banner391
banner405

AHEP'ten yüksek lisans atağı

AHEP ilk olarak 'Mimarlık Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı'nı başlattı. İç mimarlık, peyzaj mimarlığı, inşaat, mühendislik gibi mimarlığa yakın alanlardan gelen öğrenciler direkt olarak programa başlayabilecek 

AHEP'ten yüksek lisans atağı

banner404
ALANYA Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 'Mimarlık Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı' başlatıldı. Konuyla ilgili üniversite binasında bir açıklama yapan AHEP Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yard. Doç. Dr. Semih Özkan, programa katılmak isteyenlere 'özel öğrenci' statüsü verileceğini söyledi. Yard. Doç. Dr. Özkan, "Bir üniversitenin her konuyla ilgili bir anlayışı, bakış açısı, vizyonu var. Bu lisans eğitimine, yüksek lisansa, yapmış olduğu projelere yansıyan bir durum. Dolayısıyla bizim yüksek lisans programlarımızda da aynı anlayış söz konusu. İnsanları çok katı kurallarlla şıkıştırmıyoruz. Açık bir vizyonla ve kendi yönelmek istedikleri alana yönelik olarak destekleyerek bir uzmanlaşmaya doğru gitmeyi de yüksek lisansta planlıyoruz. Genç bir üniversite olduğumuz için programlarımız sıra sıra açılıyor. Önce lisans programlarımızı açtık. Devamında daha yeni açılacak olan programlarımız var. Bir yandan da YÖK'ten tek tek izinlerimizi alarak lisans üstü programlarımızı açıyoruz. Biz daima bölge ihtiyaçlarını gözeterek gerek lisansta, gerek yüksek lisansta bölümlerimizi açıyoruz. Şimdi yüksek lisans programlarımızı da bu doğrultuda açıyoruz. Mimarlık yüksek lisans programımız bizim şu anda ilk programımız. Bu tezli bir yüksek lisans programı. Zaman içinde tezsizini de açmayı planlıyoruz" dedi.  

'BİZ SINIRLAMA KOYMADIK'
Mimarlık programında 2 alt alan belirledikleri belirten Özkan,
"Yüksek lisans programlarında başka üniversitelere bakarsanız zorunlu ve seçmeli dersler gibi bir ayrım olduğunu görürsünüz. Bizim araştırma yöntemleri gibi bir zorunlu ders dışında genel bir ders havuzumuz var. Öğrenci, danışmanıyla beraber yönelmek istediği alana yönelik olarak  seçmeli dersler havuzundan istediği dersleri alarak kendi eğitim paketini oluşturacak. Bu önemli bir özgürlük. Bütün programlarımızı başvurmak isteyen herkese açık tuttuk. Sadece mimarlık disiplininden, yan mezun alanlardan gelen mezunlara açık değil. Çünkü bir lisans üstü basamağı olarak yüksek lisans bir kişiye derinlemesine araştırma yapmayı, bunun metodolojisini, nasıl uzmanlaşılacağını öğreten bir alan. Kişiler lisans eğitiminde başka alanlardan gelebilir ama bu tip alanlara yönelmek isteyebilir. Biz böyle bir sınırlama koymadık. Yüksek lisansta daha çok uzmanlaşma kavramı, tasarım problemleriyle, kültürel mirasla ilgili hangi alanlara yönelineceği, bir bilimsel araştırma yapmanın metodolojisiyle ilgili alanlara yönelinecek bir yapı dizayn ettik. Daha çok konunun tasarım yönüne yönelmek isteyen öğrenciler tasarımla ilgili dersler alabilir" şeklinde konuştu. 

'ZENGİN BİR PROGRAM HAZIRLADIK'
Bölge ihtiyaçları açısından çok önemli olduğunu düşündükleri kültürel miras yönetimi alt alanını da mimarlık programının içine koyduklarını vurgulayan Özkan,
"Türkiye ve özelde de Alanya tarihi eserlerin, kültürel mirsın çok yoğun bulunduğu bir bölge. Bölgede birçok arkeoloji, sanat tarihi, mimari gibi alanlardan gelen uzmanlar var ama kültürel mirasın yönetimi ve yönetimsel tarafı var. UNESCO Dünya Kültür Mirası gibi alanlara başvurmak istediğinizde alan yönetim planları hazırlamak gerekiyor. Biz bu alanda da dersler ve zenginleştirilmiş bir kültürel miras programı hazırladık" diye konuştu. 

UZAKTAN GELEN ÖĞRENCİ DE DÜŞÜNÜLDÜ
Mimarlığa yakın alanlardan iç mimarlık, inşaat, mühendislik, peyzaj mimarlığı gibi yakın alanlardan gelen öğrencilerin direkt olarak programa başlayabileceklerine dikkat çeken Özkan, "Daha uzak alanlardan gelenler için bir bilimsel hazırlık programımız var. Şu anda bu programımız tezli bir program. Kişiye uzmanlaşmayı sağlayan yüksek lisans programı hem uzmanlaşma nosyonu verir, hem de bilimsel araştırmayı öğretir" dedi. 

DOKTORA YAPAMAYANIN ENGELİ KALKTI
Ocak 2013'te çıkan bir kanunla tezsiz yüksek lisans programına başvuran ya da tamamlayan kişilerin doktoraya devam edemediğini anlatan Özkan, "Eğer bunların içinde akademik çalışmak, doktora yapmak isteyen kişiler varsa bu programdan mezun olduklarında kanunen doktora programlarına başvurma hakkına da sahip oluyor. Çünkü program tezli. İlk etapta bizim lisans eğitimimiz yüzde 100 İngilizce olacak. Yüksek lisans programlarını Türkçe olarak başlattık ama devamında aynı yüksek lisans programlarının İngilizce versiyonlarını açmak şeklinde bir vizyonumuz da var" şeklinde konuştu. 

AKADEMİK DÜNYA SEKTÖRLE BİRLİKTE
'Özel öğrencilik statümüz de var' diyen Özkan, "Programlara başvurabilmek için Yüksek Öğretim Kanunu'na göre, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı'ndan (ALES) en az 55 almak gerekiyor. Henüz ALES'e girip gerekli puanı almış olmayan öğrenci adayları özel öğrencilik statüsünde programa başvurabiliyor. Bu öğrenciler danışmanlarının danışmanlığında gerekli birkaç ders de alabiliyor. Aradaki süreçte ALES'e girebiliyor. Sınav sonucunu getirdiklerinde özel öğrenci statüsünde almış ve başarılı oldukları dersler de geçerli sayılıyor. Aynı zamanda mezuniyet durumuna gelmiş ve tek bir ders için aynı tarihlerde sınav bekleyen öğrencileri üniversitelerinden getireceği mezuniyet durumunda olduklarını gösteren bir kağıtla sınava alabiliyoruz. Bizim sınavımıza girdikten sonra mezun olup diplomasını ya da geçici mezuniyet belgesini getirenin tekrar kaydını yaparak programa bu şekilde devam ediyoruz. Hem üniversitemizden akademisyenler, hem de sektörden kendi alanında çok deneyimli olan ve yine belli bir lisans üstü eğitim derecesine sahip çeşitli uzmanları da programın içerisine hoca olarak belirli bir oranda aldık. Onlara da dersler verdik. Çünkü sektör bilgisi çok önemli. Hem sektörden gelenlerle, hem de akademisyenlerle birlikte bir çalışma yürütülecek. 19-22 Eylül tarihleri arasında başvurularımız başlıyor. Arkasından bir mülakat sınavı yapacağız. Mülalat sınavının ardından asil ve yedek listede kazananları ilan edeceğiz. Onların kayıt tarihlerinde yine özel öğrenci statüsünde olanları da ilan edeceğiz. Belirttiğimiz tarihlere göre onların kayıtlarını yaptırıp 3 Ekim itibariyle eğitim programımıza başlayacağız" diye konuştu.    

'ÖDEME PROGRAMI BULUNUYOR'
Programın yıllık değil, bütün öğretim programının tamamını kapsadığını aktaran Özkan, "21 bin 500 TL ve tezli program olduğu için diğer üniversitelerde uygulandığı gibi 2 bin 500 TL tez ücretimiz bulunuyor. Bunun yüzde 8 KDV'si var. Bunun belli bir ödeme programıyla ödenebilmesi söz konusu. Lisans eğitimlerinde genellikle üniversitelerin  belirtiği fiyatlar yıllık fiyatlar. Bu bir yıllık fiyat değil, bütün master programının fiyatı" dedi. 

'6 YARI YIL UZATMA HAKKI VAR'
Programın süresi hakında da bilgiler veren Özkan, "Normal programda süre 2 yıl ancak 6 yarı yıla kadar öğrencilerin uzatabilme hakkı var. Mimarlık ya da yakın alanlardan gelen öğrencilerin dışında bilimsel hazırlık süresi bu süreye dahil değil. 3 yıllık sürecin sonunda programını tamamlayan öğrencinin programla ilişiği kesiliyor" şeklinde konuştu.  

BİR AKŞAM PROGRAMI HAZIRLANDI
Programa katılacak öğrencileri zaman sorununu da düşündüklerini söyleyen Özkan, "Ağırlıklı olarak genç mezunların ötesinde sektörde şu anda profesyonel olarak çalışanlardan da çok yoğun talepleri var. Onların da ihtiyaçlarına cevap verebilmek için master programını bir akşam programı yaptık. Çalışan kişiler akşamları işten çıktıktan sonra gelip bu eğitim programına devam edebilir durumda olacak" şeklinde konuştu.     
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.