banner391
banner405

Borcu olanlar dikkat!

MTV, askerlik, seçim, nüfus ve trafikle ilgili para cezası olan vatandaşların borçları yapılandırılacak. Üstelik ödemede faiz indirimi de sağlanacak

Borcu olanlar dikkat!

banner404
MALİYE Bakanı Naci Ağbal, alacakların yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında 6,3 milyon kişinin borcunun yapılandırabileceğini söyledi. Bakan Ağbal, vergi dairelerine 50 TL'nin altında borcu olanların borçlarının tamamen silineceğini ifade etti. Ağbal, yeniden yapılandırmaya ilişkin kanun kapsamında 2011 ve önceki dönemlere ilişkin 50 TL'nin altındaki borçların silineceğini belirterek, "Her ne şekilde vergi dairesine bir borcunuz varsa ve bu borcun tutarı 50 TL'nin altındaysa, Maliye olarak bu borcu siliyoruz. Dolayısıyla vatandaş bu borcu ödemekten kurtulacak. Bu kapsamda yaklaşık 29 milyon dosya var. Bütün bu dosyaları da işlemden kaldırıyoruz" dedi.
'KOLAY ÖDEME İMKANI GETİRİLDİ'
Ağbal, 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun' hakkında bakanlıkta basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin içinde bulunduğu ortamda esnafa, işletmecilere, sanayicilere, gerek vergi dairelerine gerek Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) olan borçlarını yeniden yapılandırmak suretiyle önemli kolaylıklar getirdiklerini dile getiren Ağbal, yeniden yapılandırmayla vatandaşlara, kamuya olan borçlarını daha az tutarda ve kolay bir şekilde ödeme imkanı getirildiğini söyledi.
UNUTULAN VERGİYE DE AF GELİYOR
Ayrıca vergi daireleriyle olan davaları sonlandıracak imkanlar da getirildiğine işaret eden Ağbal, "Geçmiş yıl beyanlarını artırmak suretiyle geriye dönük olarak vatandaşımızın belirsizliklerini ortadan kaldırıyoruz. Yani vatandaş matrah artırımı yapacak ve böylelikle geçmişe dönük herhangi bir belirsizlik kalmayacak. Daha önce beyan ettiği, unuttuğu vergileriyle ilgili olarak da kanun çerçevesinde pişmanlık hükümlerinden yararlanması imkanı getiriyoruz. İşletme kayıtlarını düzeltecek şekilde de mükelleflerimize imkan sağlıyoruz" diye konuştu.
'ÜLKEYE ÖNEMLİ KAYNAK GELECEK'
Yasayla özellikle vatandaşların yurtdışındaki varlıklarını Türkiye'ye getirmelerinin önünün açtıklarını, yurtiçinde sahip oldukları varlıkları da işletmelerine kaydetmelerine olanak sağladıklarını anlatan Ağbal, "Varlık Barışı düzenlemesi önümüzdeki dönemde Türkiye'ye önemli miktarda kaynak getirilmesine sebep olabilecek bir düzenleme" dedi. Yeniden yapılandırma kapsamında Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, SGK, il özel idareleri ve belediyeler başta olmak üzere kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının alacaklarını yapılandırdıklarını dile getiren Ağbal, vatandaşların Gıda, Tarım ve Hayvancılığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'ne olan borçlarını da yapılandırdıklarını kaydetti. Ağbal, ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türkiye Barolar Birliği'nin aidatlarını da kanun çerçevesinde yapılandırmalarına imkan sağladıklarını açıkladı.
'VERGİ CEZALARINI KALDIRIYORUZ'
Yeniden yapılandırmaya ilişkin kanunun en geniş kapsamlı düzenlemesinin vergi alacaklarıyla ilgili olduğuna dikkati çeken Ağbal, şöyle devam etti: "Vatandaşın vergi dairelerine çok farklı vergi borçları var. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, ÖTV borcu gibi. Belki de en fazla Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu var. Dolayısıyla hangi vergi türü olursa olsun, bu yeniden yapılandırma kanunu kapsamında taksitle ve daha az tutarda ödeme imkanı getirildi. Bu kanun kapsamından eğer vatandaş yararlanırsa, yine bu vergi dairesine geçmişten gelen bir vergi cezası borcu varsa, yani bir vergi aslına bağlı olan vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz. Gecikme faizi ve gecikme zamlarının da tahsilinden vazgeçiyoruz. Bu da son derece önemli. Bunun yerine Yurt İçi ÜFE oranı üzerinden çok daha düşük oranlarda ilave bir tutar alacağız."
'FAİZLERDE İNDİRİME GİDİYORUZ'
Vergi dairelerine borcu olan yaklaşık 6,3 milyon vatandaşın kanun hükmünden yararlanacağına işaret eden Ağbal, "6,3 milyon borçlu içerisinde 3,9 milyon vatandaşın borcu MTV'den geliyor. Kendilerine çağrıda bulunuyorum. Bunların büyük bir çoğunluğu zaten 1.000 TL'nin altındaki MTV borçları. Dolayısıyla bu kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle geçmişten gelen MTV borçlarını ödesinler. Büyük bir kolaylık çünkü, varsa cezasını almayacağız, hem de faizlerde büyük oranda indirime gidiyoruz" diye konuştu. Ağbal, kanun kapsamında trafik para cezası borcu bulunan 4,2 milyon vatandaş olduğunu söyledi.
ÖĞRENCİLERE DE MÜJDE VERDİ
Söz konusu para cezalarının yanı sıra askerlik, seçim, nüfus para cezaları gibi cezalar da olduğunu bildiren Ağbal, Karayolları Taşıma Kanunu'na göre kesilen para cezaları için de kanun kapsamında ödeme imkanı oluştuğunu söyledi. Yüksek öğretim öğrencilerini ilgilendiren önemli düzenleme yaptıklarını da anlatan Ağbal, "Yurt-Kur üzerinden öğrenim kredisi alıp da bu öğrenim kredisini ödemeyip, vergi dairelerinin takip ettiği 580 bin öğrencimiz var. Bu 580 bin öğrencimizin yaklaşık 1,4 milyar TL öğrenim kredisi borcu bulunuyor. Dolayısıyla bu öğrencilerimize de seslenmek istiyorum. Bu borçlarını da çok daha düşük tutarlarda ödeme imkanı geliyor" diye konuştu.
'BELEDİYE BORÇLARI YAPILANDIRILACAK'
Ağbal, ecrimisil borçlarına da değinerek, bu kapsamda vergi dairelerinin takip ettiği 158 bin kişinin olduğunu bildirdi. Bu kişilerin vergi dairelerine 600 milyon TL tutarında ecrimisil borcu bulunduğunu kaydeden Ağbal, müracaat eden vatandaşların önemli kolaylıklar kazanacağını vurguladı. Ağbal, vatandaşın belediyelere borçlarının da yeniden yapılandırılacağına işaret ederek, bu kapsamda emlak, çevre temizlik, su, atık su, katı atık ücretleri bulunduğunu belirtti.
1,2 MİLYAR TL'DEN VAZGEÇİLİYOR
Ağbal, düzenlemeyle Maliye Bakanlığı'nın tahsil masraflarından, vatandaşın da bu küçük tutarlı 2011'den önceki döneme ait borçlarından kurtulacağına dikkati çekti. Ağbal, düzenlemenin 2011 ve önceki dönemleri kapsadığının altını çizerek, bu kapsamda 1,2 milyar TL'lik kamu alacağından vazgeçtiklerini söyledi.

 
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.