banner391
banner405

ALESO'dan belge uyarısı

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan (ALESO) yapılan açıklamada tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun 25 Mayıs tarihinde başlayacağı hatırlatıldı

ALESO'dan belge uyarısı

banner404
ALESO'dan yapılan açıklamada, "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfında Yer Alan Mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğuna İlişkin Tebliğ' 25 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Tebliğ ekinde yayınlanan mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirildi. Tebliğin yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra (25 Mayıs 2016) mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılmayacak. Kişilerin belgesiz çalıştırılması halinde işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından her bir çalışan için 500 Türk Lirası idari para cezası verilecek.
DESTEKTEN BİR KEZ YARARLANILACAK
5 Haziran 1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'na göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacak. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31 Aralık 2017 tarihine kadar belge masrafıyla sınav ücreti, 1 Ocak 2018 tarihinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ise belge masrafıyla sınav ücretinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Meslekler itibarıyla fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor. Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir kez yararlanabilecek. Tehlikeli ve çok tehlikerli mesleklerde işçi çalıştıran işverenlerin mağdur olmaması ve sınav ücreti desteğinden yararlanabilmeleri MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına müracaat etmelerini rica olunur" dendi. 

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekler şöyle:  
Ahşap kalıpçı
Alçı levha uygulayıcısı
Alçı sıva uygulayıcısı
Alüminyum kaynakçısı
Bacacı
Betonarme demircisi
Betoncu
Çelik kaynakçısı
Direnç kaynak ayarcısı
Doğal gaz altyapı yapım kontrol personeli
Doğal gaz çelik boru kaynakçısı
Doğal gaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli
Doğal gaz işletme bakım operatörü
Doğal gaz polietilen boru kaynakçısı
Duvarcı
Endüstriyel boru montajcısı
Hidrolik pnömatikçi
Isı Y alıtımcısı
Isıtma ve doğal gaz iç tesisat yapım personeli
İnşaat boyacısı
İskele kurulum elemanı
Kaynak operatörü
Makine bakımcı
Otomotiv elektromekanikçisi
Otomotiv mekanikçisi
Otomotiv montajcısı
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.