banner391
banner405

'Esnaf hayal peşinde koşmasın'

Bu yıl turizm sezonunun sıkıntılı geçeceğini belirten Kooperatif Başkanı Akkaya, esnafla ilgili bir planlama yapılmasını isterken, diğer Kooperatif Başkanı Yenialp insanların küçük esnaftan alışveriş yapmalarını istedi

'Esnaf hayal peşinde koşmasın'

banner404
- Erkan UYSAL

ALANYA ve Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin mali genel kurulu gerçekleştirildi. Alanya Şoförler Odası Düğün Salonu'ndaki mali genel kurula Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, Alanya Pazarcılar Odası Başkanı Hasan Yiğit, Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp ile diğer kooperatif başkanları ve üyeleri katıldı. Mali genel kurulda önce divan oluşturuldu. Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra bilanço, envanter ve gelir-gider hesapları okundu. Okunan rapor ve hesaplar daha sonra oylamaya sunularak kabul edildi. 2016 tahmini bütçesinin karara bağlanmasının ardından kooperatif kefaletiyle kullandırılan kredilen 100 TL alınmaması oylamaya sunularak kabul edildi. Kooperatif adına araç alımı ve satımı için yönetim kuruluna yetki verilmesinin kabul edilmesinin ardından denetim kuruluna 2 asil ve 2 de yedek üyenin 3 yıllığına seçilmesi maddesi oylandı. Oylamayla denetim kurulu asil üyeliklerine İmdat Aktaş, Fazıl Şimşek, yedek üyeliklere ise Sadık Bozdağ, Murat Hanedar seçildiler. Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Alanya ve Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya, 41 buçuk milyon TL kredi dağıttıklarını söyledi. Akkaya, "Belki bizim açımızdan iyi bir şey olmuş olabilir ama hem bir oda, hem de bir kooperatif başkanı olarak bu konuda çok da müsterih değilim, tereddütlerim var. Esnaf olarak hayal peşinde koşmamamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü her şeyi krediyle döndürmek çok sağlıklı bir şey olmasa gerek. Kaldı ki 2016 sezonuyla ilgili yaşananlara, yaşanabileceklere basın-yayın organları vasıtasıyla veya birebir piyasadan bunlara sizler de aşinasınız. Bu durumda 2016 sezonuyla ilgili esnafın hayal peşinde koşmamasını temenni ediyorum. Çünkü krediyi alalım, işe girelim para kazanırız düşüncesi özellikle bu yıl hüsranla sonuçlanabilir. Tabiki herkesin bir iş kurmasını istiyoruz ancak ayağımızı da yorganına göre uzatmamız gerekiyor. Esnafın para kazanabilmesi, rahat edebilmesi için yerel yönetimler, merkezi hükümet ve esnafa görev düşüyor. Esnafın bir planlamasının yapılması gerek. Bir sokakta, caddede ne kadar berberin, marketin, butiğin olacağıyla ilgili bir planlama olmalı. Bununla ilgili planlamayı yaparken de yerel ve genel yönetimlere işlerimiz çok fazla düşüyor. Bunlar yasal olarak da yapılamaz ise de esnafa da işler düşüyor. Görüyoruz, birebir şahit oluyoruz. Bir noktada bir bakkal var, para kazanıyor, esnaf evine bir ekmek götürüyor. Hemen bu marketin yanında bir dükkan boşalmış oraya da bir bakkal açılıyor ama önceki esnaf evine bir ekmek götürürken bu ekmek yarıya düşüyor. Bu kez bu esnafın ikisi de aç kalıyor. Bununla ilgili tüm taraflara iş ve işlemler düşüyor" dedi.
'GEREKSİZ MASRAF YAPMAYIN'
Halk Bankası Toptancı Hal Şubesi Müdürü Sinan Özdemir de, "2016 turizm sezonu sıkıntılı geçecek gibi görünüyor. Esnafa gereksiz masraf ve harcamaları kısmaları yönünde bir tavsiyede bulunabilirim. Kullandıkları kredileri özellikle işletme ihtiyacı için kullanmaları ve diğer işletme dışındaki ev veya araba yenileme konusunda kullanılmaması yönünde de tavsiyeleri iletmek istiyorum. Bugüne kadar kooperatif üyelerine bankamız aracılığıyla 65 milyon 350 milyon TL kredi kullandırımı yapıldı. Esnafımıza destek verdik. Bundan sonra Halk Bankası olarak desteğimiz devam edecek. Tüm esnafın yanındayız, kapımız herkese açık" şeklinde konuştu. Emeği geçenlere plaket verilmesinin ardından genel kurul sona erdi.  
'YEREL ESNAFTAN ALIŞVERİŞ YAPIN'
Öte yandan, Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin de mali genel kurulu gerçekleştirildi. Yine Alanya Şoförler Odası'nda düzenlenen mali genel kurula kooperatif başkanları ve üyeler katıldı. Genel kurulda önce divan oluşturuldu. Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporlarıyla gelir-gider tablosu okundu. Oylamaya sunulan raporlar kabul edildi. Tahmini bütçenin karara bağlanmasının ardından kooperatife hizmet binası almak üzere Alanya sınırları içerisinde yer alınması için 500 bin TL'ye kadar yönetim kuruluna yetki verilmesi oylanarak kabul edildi. Kooperatife araç alımı ve satımı için yönetim kuruluna yetki verilmesinin onaylanmasından sonra kooperatif kefaletiyle kullandırılan kredilerden 100 TL istihbarat ücreti alınmaması maddesi oylanarak kabul edildi. Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Antalya Ticaret İl Müdürü Hüseyin Yalçın Koca, müdürlüklerinin her zaman esnafın hizmetinde olduğunu söyledi.
'PARA DAĞITMAKTAN MUTLU DEĞİLİZ'
Kooperatif Başkanı Yenialp de, "Şu anda 15 milyon TL'ye yakın kredi dağıtmış bulunuyoruz ama para dağıtmaktan çok mutlu olduğumuzu söyleyemeyiz. Kredi, kredi, nereye kadar kredi? İnsanlarının işlerinin iyi olması, hayatlarını daha rahat idame ettirmesini istiyoruz. Bunun için işlerimizin daha düzenli hale gelmesini ve açılmasını istiyoruz. Halkımızdan kendi yerel esnaftan alışveriş yapmalarını istiyoruz. 300 bin nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Eğer biz kendi içimizden alışveriş yaparsak mutlu insanların sayısının çok daha fazla olacağına ve her kesimin mutlu olacağına inanıyorum" dedi. 
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.