktü. Alanya'da en azından kış sezonu olsa esnaf zor durumda kalmaz. Yaz sezonu toplam 5-6 aydan ibaret. Yazın kazandığımız para yüksek olan kiraları ödemeye yetmiyor. Bu nedenle Alanya'da kış sezonu olsa daha iyi olur ama yine de halimize çok şükür. Bu arada dükkan dışına 80 santimetre çıkma izninin verilmesinin işlerimize büyük katkısı oldu. Böylece daha çok ürünümüzü sergiledik.   

Caner Kırbaş (Oyuncakçı)
Sezon bu yıl normal geçti. Gelen turist sayısı normaldi. Turistler gerçekten devlete vergi veren esnafla doğrudan diyalog kuramıyor. Hanutçular turistleri büyük işyerlerine götürüyor. Kruvaziyer gemileriyle gelen turistleri de başka alışveriş merkezlerine götürüyorlar. Bunlar olmasa bütün esnafın yüzü güler. Bu Alanya'da büyük bir sorun. Bana göre turizmin 12 aya yayılması yanlış. Turizm esnafının da tatile ihtiyacı yok mu? Turizm 8 aya yayılsın, 4 ay esnaf dinlensin. Alanya'da 8 ay turist olsa bütün sıkıntılar ortadan kalkar. Ben turizmin 12 aya yayılmasına karşıyım. Çünkü turizm esnafının düzenli bir hayatı yok. Esnafın gecesi gündüzü belli değil. Esnaf 24.00-01.00 saatlerine kadar çalışıyor. Esnafın hafta sonu da yok. Esnafın da dinlenmeye ihtiyacı var. 

banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.