banner391
banner405

MMO'dan enerji çağrısı

MAKİNE Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, ''Kendi öz kaynaklarımızla enerjimizi üretmeli ve buna yönelik toplum bilincini oluşturmalıyız'' dedi.

MMO'dan enerji çağrısı

banner404
     Barut düzenlediği basın toplantısında, 3 Aralıkta ''Türkiye'nin Enerji Gerçekleri ve Çıkış Yolları'' konulu panel düzenlediklerini bildirdi. 20. Yüzyılla birlikte dünyada enerjinin öneminin daha da arttığını, küresel güçlerin; teknolojinin, enerjinin, su ve petrol kaynaklarının paylaşımı ve kullanımı konusunda birbirleri ile savaşa başladığını belirten Barut, enerji kaynaklarını ellerinde tutmak isteyen emperyalist ülkelerin, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere hem siyasi hem ekonomik hem de askeri anlamda baskı kurmaya devam ettiklerini savundu. 
     Dünyanın bir çok yerinde yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili çalışmaların gün geçtikçe arttığını vurgulayan Barut, Türkiye'de de özellikle güneş enerjisi, jeotermal enerji, rüzgar enerjisi alanlarında bilim insanlarının projeleri yaygınlaşmakta ve yenilenebilir enerji kaynaklarının, enerji verimliliğine katkısının çoğaldığını belirtti. Barut, şöyle devam etti: 
     ''Ülkemizde genel enerji kullanımı maalesef dışa bağımlıdır. Elektrik üretimimizin yüzde 48'i ithal doğalgaz, yüzde 19'u hidrolik santraller, yüzde 21'i linyit, yüzde 8'i taşkömürü ve ithal kömür, yüzde 3'ü sıvı yakıtlar, yüzde 1'i yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmaktadır. 
     Enerji verimliliğinin artırılması, Türkiye'nin önündeki en önemli hedef olmalıdır. Kendi öz kaynaklarımızla enerjimizi üretmeli ve buna yönelik toplum bilincini oluşturmalıyız. En kısa sürede ilgili tüm kesimlerin enerji verimliliği eylem planı ile ülke geneline yayılacak bir enerji politikası harekete geçirilmelidir. 
     Ülkemizin yenilenebilir kaynaklardan ürettiği enerji miktarı ne yazık ki yüzde 17'lerde kalmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının sistematik ve hızlı bir şekilde kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Ülkemizde üretilen birincil enerjinin yüzde 57'si yerli kömürdür. Doğalgaz ve petroldeki dışa bağımlılığımızı göz önüne alırsak kömür ülkemizin enerji sigortasıdır. Dünyada linyit yataklarına sahip olan ülkeler arasında 10. sırada yer alan Türkiye, yılda 70 milyon ton linyit üretmektedir. 2009 yıl sonu verilerine göre enerji tüketiminde linyitle beslenen termik santrallerden sağlanan elektrik üretimi yüzde 20'dir.'' 
     Yenilenebilir kaynaklar arasında yer alan rüzgar, jeotermal ve güneş enerjilerinin üretimde kullanılmasını devletin teşvik etmesi gerektiğini ifade eden Barut, Türkiye'de ortalama yıllık toplam güneşlenme süresinin 2640 saat olduğuna dikkati çekti. Barut, şöyle konuştu: 
     ''Akdeniz Bölgesi'nde ise bu saat 2956'ya çıkmaktadır. 2009 yılı Türkiye Enerji Raporu'na yansıyan verilere göre, Türkiye'ye gelen güneş ışınımının sadece yüz binde 2'sinden yararlanılmaktadır. Ülkemizde şu an 22 milyon konut içinde yalnızca 3.5 milyon konutta güneş enerjili sıcak su sistemi bulunmaktadır. Bu sistemlerin ülkemize getirisinin 600 milyon dolarlara ulaştığı düşünülürse güneş enerjisi konusunda çalışmalarımızın ne kadar yetersiz olduğu barizdir. Bölgemizde var olan güneş enerjisi için devlet teşvikinin artırılarak ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının önüne geçilebilecek en önemli enerjinin güneş olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.'' 
     Barut, 3 Aralıkta yapılacak panelde de konukların, uluslararası ve ulusal enerji politikaları ile enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve buna bağlı olarak karbon borsası ve karbon ticareti konularında bilgi vereceklerini bildirdi.

banner355

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.