banner391
banner405

ALSİAD ekonomiyi değerlendirdi

Haftalık Ekonomi Değerlendirme Notu’nu yayınlayan ALSİAD, cari ve gelir dengesine ‘Turizm’ kaleminden büyük katkı sağlandığına dikkat çekti

ALSİAD ekonomiyi değerlendirdi

banner404
ALANYA Sanayici ve İşadamları Derneği “Haftalık Ekonomi Değerlendirme Notu’nu yayınladı. Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin verilerin yer aldığı not aynen şöyle: "Tüketici Güven Endeksi Şubat ayında 66,6 değerine geriledi. Şubat ayında tüketicinin genel ekonomik durum, maddi durum ve tüketim yapma beklentilerinde düşüş gözleniyor. Bu gerileme, Şubat ayında tüketim harcamalarının azalabileceğine işaret ediyor. 
İşsizlik oranı Kasım ayında kısmen gerileyerek yüzde 10,4 oldu. İşsizlik oranı son 7 aydır iki haneli rakam olarak açıklanıyor; Nisan 2015’ten bu yana işsizlik yüzde 10’un altına düşmedi. Sektörlerde yeni yaratılan istihdama bakıldığında sanayi hariç (tarım, inşaat ve hizmetler) tüm sektörlerde bir önceki aya göre artış yaşandı. Cari açık Aralık ayında ithalattaki artışın da etkisiyle 5,1 milyar dolar oldu. 2015 yılı toplam cari açığı ise petrol fiyatlarındaki gerilemenin de etkisiyle geçen yıla göre 13,3 milyar dolar azalarak 32,2 milyar dolara geriledi. Cari dengede gelir dengesine ‘Turizm’ kaleminden büyük katkı geldiği dikkate alındığında, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ‘Turizm Eylem Planı’ 2016 yılında cari denge için önem taşıyor. Ocak ayında bütçe 4,2 milyar lira fazla verdi. Ocak ayında personel giderleri bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 30 oranında arttı. KDV ve ÖTV gelirlerindeki artışın güçlü bir şekilde devam ettiği ve bu durumun son dönemde yüzde 4 seviyesine yükselen büyüme beklentilerini desteklediği görülmekte. 
Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre İhracat ve İthalat Birim Değer Endeksleri gerilemeye devam etti. İhracat ve İthalat Miktar Endeksleri ise kısmen azaldı. Birim değer endeksleri liranın dolara karşı değer kaybetmesi nedeniyle gerilerken, miktar endeksleri ihracat ve ithalatın miktar olarak geçen yıl ile yaklaşık aynı seviyelerde olduğuna işaret ediyor. Merkez Bankası’nın yayınladığı Şubat ayı Beklenti Anketi’ne göre, enflasyon beklentisi yüzde 8,19’dan yüzde 8,48’e yükselirken, büyüme beklentisi de yüzde 3,4’ten yüzde 3,6’ya çıktı. Cari açık beklentisinin ise Şubat ayında 33,8 milyar dolara gerilediği görülüyor. Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli borç 2015 yılında bir önceki yıla göre 26,7 milyar dolar artarak 195,9 milyar dolar olurken kısa vadeli borç ise 23,5 milyar dolar azalarak 20,8 milyar dolara geriledi. Özel sektörün yurtdışına olan borcunun kısa vadeli yapısından uzun vadeliye kaydığı görülüyor. Borçluya göre dağılıma bakıldığında bankaların kısa vadeli borçlarının geçen yıla göre 23 milyar dolar azalarak 16 milyar dolar olduğu, uzun vadeli borçlarının ise 20 milyar dolar artarak 85,9 milyar dolara yükseldiği görülüyor.
DÜNYA EKONOMİSİ 
FED’in Ocak ayı toplantısı tutanağında, Banka’nın petrol fiyatlarındaki değişim, küresel ekonomik gelişmeler ve Çin ekonomisine ilişkin verileri yakından takip ettiği görüldü. Ekonomistler, Mart ayında yapılacak FED toplantısında büyük ihtimalle faizlerin sabit tutulacağı görüşünde. 
Euro Bölgesi’nde imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi PMI Şubat ayında son 13 ayın en düşük değerine gerileyerek 52,7 oldu. Endeksin 50’nin üstünde gerçekleşmesi her ne kadar olumlu bir işaret olsa da, gerileme bölgenin halen zayıf küresel ve iç verilerden etkilendiği şeklinde yorumlandı. Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği’nin gündem maddesi İngiltere’nin AB’den çıkıp çıkmayacağı konusuydu (Brexit). İngiltere ve AB yetkilileri arasında yapılan toplantı sonrasında İngiltere’nin AB’de kalması için uzlaşmaya varıldığı açıklandı. Öte yandan İngiltere’nin AB üyesi olarak kalıp kalmayacağı, ülkede 23 Haziran’da düzenlenecek referandum ile belirlenecek. OECD, küresel ekonominin tekrar hız kazanması için ekonomi liderlerine acil çağrıda bulundu. OECD geçen hafta 2016 yılı için beklentilerini kıstı. 2016 yılı küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3,3’ten yüzde 3’e indiren OECD, son beş yıldır küresel ekonominin giderek yavaşladığını ve bu nedenle acilen politika önlemlerinin alınması gerektiğini vurguladı. Japonya’da Ocak ayında ithalatın gerilemesi nedeniyle, dış ticaret son dört yılın en yüksek fazlasını verdi. Abenomics olarak adlandırılan Başbakan Shinzo Abe’nin getirdiği ekonomik reformların en önemli parçalarından biri de ihracat. 
Katar, Rusya, Suudi Arabistan ve Venezüella’nın bir araya geldiği petrol ihracatçısı ülkeler toplantısında, diğer petrol üreticisi ülkelerin de kabul etmesi durumunda üretimin Ocak ay ı seviyesinde dondurulacağı açıklandı. İran Petrol Bakanı ise kararı hoşnutlukla karşıladıklarını söylerken İran’ın petrol üretimi için bir sınır belirledikleri hakkında bir açıklama gelmedi."
banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.