banner391
banner405

"Bıçak kemiğe dayandı"

ALSMO Başkanı Ercan Çatal, artan iş yükü nedeniyle Muhasebeciler Haftası'nı buruk kutladıklarını söyledi


banner404
- Yasin ARAZ
ALANYA Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ALSMO) Başkanı Ercan Çatal, artan iş yükü nedeniyle Muhasebeciler Haftası’nı buruk kutladıklarını söyledi. Haklarının yeterince savunulmadığından dert yanan Çatal, 'Muhasebeciler Haftası' nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
'KAMUNUN MAAŞSIZ ÇALIŞAN MEMURLARIYIZ'
"Türkiye Muhasebeciler Odası Birliği (TÜRMOB) çatısı altında toplanan 93 bin meslek mensubu, 16 bin stajyer ve yaklaşık 150 bin büro çalışanı ile birlikte muhasebe camiası çalışanı 260 bine dayanmıştır. Aslında bu kişilere kamu kurumlarının maaşsız çalışan memurları demek daha doğru olacaktır. Bizlerin gösterdiği bunca özveriye rağmen bizlerin sorunları görmezden geliniyor. Mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin yetki ve sorumluluklarının, ülkemizde de uluslararası standartlara uygun olarak düzenlenmesi en büyük beklentimiz. Biz meslek mensupları olarak sürekli ertelenen ve büyüyen sorunlarımızın artık çözülmesini istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı, sabır taşı çatlamak üzere.
'BAĞIMSIZ DENETİM BİZİM GÖREVİMİZ'
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) düzenlemesi ile birlikte oluşturulan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu, TÜRMOB tarafından dünya uygulamaları açısından gerekli bir yapı olarak görülmüş, kabul edilmiş ve desteklenmiştir. Türkiye’de bağımsız denetim, TÜRMOB üyesi olan serbest muhasebeciler ve mali müşavirler ile yeminli mali müşavirlerin işidir. Bunun dışında bir oluşumu kabullenmek söz konusu değildir. Bundan sonraki süreçte de bağımsız denetçi olacak kişiler için 3568 sayılı yasaya göre yapılan staj ve sınav konularının kapsamı dikkate alınarak yetkilendirme yapılmalıdır. Ülkemiz ticari hayatını çağdaş bir yapıya kavuşturmak için hazırlanan TTK, başta denetim olmak üzere çıkış hedefinden uzaklaştırıldı. TTK’da yapılan değişiklikler düzenlemenin temel taşıyıcı kolonlarından bazılarını yok etti. Bağımsız denetimi hayatın her alanında yaşama geçirmek zorundayız. Yerel yönetimlerde, kamu idarelerinde, işletmelerde, tüm şirketlerde, siyasi partilerde, vakıflarda kısaca güvenlik ve yargı dışında hayatın her alanında en etkin bir şekilde denetim uygulanmalıdır. Denetimin olmadığı her yerde suiistimaller, yolsuzluk ve karanlık işler yaşanır. Yolsuzluğun, suiistimalin, karanlık işlerin panzehiri denetimdir. Maliye Bakanlığı’na sunduğumuz sorunlarımız ve çözüm önerileri raporumuzda belirtilen hususlar ivedilikle hayata geçirilmeli.
'BİZİM DE HAKLARIMIZ GENİŞLETİLSİN'
Meslek mensuplarımızın ücretlerini tahsil edebilmeleri için önerilerimiz doğrultusunda gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Bazı yıpratıcı iş kollarında olduğu gibi mali müşavirlik mesleğinde çalışanlara da erken emeklilik hakkı tanınmalı. Stajyerlerimiz için sosyal güvenlik primi ve vergi muafiyeti sağlanmalı. Düzeltme amaçlı verilen beyan ve bildirimlerde ceza uygulamasından vazgeçilmeli. Beyan ve bildirimler ay bazında tek beyan-bildirime tabi tutulmalı, bu beyan-bildirim üzerinde gerekli mahsuplaşma yapılarak gereksiz kırtasiyeden kaçınılmalı. Devlet memurları belirli bir kademeye geldikleri zaman yeşil pasaport alma hakkı elde etmektedir. Kamu kurumlarının yapması gereken işlerin büyük çoğunluğu meslek mensuplarımız tarafından yapılmakta olduğundan ve bir kısmının da bağımsız denetçi olmaları nedeniyle, bağımsız denetçilik belgesi bütün dünya ülkelerinde geçerli olduğundan ve bağımsız denetim yapmak için yurtdışına çıkılması gündeme geldiğinden meslek mensuplarımıza da yeşil pasaport verilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
açtloldm - 3 yıl önce
çatal bey,üniversite mezunu gençleri 500 tl maaşla çalıştırdığınız için bence genel olarak bir standardı yakalayamıyosunuz.