Boyun tutulmaları her yaş gurubunda önemli bir sorun oluşturur. Yaşam kalitesi önemli derecede etkilenmektedir. Eğer tutulan boyun açılmazsa ileri seviyelerde boyun fıtığı ve kireçlenmelere de sebep olur. Boyun tutulması halinde kişi başını ancak bir tarafa döndürebilmekte ve normal olarak bir taraftan ötekine çevirememektedir. Genellikle boynu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuma, yüksek yastık da boyun tutulması yapabilir. Bu hastalığın çalışan insanlarda görülme ihtimali daha fazladır. Alanya’da çok yaygın olan klimalar da boyun tutulmasına yol açabilir.  Klimanın sebep olabileceği rahatsızlıkları önlemek için, bulunduğunuz ortamın havasını birden değil yavaş yavaş soğutun. Boyun tutulmalarının tedavisini açıklamadan önce boyun anatomisi ve boyun mekaniği ile ilgili bilgilendirme yapmak isterim.
Boyun Anatomisi
Boyun, baş ile vücut arasındaki bağlantıyı sağlar. Başımızı destekler ve dengeli pozisyonda tutar. Başın birçok yöne rahat hareket etmesini sağlar. 7 adet boyun omurundan oluşur. Bu omurlardan en üst ikisi farklılaşarak kafatası kemiğine tutunmasını sağlar. Boyun omurları arasında diskler bulunur. Diskler aslında omurların birbirine sürtünmesini engelleyen jöle kıvamında yastıkçıklardır. Disklerin görevi üzerine düşen yük miktarını dengeli olarak alt
seviyelere iletmektir. Boyun omurları, diskler ve güçlü bağlar ile birbirine tutunurlar. Bu sistem kaslar ile esneklik kazanır ve kuvvetlenir. Boyun omurgası içerisinden omurilik ve sinirler geçer. Omurilik 2 cm kalınlığında beyinden aldığı emirleri tüm vücuda ileten son derece önemli bir yapıdır. Boyunda omurilikten çıkan sinirler el ve kolumuzun hareketini, hissini ve kuvvetini sağlarlar. Sağlıklı boyun dengeli boyundur. Bu dengeyi sağlamak için boyun omurgası doğal bir eğime sahiptir. Bu eğimin korunması rahat ve ağrısız boyun için çok önemlidir. Bu eğim bozulursa boyun omurgasında hasar ve bozulma başlar. Bu da boyun ve kol ağrısını arttırır.
Boyun tutulmasının belirtileri nelerdir?
 Dokunduğumuz bölgede ağrılı hassas bir kas vardır. Dokunmakla hasta rahatsız olur, başını rahat çeviremez. Zaten bu tutulmalar genelde tek taraflı tutulur. Böyle bir insan rahat araba kullanamaz, evde rahat yemek yapamaz, toplantı yapamaz çok rahatsız olur. Özellikle tutulmanın altında yatan bir fıtık değilse onu tedavi etmek daha kolay olur.
Boyun Tutulmasının Tedavisi:
Zor yaşam koşulları günlük yaşamda bizlere stresi arttırır hale gelmiştir. Yoğun stres altında yaşayanlar bunun bedelini hem bazı organlarında ortaya çıkan hasarlarla hem de boyunda çıkan ağrılar ve tutulmalarla ödemektedir. En başta hayatımızda strese sebep olan faktörleri azaltmamız veya yok etmemiz gerekmektedir. Boyun ağrımız olsa da olmasa da ortopedik bir yastığımız muhakkak olmalıdır. Ortopedik yastık sayesinde boynunuz daha güvende olacaktır.
 Boyun ağrılarında ilaç kadar etkili olan bir diğer yöntem de fizik tedavidir. Fizik tedavi uygulamalarının amacı ağrıyı gidermek, kasılmış adaleleri gevşetmek, kısıtlanmış boyun hareketlerinin yeniden  yapılabilmesini sağlamaktır. Bozulmuş bir diskin veya boyun omurları arasındaki eklemlerin beslenmesini sağlamak amacıyla sorunlu bölgeye  yüzeyel veya derinlere kadar inebilen ısı tatbik edilir. Evde de sıcak su torbası yani termoforlar kullanılarak yapılabilir. Fizik tedavi uygulamalarında kullanılan TENS isimli cihazlarla ağrı kontrolü de sağlanabilmektedir. Bir yöntem var ki Türkiye’de son birkaç yıldır kullanılmaya başlayan ve her uzmanın pratikte uygulamasını bilmediği, özel kurslarla öğrenilen manuel tedavidir.
Manuel tedavi nedir?
Manipulatif tedavi denen elle tedavi, Avrupa, Kanada, A.B.D ve Uzakdoğu ülkeleri gibi birçok ülkede uzun zamandır kullanılmakta ve bir çok klinikte öğretilmektedir. Bu tedavi sırasında germe, bastırma, döndürme gibi değişik elle tedavi teknikleri problemli bölgeye uygulanabilmektedir. Genellikle tedavi başarılı sonuçlarını 5-10 seansta gösterir. Ancak daha ağır vakalarda süre uzayabilir. Tedavi sırasında herhangi bir ilaç kullanımına da ihtiyaç yoktur. Başta boyun tutulmaları olmak üzere bel fıtığı veya diğer bölge problemlerinde de uygulanabilir. Yan etkilerinin diğer fizik tedavi uygulamalarına oranla minimal olması da uygulamada büyük kolaylık ve öncelik sağlar. Boyun omurlarının en üstte olması traksiyon dediğimiz boyun çekme uygulamasını da uygun hale getirir.
Bu yöntemlerin isimleri nelerdir?
Dünyada birçok farklı teknik vardır. Bu teknikler bölgesel olarak da ülkeden ülkeye değişmekle beraber fizyoterapistler tarafından en çok kullanılan mobilizasyon/manipülasyon ve yumuşak doku teknikleri aşağıdakileridir.
***Osteopatik Tedaviler
***Mulligan konsepti
***Mckenzie Konsepti
***Cyriax
***Myofasial Terapi Ve Tetik Nokta Teknikleri
***Kraniosakral terapi
 ***Sinir Mobilizasyonu
Avrupa’da çok sık kullanılan bu yöntemler Alanya’ya gelen turistler tarafından da özellikle ve ismen talep edilmektedirler. Bu sistem yurt dışında o kadar yaygındır ki işyerinin öğle arasında 15-20 dakikalık manuel terapi seanslarına giden çok sayıda çalışan kesim vardır. Dolayısıyla tatile gelen turistler de boyun tutulması gibi akut durumlarda bizlerle irtibata geçebiliyorlar. Erken teşhis en kısa sürede en uygun tedaviye karar verilmesini sağlar. Doğru bir zamanlama ile yapılan manuel müdahaleden hastanın faydalanma oranı daha yüksek olur.
Şayet size manuel tedavi uygulayacak kişi bunun eğitimini yurtdışındaki uzman kişiler tarafından almamışsa fıtıktan felce kadar giden hatalı uygulamalara maruz kalabilirsiniz. Gerekli eğitimi aldığını iddia eden uzmanlara da muhakkak almış oldukları sertifika veya diplomalarını sormanızı tavsiye ederim.
Öneriler:
-Asla ağır cisimleri kaldırmayın, çekmeyin ve itmeyin.
-Taşıyacağınız yükleri eşit olarak her iki elinize bölün.
-Başınızla yük taşımayın. Baş seviyesinin yukarısına doğru yük kaldırmayın.
-Boynunuzu sürekli öne eğik veya aynı pozisyonda sabit tutmayın.
-Özellikle bilgisayar ve tezgah başında 30 dakikada bir pozisyon değiştirin.
-Telefonu konuşurken boyun-omuz arasına sıkıştırmayın.
-Otururken sırtı düz tutun ve yaslanın.
-Gerekirse boyun kıvrımınıza uyan boyun yastığı ile boynunuzu takviye edin.
-Yatak dışında boynunuz düşercesine uyuya kalmayın.
-Aşırı yüksek yastık kullanmayın. Ortopedik boyun yastığı tercih edin.
-Çalışma şartlarınızı ve koşullarınızı iyi düzenleyin.
-Boyun kaslarınızı güçlendirici egzersiz yapın.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
- Bir yürüyüşün egzersiz sayılabilmesi için dakikada 100 adım atmalısınız
- Çene kemiğiniz vücuttaki en sert kemiktir
- Sağlıklı bir insanın tırnağının tam olarak gelişmesi 4-6 ay sürüyor.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Salim batuhan 2 ay önce

15 yasindayim boynum bu sabah tutuldu. En ufak bir kafa hareketinde birkac saniyelik de olsa cok siddetli bir agri oluyor. Kas gevsetici merhem etkisiyle ne kadar surede kurtulabilirim??

Misafir Avatar
eda 5 ay önce

Benim her iki ayda bir tutulur ve cok şiddetli bir ttutulma olur yatamam kalkamam donemem ağlarım boyuna ağrısından su torbası ve vicks ile 2 günde geçiyor 1 hafta da tam iyi oluyor

Misafir Avatar
prof.dr kadir kotil 5 ay önce

sizlere önerim bir hastaneye gidin kalçanızdan iğne vururlar tamamen ağrınız kalmaz boynunuz dönmüyorsada havluyu ütüleyip boynunuza sarın iyi gelecektir.

Misafir Avatar
büşra 5 ay önce

boynum çok fena tutuldu şağa döndürebiliyorum ama sola olmuyo çok ağrıyo bi türlü geçmiyo yardım edin lütfen :((

Misafir Avatar
oğuz 8 ay önce

Boynum yastığımdan dolayı tutuldu geçmiyor!!!!Sıcak suy ike yıkanınca iyi geliyor 15-20 dakka ama sonra yine ağrı giriyor lütfen yardım edin bügun ojula gidicem ve bir dürü sınavlarım var :((

Misafir Avatar
ysn dn ZF l 8 ay önce

Boynum çok kötü tutuldu dönmüyo

Misafir Avatar
ebru 8 ay önce

karda yere düştüm boynumu hareket ettiremiyorum yardımcı olun

Misafir Avatar
murat cansev 9 ay önce

arkadaslar boynum tutuldu kotu ari var ne yapmaliyim lutven yardimci olun

Misafir Avatar
diloo12 9 ay önce

boynum tutuldu sıcak su torbası koydum krem sürdüm geçmiuor ne yapmalıym yardım edin??

Misafir Avatar
nuray 10 ay önce

Oğlumun boynu tutuldu.kımıldayamıyor, çok ağrısı var. Sıcak su koyduk, ilaç verdim. Geçmedi .ne yapayım

Misafir Avatar
gül ders 11 ay önce

Boynum cok kötü sabahtan beri ne yapman lazm ayakta duramıyorum uzanamiyorum yemek yiyemiuorum ne yapmam lazm lütfen

Misafir Avatar
cahit demir 11 ay önce

Boynum cok kötü tutuldu ne yapmalıyım

Misafir Avatar
arzu 11 ay önce

ani ve aşırı bir sinirlilikte boyun tutulur mu

Misafir Avatar
Songül Gençtürk 13 ay önce

muskoril ile dolgit merhemi karıştırıp tutulan yeri ovun çok iyi geliyor

Misafir Avatar
Erkan Demiral @çisem 13 ay önce

merhabalar, önceki yorumları geç gördüm. çisem hanım alanya'da iseniz yardımcı olmaya çalışayım... geçmiş olsun...

Misafir Avatar
çisem 13 ay önce

3 yaşında kardeşim var sabahtan beri ağlıyor boynum tutuldu diye napmalıyız

Misafir Avatar
ayten ayten 1 yıl önce

Arkadas kimse yokmu boynumu hareket ettiremiyorum bunun caresi ne.otobusun klimasi beni mahvetti.sanki bicak saplaniyor boynuma sicak banyo azcık iyi geliyo ama yine basliyor.yardim edin

Misafir Avatar
ayten ayten 1 yıl önce

Bende perisanim otobus yolculugu sonrasi boynum fena tutuldu sicak dus.kas gevşetici hap krem yapmadgm kalmadi bekliyorum

Misafir Avatar
ahmet arslan 1 yıl önce

Kardesimle oynarken boynumdan tık diye ses geldi ve. tutuldu. Cok agrıyor tedavisini onerin acil sifalar herkeze

Misafir Avatar
İlayda @muhammet 1 yıl önce

boynum tutuldu sağa doğru çok rahat çeviriyorum fakat aynı şeyi sola yapamıyorum lütfen bir şeyler önerin arkadaşlar! :'(

Misafir Avatar
billur 1 yıl önce

Boynum cok kotu tutuldu sabah kalktigimda hareket ettiremiodum boynumu

Misafir Avatar
mehmett 1 yıl önce

boynum tutuldu ceviremiyorum

Misafir Avatar
muhammet 1 yıl önce

Ya benim iki gündür ağırıyo kas gevşetici kullandım hala geçmedi offfffffff

Misafir Avatar
Hurıye 1 yıl önce

Benimde ikigündür boynum tutuldu çok fena ağrıyor doktoru aradım kasgevşetici ilaç yazdı gelmedi doktor eczanede aldık hiç fayda etmedi dahada ağrıyor yatakdan kalkamıyorum

Misafir Avatar
yasemın coskun 1 yıl önce

sabah kalktım bı oksurdum boynumu bıda cevıremedım 10 saat oldu hala aynı ne yapmam lazım krem surdum masj yaptm gecmedı

Misafir Avatar
Erkan Demiral 1 yıl önce

ayşe hanım 3 yaşında boyun tutulması normal değildir. eğer 1 haftadan fazla sürerse en yakın uzmana danışın.

Misafir Avatar
ayşe 1 yıl önce

3 yaşındaki çocuğumun boynu tutuldu ne kullanmalıyım

Misafir Avatar
mert 1 yıl önce

zeytinyağı sürün kremleri kullanın kesin

Misafir Avatar
m.ali 1 yıl önce

benimde tutuldu

Misafir Avatar
sefa inci @şaban güneyerdi 2 yıl önce

boynunu sıcak suyla yıka veya sıcak torba ile ısıt yastık veya yumuşak nesnelerle dinlendir

Misafir Avatar
gül sude 2 yıl önce

bugün bir boynum tutuldu bir daha geçmedi

Misafir Avatar
emir atakar 2 yıl önce

öyledir öyle

Misafir Avatar
şaban güneyerdi 2 yıl önce

boyunum çok kötu tutuldu nasıl geçer

Misafir Avatar
mehmet caner 2 yıl önce

ilk paragraftan sonra bi aşşaya bakayım dedim bidada okumadım bi özetleme yapılamıyorumu türk insanı üşengeçtir bunu herkez bilir

Misafir Avatar
aycan mertce 2 yıl önce

he he

Misafir Avatar
Erkan Demiral @boynum tutuldu 2 yıl önce

boyun tutulmasına maruz kalmak için illa fıtık ya da benzeri kriterler gerekmez. bunun altında yatan başka sebepler de olabilir. manuel tedavi tavsiye ederim...

Misafir Avatar
boynum tutuldu 2 yıl önce

ya ne bu ya bende fıtık yok stres yok yogun calışmam yok boynum tutuldu, bunun tedavi başka çözümü yok mu off bana hiç yardımcı olmadı

Misafir Avatar
nihal yavuz 2 yıl önce

parafon çok iyi

Misafir Avatar
Feriduddin AYDIN 2 yıl önce

saın dr. erkan demiral,
yukarıda verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı sizi kutluyorum. teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum.

Misafir Avatar
mahmut sarıbey 2 yıl önce

ne boş konuşmuş ya altı üstü boynumuz yastıktan düşmüş tutulmuş rolünü ne büyültmüş böyle.

Misafir Avatar
Ömer Evcimen 2 yıl önce

boynum tutuldu.önerebileceğiniz bir ilaç varmı ?.şuan başörtüsü ile sardım sıcak tutmaya çalışıyorum faydası olur demi

Misafir Avatar
Erkan Demiral @Samet kapcan 2 yıl önce

samet bey görmeden bir şeyler söylemek zor. alanya'da iseniz bakabiliriz...

Misafir Avatar
Samet kapcan 2 yıl önce

tutuldu sol tarafa kafamı döndüremiyorum nasıl geçer ? * ?

Misafir Avatar
selen soylu @nilay motorcu 2 yıl önce

bu sabah uyandım tam esnerken boynum birden kütledi ve boynumu hareket ettiremedim şuan bengay diye bir krem sürdüm we eşarpla sardım 4 saat olduu hale beklemekteyim eğer akşama kadar gçmesse sıcak su torbosanı boynuma tuttarın inşşllah geçerr eğer yine geçmesse bunda ciddi bişi olabilir doktora gidicem hh bide arkadaşlar boynunuzu bi sağa bi sola arkaya öne hareket ettirin canınız acısa bilee canınızı seviyosanız

Misafir Avatar
Erkan Demiral @nilay motorcu 2 yıl önce

özellikle yaz aylarında terli halde klimalı ortamlara girdiğinizde boynunuzu direk esintiden korumaya çalışın.spesifik tedavi kişiye göre değişebilmektedir. çok geçmiş olsun...

Misafir Avatar
murat @Ali Güreş 2 yıl önce

aynısı banada oluyo

Misafir Avatar
nilay motorcu 2 yıl önce

merhaba bu sabah kaltığımda kötü bir boyunumda tutulma gördüm ve kötü bir ağrı şuan ağrı kesici içtim peki geçmezse ne yapmam gerek,ağrıdan ağladımda bilginiz için teşekürler.

Misafir Avatar
Aylin Keskn 2 yıl önce

ay çok kötü bir şey boynun geçmesi için başörtü saricaksiniz çok faydasi var denemeni̇zi̇ i̇steri̇m boynu tutulanlara şifalar di̇leri̇mm

Misafir Avatar
neslihan özyolcu 2 yıl önce

çok bilgi sahibi oldum teşekkürler

Misafir Avatar
aynura aybüke akşen @elif su 2 yıl önce

ayyy yazik benimde var çok ağriyo geçmi̇ş olsun

Misafir Avatar
murat @elif su 3 yıl önce

elifcim geçmiş olsun benim bildiğim bir ilaç var sana tavsiye edebilirim

Misafir Avatar
Erkan Demiral @mustafa genc 3 yıl önce

boyun kilitlenmelerine dikkat. ileride fıtığa çevirebilir. ortopedik yastık almanızı tavsiye ederim...

Misafir Avatar
mustafa genc 3 yıl önce

boynum okkotu kıtendı sagdan vurdu

Misafir Avatar
elif su 3 yıl önce

off çok kötü yaa

Misafir Avatar
Ali Güreş 3 yıl önce

güneyin sıcağına bir türlü alışamadım.ağrıyan boynuma bide gece terleme eklendi.meğer o terlemeler gece boynumu tutuyormuş.doktor bir arkadaşım dormeo nun terleme yapmayan ortopedik yastık ve yatağını tavsiye etti.15 gün oldu daha boynum tutuk uyanmadım.

banner346

banner345

banner339

English Russian

banner344

banner294

banner220

banner138

banner347