banner391
banner405

Dolandırıcılık uyarısı

ALTSO, kendilerini yabancı işadamı veya şirket yöneticisi gibi tanıtanlara karşı dikkatli olunmasını istedi 

Dolandırıcılık uyarısı

banner404
ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (ALTSO) yapılan uyarıda Afrika ile ticaret yapan Türk firmaları, çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerine karşı uyarıldı. Odadan yapılan uyarıda "Ekonomi Bakanlığı'nın yazısına göre 
kendilerini Benin’de yerleşik işadamı/şirket olarak tanıtan bazı kişilerin Türkiye’deki işadamlarımızla internet ortamında temas ederek, iyi fiyatla ve bazen uzun süre devam edecek sözleşmelerle muhtelif ürünler satın alacaklarını iddia ettikleri, kimi zaman bu alım işlemlerinin uluslararası bir kuruluş veya banka tarafından finanse edileceğini belirttikleri, bu şekilde irtibat kurdukları işadamlarımızdan Türk firması adına gümrüğe, ticaret odasına kayıt yaptırmak, yurtdışı banka hesabı açtırmak gibi bahaneler altında genelde bin ila 3 bin dolar arasında değişen işlem parası talep ettikleri bildirildi.
Yazıda ayrıca, söz konusu dolandırıcılık faaliyetlerinin zaman zaman gerçek firma isimleri kullanılarak ya da doğrudan ülkedeki mevcut şirketler tarafından da yapılabildiği ifade edilmekte ve firmalarımızın şüphe uyandıracak bu gibi durumlarda Kotonu Büyükelçiliği'ne başvurmalarının önem arz ettiği aktarıldı. 
'DİPLOMATİK TEMSİLCİLİKLERE İLETİN'
Yine zaman zaman kendilerini Ganalı işadamları olarak tanıtarak ticaret ve işbirliği yapmak amacıyla Türkiye’de yerleşik firmalarıyka temasa geçenlerin olduğu ancak bu durumun her zaman gerçeği yansıtmayabileceği, bu kişilerin sahte kimlik ve adres bilgileriyle dolandırıcılık girişimlerinde bulunabildikleri bildirildi. Söz konusu dolandırıcılık girişimlerinin sahte sözleşmeler, değerinin üstünde kesilen faturalar karşılığı para transferi talepleri, pazar değerinin altında altın satışları, ihaleyi ya da satışı sonuçlandırmak için avans ödeme talepleri şeklinde gerçekleştiği iletildi. Yazıda devamla, Ganalı işadamları olarak kendilerini tanıtarak benzeri talepleri bulunan firmaların sundukları belgeleri Gana’nın Ankara’daki büyükelçiliğine ileterek alınmasının faydalı olacağı uyarısında bulunuluyor. Bu çerçevede, Türk firmalarının ileride doğabilecek benzer sahtecilik girişimlerinden uğrayabilecekleri zararın önlenebilmesi için firmalarımızın şüphe uyandıracak bu gibi durumları ilgili diplomatik temsilciliklere iletmeleri önem arz ediyor" dendi. 
ALTSO'DAN HAYAT KURTARACAK EĞİTİM
Öte yandan, yine ALTSO'dan yapılan duyuruda, oda tarafından gerçekleştirilecek olan 'İlk Yardım Eğitimi' için ön kayıtların başladığı belirtildi. ALTSO'dan eğitimle ilgili yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:
"Bilindiği gibi 6331 sayılı kanun gereği, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı ne kadar olursa olsun ilk yardımcı bulundurmak 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle zorunlu hale geldi. Bu yönetmeliğin amacı, fertlerin ve toplumun temel sağlık bilgisinin arttırılması, ilkyardım bilgi ve becerisinin topluma öğretilmesi, tüm kamu ve özel kurum ile kuruluşlarında personel sayılarına göre ilk yardımcı bulundurulmasıyla kazalara bağlı ölüm ve sakatlık riskinin azaltılması, bu doğrultuda ilkyardım eğitici eğitmeni, ilkyardım eğitmeni ve ilkyardımcı yetiştirilmesi ile bu eğitimleri düzenleyecek merkezlerin açılış, işleyiş ve denetimi ile ilgili usul ve esasları düzenlemek. Bu amaçla odamızın gerçekleştirdiği eğitim faaliyetleri kapsamında 16 saatlik 'İlk Yardım Eğitimleri' düzenlenecek ve eğitimler 2 gün sürecek. Eğitim ücreti 120 TL olup, bir sınıf için kontenjan 10 kişi ile sınırlı olacak. Başvurmak isteyenlerin bir adet kimlik fotokopisi, bir adet vesikalık fotoğrafla birlikte en geç 15 Nisan Cuma günü saat 17.00’ye kadar başvuru formunu doldurarak odamızın eğitim şube müdürlüğüne teslim etmeleri gerekiyor." 
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.