banner391
banner405

‘Çözüm kooperatifleşme’

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, kooperatifleşmenin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

‘Çözüm kooperatifleşme’

banner404
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Çandır, üreticinin tüm zorluklarla el birliği ve güç birliğiyle mücadele edebileceğini, organize yapılacak üretimin, tarımsal ticaret için de son derece önemli bir güç olacağını ve bunun yolunun da kooperatifler olduğunu ifade etti.  
'BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR'
Çandır, 'Kooperatifçilik Haftası' nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de tarımsal işletmelerin küçük ve çok parçalı olduğunu, sürdürülebilir tarımın ancak dayanışma ve güçleri birleştirmeyle mümkün olabileceğini kaydetti. Çandır, açıklamasında, "Üretici bütün zorluklarla ancak elbirliği ve güç birliğiyle mücadele edebilir. Organize yapılacak üretim tarımsal ticaret için de son derece önemli bir güç olacaktır. Bunun yolu da kooperatiflerdir" ifadelerine yer verirken, emeğin karşılığı ve ürünün gerçek değerinin ancak kooperatiflerle sağlanabileceğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.
'KOOPERATİFLE MALİYET DÜŞER'
Çandır, dünyada toplam karasal alanın sadece yüzde 10'unda tarım yapılabildiğini, zaten yetersiz olan bu alanların da giderek azaldığını, buna karşın halen 7,3 milyar olan dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyara ulaşmasının beklendiğini ve 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 23'lerde, gıda tüketiminin ise yüzde 60-70 oranında artacağının tahmin edildiğine dikkat çekti. Bunun karşılanması, üretimle desteklenmesi, açlığın sona erdirilmesi ve insanların gıdaya ulaşması gerektiğini ifade eden Çandır, kooperatiflerle israfın önlenebileceğini, maliyetin düşeceğini, üretimin artacağını ve verimliliğin sağlanacağını, ürünün pazarlamasının kolaylaşacağını vurguladı. Çandır, özellikle Türkiye'de kooperatifçiliği geliştirmenin çok daha önemli olduğunu, küçük ve çok parçalı işletme ve arazi yapısının ülkede çok daha vahim noktalara vardığını bildirdi.
'KOOPERATİFLEŞME TEŞVİK EDİLMELİ' 
Türkiye'de 12 bin civarında kooperatif bulunduğunu ancak etkin olmadığına dikkat çeken Çandır, "Kooperatifler mali güç açısından yetersiz. Pazarda pek de etkinliklerini göremiyoruz. Hollanda'da 50 civarında kooperatif 50 milyar euroya yakın tarımsal ürün pazarını yönlendiriyor ve kontrol ediyor. Her ne kadar son yıllarda azalsa da yine Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre 805 milyon insan açlık çekiyor. Uluslararası kuruluşların yöneticileri, gıda açığı ve krizini önlemede, kooperatifçiliğin çözüm olabileceğini belirtiyor. Kooperatifleşme teşvik edilmeli, mali yönden güçlendirilmeli ve desteklenmeli. Kooperatif mevzuatı karmaşıklıktan uzak, yasal boşluk olmayan şekilde yeniden düzenlenmeli. Devletin kooperatiflere müdahalesi en aza indirilmeli. İç denetim daha etkin hale getirilmeli. Tarımsal kooperatifler tek çatı altında örgütlenmeli."

banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.