Model uçaklar nefesleri kesti
Türk Hava Kurumu (THK) ve Corendon Havayolları işbirliğiyle Karain Havacılık Eğitim Merkezi'nde düzenlenen Jet Fest'e, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'nın bazı ülkelerinden jet motorlu model uçak pilotları katıldı. 7'si Türk 16 pilotun gösteri sunduğu etkinlikte Türkiye'nin ilk gösteri uçağı Solo Türk'ün 6'da biri oranında küçültülmüş modeliyle ilk kez gösteri sunuldu. Orhan Akmermer'in yönettiği gösterinin sonunda iniş sırasında yere çakılan model uçakta hasar oluştu. F5 ve eski savaş uçaklarının modellerinin yer aldığı festivalde, THK pilotlarınca ultra ligt ve paraşüt gösterileri de yapıldı.
Radyo kontrollü model uçakların saatte 300 kilometre hıza ulaştığı etkinliği THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel ile çok sayıda vatandaş izledi. THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, yaptığı açıklamada, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın kutlandığı bir günde Atatürk'ün havacılık konusunda koyduğu hedeflere uygun bir etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Dünyanın farklı ülkelerinde, alanında uzman pilotların Türkiye'de nefes kesen bir etkinliğe imza attıklarını dile getiren Yıldırım, "İstikbali göklerde arayan Türk insanı için çalışmalar yapıyoruz. Biz geleceğin, havacılık faaliyetleri ve uzayda olduğuna inanıyoruz. Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile bu alandaki açığı kapatmaya çalışıyoruz" dedi. Solo Türk'ü ilk kullanan pilot binbaşı Murat Keleş de gerçeğini kullandığı uçağın modelini görünce heyecanlandığını ifade ederek, orijinaline birebir benzeyen model uçağın bu alanda Türkiye'yi, dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen festivallerde başarıyla temsil edeceğine inandığını söyledi.
Türkiye'nin ilk akrobasi pilotlarından Ali İsmet Öztürk, gösteri yapmaya hazırlandığı sırada Adana'da gösteri uçuşunda düşen uçakta akrobat pilot arkadaşı Murat Öztürk'ün hayatını kaybettiğini öğrendi. Öztürk, bunun üzerine gösteriden vazgeçti.
Etkinlik balon, mikrolight, model helikopter, yelken kanat ve paraşüt gösterileriyle sona erdi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner324

banner322

banner323

English Russian

banner321

banner294

banner220

banner138