banner391
banner405

"Küresel dünyada herkes dünyayı etkileyebilir"

Bera Otel’de başlayan 11. Ufuk Turu Toplantıları’nın ilk oturumu Prof. Dr. Yasın Aktay’ın 'Yeni Medya ve Kitlesel Hareketler' programı ile başladı


banner404
OTURUM Başkanlığını Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay'ın üstlendiği oturumda, Prof. Dr. Mehmet Akif Kireşçi, Prof. Dr. Bekir Parlak, Prof. Dr. İbrahim Erol Kozak konuştu. Küreselleşmenin artık sosyolojik bir hadise olduğunu söyleyen Aktay, Ufuk Turu toplantılarının önemine vurgu yaptı. Aktay, “Bu toplantılarının çıkış noktasının Konya olması da ayrıca sevindiricidir, Allah’a hamd ediyoruz. Küreselleşme kavramı artık değişti. Küreselleşme sosyolojik bir hadisedir. Bu yüzden dünyada olup bitenlere lakayt kalamazsınız. Küresel dünyada herkes sonucu etkileyebilecek imkâna ve alana sahiptir. Farkındaysanız dünyayı birileri yönetiyor, yönetmeye çalışıyor ama dünya onların istediği gibi gitmiyor” dedi.
‘YENİ BİR DÜZENE İHTİYAÇ VAR’
“Bu dünya değişmezse bu dünyada ne işimiz var” diyen Aktay, “Allah bu dünyayı değiştirebilecek yetiyi bize vermiştir. Bu toplantıların yenidünya düzeninde çok büyük önemi var. Ortada bir peynir var da eğer kedi yoksa işkillenmek lazım. Kedi yoktu ama bir anda ortaya çıktı. Kapitalizm bizim için çalışmıyor. Bizim kendi aramızda birbirimize tutunmak, güçlü olmak ve dünyaya güçlü mesajlar vermemiz gerekir diye düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
‘STK’LARA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR’
'Küresel Yönetişim Ve Sorunları'  hakkında konuşan Prof Dr. Bekir Parlak ise bir hikâye ile sözlerine başladı. Parlak, “Bütün dünyayı göz önüne aldığınız zaman görebiliyoruz ki, bütün çalışmalar bizim üzerimizedir. Yönetişim bu bakımdan önemli ve STK'lara burada çok büyük işler düşmektedir. Yönetişimin en önemli katmanı katılımcılıktır. Küreselleşme dünyanın üzerindeki çatının kalkmasıdır. Devletsizleştirme çalışması yapıyorlar halbuki biz de devleti sizleştirme çalışması yapmalıyız" dedi.
YENİ GÜÇ DENGELERİ KONUŞULDU
'Ortak insani ahlaki değerler krizi' başlığını ise Prof Dr. İbrahim Erol Kozak anlattı. Kozak, “Geleneksel toplumlarda birey kavramı gelişmemiştir. Geleneksel ahlakın önemli bir kusuru da geleneklerin merkezindedir. Sorgulama eleştirinin kapıları açık değildir. Bireyi farklı alanlarda kategorize edersek yönetişim anlayışını oluşturacak bireyleri yetiştirmenin kolay olmadığını göreceğiz. Yönetişim paradigmasına akil bireyler yetiştirmek lazım” diye konuştu. Oturumun bir başka başlığı ise 'Dünyadaki güç dengelerinde kaymalar ve yeni dengeler' konusu idi. Doç. Dr. Mehmet Akif Kireşçi bu konuda katılımcılara önemli bilgiler verdi.
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.