banner391
banner405

ALTSO iş kalitesi için belgelendirme yapacak

ALTSO iş piyasasının ihtiyaçlarına uygun örgün ve yaygın mesleki eğitim ve öğretim verilmesini sağlamak, hayat boyu öğrenmeyi desteklemek, eğitim ve istihdam arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) ile uyumu kolaylaştırmayı amaçlayan "İş'te Standart, İşte Kalite Projesi" ikinci yıl faaliyetleri devam ediyor.

ALTSO iş kalitesi için belgelendirme yapacak

banner404
 Erkan UYSAL
ALTSO bu projeyle personel belgelendirme konusunda Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmeyi ve 'Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Kuruluşu' olarak yetkilendirilmeyi, bölgede turizm sektöründe sertifikasyon için yetkilendirilmiş ilk merkez olmayı hedefliyor. 
ALTSO bu faaliyetler çerçevesinde ön büro görevlisi ve ön büro yöneticisi alanlarındaki ulusal yeterliliklerin uygulanabilirliğini ölçmek ve değerlendirmek için bir dizi pilot sınav gerçekleştiriyor. Alanya'nın çeşitli bölgelerindeki farklı ölçekli 5 otelde ön büro görevlisi ve ön büro yöneticisi alanlarında teorik ve pratik sınavların ilk aşaması olan teorik pilot sınavlar devam ediyor. Yapılmakta olan sınavlarla, hazırlanan yeterliliklerin sektörün ihtiyacına karşılık verip vermediği, aynı zamanda bu mesleklerde çalışanların görevlerini standartlara ne kadar uygun yerine getirdikleri gözlemlenecek. 
PERSONEL YETERLİLİKLERİNİ GÖSTERECEK
Bu arada "İş'te Standart İşte Kalite Projesi" ile ilgili Green Garden Apart Otel'de bir toplantı gerçekleştirildi. Buradaki toplantıya Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Hayriye Sadullahoğlu Argun ile çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda konuşan Argun, ALTSO Voc Test Merkezi ile ilgili çalışmalarının sonuçlar vermeye başladığını söyledi. Argun, "Testleri gerçekleştireceğiz. Bunun neticesini tartacağız. Testlerde nasıl bir yöntem izlememiz gerekiyor? Nasıl sonuca ulaşacağız? Başarıyı nasıl yakalayacağız? Bunun neticesini alabilmemiz için hangi hususlara dikkat edeceğiz? Yapmış olduğumuz çalışmaların bize vereceği neticeleri nasıl göreceğiz? Bunları değerlendirmek üzere toplandık. Bu bizim için bir gelişme. Şimdi artık elimizde somut bir şeyler var. Bunlarla turizm camiasının önüne ilerleyen yıllardaki 'İş'te Standart İşte Kalite' ilkesinden yola çıkarak standart belirlenmesi ve o standardın da istihdam üzerinde de yaygınlaştırılıp test sonucunda ellerine geçecek belgelerle kendilerini ve yeterliliklerini göstermelerini isteyeceğiz. Sınavların neticesinde de tüm Türkiye'ye yayılmış olan bir ağ üzerinden belgelendirmelerimizi yapacağız" dedi.

banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.